Będzie kilka stawek jednolitego podatku?.
Przegląd prasy – 25 maja 2016 r.

Będzie kilka stawek jednolitego podatku?

Będzie kilka stawek jednolitego podatku?

„Gazeta Wyborcza” informuje, że pojawiają się pierwsze założenia tzw. jednolitego podatku, który ma obejmować zarówno podatek dochodowy, jak i składki ubezpieczeniowe. Według informacji gazety podatek ma być progresywny i zawierać kilka stawek. Ma być w nim zachowana ulga na dzieci, ale zlikwidowany ma zostać podatek liniowy dla osób fizyczny prowadzących działalność gospodarczą.

Wprowadzenie jednolitego podatku powinno uprościć rozliczenia podatkowe. Możliwość płacenia jednego podatku zamiast kilku niewątpliwie byłaby ułatwieniem, ale już np. wprowadzenie dodatkowych stawek podatkowych ma niewiele wspólnego z uproszczeniami podatkowymi. Trudno też uzasadnić propozycję likwidacji liniowego PIT dla osób prowadzących firmę.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat przeczytasz w artykule Piotra Skwirowskiego Czy bogaci zapłacą więcej podatku PIT? (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

Rozliczasz VAT kwartalnie? I tak będziesz musiał przesyłać fiskusowi informacje co miesiąc

„Dziennik Gazeta Prawna” pisze, że podatnicy VAT wkrótce będą musieli co miesiąc przesyłać organom podatkowym dane z ewidencji VAT w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Obowiązek ten będzie dotyczył także firm rozliczających ten podatek kwartalnie. Eksperci kwestionują sens takiego rozwiązania.

Trudno dziwić się krytycznym opiniom specjalistów. Jaki sens ma bowiem rozliczanie kwartalne VAT, skoro przedsiębiorcy rozliczający się w ten sposób i tak będą musieli przesyłać dane z ewidencji VAT co miesiąc? Jeśli urzędnicy chcieli przekonać podatników VAT do rozliczania się w trybie miesięcznym, to wybrali bardzo złą metodę.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat i opinii ekspertów na ten temat prezentuje Łukasz Zalewski w artykule JPK: Dane o VAT będą przesyłane co miesiąc także przez rozliczających się kwartalnie (całość artykułu płatna).

Więcej czytaj w serwisie Gazetaprawna.pl

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Fiskus: korepetytor to przedsiębiorca

„Rzeczpospolita” informuje, że według organów podatkowych osoby, które udzielają korepetycji, powinny... zarejestrować działalność gospodarczą. Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach. Wystąpiła o nią nauczycielka, która sporadycznie udzielała korepetycji uczniom, a w interpretacji przeczytała, że powinna założyć działalność w zakresie usług edukacyjnych.

Zdajemy sobie sprawę, że osoby, którzy udzielają korepetycji, powinni ujawniać dochody z korepetycji i odprowadzać od nich podatek. Trudno jednak zrozumieć, dlaczego według fiskusa każda osoba udzielająca korepetycji musi z tego powodu zakładać firmy. Urzędnicy chyba nie zdają sobie sprawy z tego, że takimi interpretacjami tylko zniechęcają korepetytorów do założenia własnej działalności.

Więcej szczegółowych informacji i opinii ekspertów na ten temat znajdziesz w artykule Przemysława Wojtasika Skarbówka: nauczyciel udzielający korepetycji powinien zarejestrować firmę (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Rzeczpospolita”

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

25 maja 2016     Wiadomości