Będzie liniowy podatek od handlu?.
Przegląd prasy – 1 marca 2016 r.

Będzie liniowy podatek od handlu?

Będzie liniowy podatek od handlu?

„Rzeczpospolita” informuje, że rząd prawdopodobnie zaproponuje liniową stawkę podatku od handlu detalicznego. Stawka ma wynosić poniżej 1%. Z informacji gazety wynika też, że zwolnione z podatku będą sklepy, które osiągną przychody do 200 mln zł rocznie.

Premier Beata Szydło określiła pierwotny projekt podatku handlowego jako największą porażkę pierwszych 100 dni swojego gabinetu. Gdyby jednak rząd rzeczywiście przedstawił projekt zakładający wspomniane propozycje, oznaczałoby to, że rząd wyciągnął wnioski ze swojego potknięcia. Szkoda tylko, że rządzący najpierw w huraganowym tempie przygotowali fatalny projekt, a dopiero po fali krytyki wzięli się za opracowywanie bardziej rozsądnej wersji nowego podatku od handlu detalicznego.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat przeczytasz w artykule Piotra Mazurkiewicza Dziesięciokrotnie wyższa kwota wolna, jedna stawka poniżej 1 proc. oraz krótka lista wyłączeń (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Rzeczpospolita”

MF: odliczanie połowy VAT od samochodu 3 lata dłużej

„Dziennik Gazeta Prawna” pisze, że Ministerstwo Finansów chce przedłużenia do 31 grudnia 2019 r. przepisu, w myśl którego przedsiębiorcy mogą odliczać jedynie 50% VAT od samochodów wykorzystywanych do celów mieszanych (zarówno do prowadzenia firmy, jak i w celach prywatnych). Wniosek w tej sprawie trafił już do Komisji Europejskiej. Przypomnijmy, że obecny przepis ma obowiązywać do końca 2016 r., a od początku 2017 r. przedsiębiorcy mają odliczać pełny VAT od aut wykorzystywanych do celów mieszanych.

Wygląda więc na to, że obecna władza chce pozbawić przedsiębiorców możliwości odliczania całego VAT od samochodów służbowych używanych do celów mieszanych o co najmniej 3 lata. Czyżby realizacja populistycznych obietnic wyborczych była tak kosztowna, że rządzący muszą dramatycznie szukać pieniędzy wszędzie, gdzie się tylko da? Miejmy jednak nadzieję, że Komisja Europejska nie zgodzi się na propozycję resortu finansów.

Więcej szczegółowych informacji o tej sprawie prezentują Mariusz Szulc i Łukasz Zalewski w artykule Odliczanie 50 proc. VAT od aut o trzy lata dłużej.

Więcej czytaj w serwisie Gazetaprawna.pl

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

PiS nie zgodził się na propozycję PO w sprawie podwyższenia kwoty wolnej od podatku

„Gazeta Wyborcza” informuje, że Sejm – głosami Prawa i Sprawiedliwości – odrzucił projekt podwyższenia kwoty wolnej od podatku autorstwa Platformy Obywatelskiej. Projekt PO zakładał zwiększenie kwoty wolnej do 8 tys. zł. Posłowie partii rządzącej swoją odmowę tłumaczyli koniecznością dbania o stan finansów państwa.

PO przez 8 lat rządów nie podwyższała kwoty wolnej od podatku. Teraz ta sama partia składa projekt ustawy zakładającej ponaddwukrotne powiększenie tej kwoty, a obecne ugrupowanie rządzące ją odrzuca, chociaż podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł było sztandarowym hasłem kandydata tej partii na Prezydenta RP (a obecnego prezydenta). Politycy bawią się więc ze sobą w kotka i myszkę, a Polska wciąż ma żałośnie niską wysokość kwoty wolnej od podatku (dla przypomnienia – 3091 zł).

Więcej szczegółowych informacji na ten temat przeczytasz w artykule PiS odrzucił projekt podwyższenia kwoty wolnej od podatku autorstwa mo, pap (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

1 marca 2016     Wiadomości