Będzie pakiet 100 ułatwień dla firm?.
Przegląd prasy – 10 czerwca 2016 r.

Będzie pakiet 100 ułatwień dla firm?

Będzie pakiet 100 ułatwień dla firm?

„Rzeczpospolita” informuje, że wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki przygotowuje pakiet 100 reform, które mają ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej. Zmianie mają ulec m.in. zasady prowadzenia kontroli skarbowej w siedzibach firm. Ponadto jeśli interpretacja indywidualna dotycząca przedsiębiorcy ulegnie zmianie, firma ma nie ponosić z tego powodu kary.

Proponowane zmiany przez premiera Morawieckiego rzeczywiście wyglądają na atrakcyjne dla przedsiębiorców, ale mamy dwa pytania. Pierwsze: który to już w ostatnich latach pakiet zawierający niemal identyczne postulaty? I drugie: jak propozycje ministra Morawieckiego mają się do planów wprowadzenia możliwości konfiskaty majątku firmy, w której dojdzie do przestępstwa podatkowego, ale nie popełni go jej właściciel?

Więcej szczegółowych informacji i opinii ekspertów na ten temat przeczytasz w artykule Jolanty Ojczyk Pakiet ułatwień w prawie dla firm wicepremiera Mateusza Morawieckiego (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Rzeczpospolita”

Prezydent podpisał klauzulę obejścia prawa

„Gazeta Wyborcza” pisze, że Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację Ordynacji podatkowej, która wprowadza tzw. klauzulę obejścia prawa (znaną też pod nazwą klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania). Przypomnijmy, że dzięki klauzuli urzędnicy będą mogli zakwestionować konstrukcję prawną zastosowaną przez przedsiębiorcę, jeśli uznają oni, że jej wyłącznym celem było osiągnięcie korzyści podatkowych. Nowelizacja wejdzie w życie po 30 dniach od jej podpisania przez prezydenta Dudę.

Już za niespełna miesiąc powszechnie krytykowany pomysł stanie się częścią polskiego porządku prawnego. Eksperci uważają, że urzędnicy mogą używać klauzuli nie tylko przeciwko przestępcom, ale także przeciwko uczciwym przedsiębiorcom, a także zarzucają jej niekonstytucyjność. Czy klauzula również ma być częścią pakietu ułatwień dla przedsiębiorców?

Więcej szczegółowych informacji o tej sprawie prezentuje Piotr Skwirowski w artykule Za miesiąc fiskus będzie miał nowy bat na podatników (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

Fiskus domaga się podatku od zwrotu kosztów służbowych przejazdów prywatnym samochodem

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że według organów podatkowych pracodawca, który zwraca pracownikowi koszty wyjazdów służbowych prywatnym samochodem, musi mu doliczyć także podatek. Tak wynika z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach. Problem w tym, że takie stanowisko nie uwzględnia wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który był pomyślny dla przedsiębiorców i podatników.

Po raz kolejny mamy zatem do czynienia z sytuacją, w której fiskus wydaje niekorzystne dla przedsiębiorców i podatników stanowiska nie zważając na to, że sądy mają w tej sprawie zupełnie inne zdanie. To już powoli staje się normą. Gdyby urzędnicy przed wydawaniem interpretacji indywidualnych zapoznawali się z orzecznictwem sądów w zakresie, którego dotyczy interpretacja, polski wymiar sprawiedliwości z pewnością funkcjonowałby sprawniej.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w artykule Agnieszki Pokojskiej Samochód w firmie: Wciąż jest problem z wyjazdami lokalnymi (całość artykułu płatna).

Więcej czytaj w serwisie Gazetaprawna.pl

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

10 czerwca 2016     Wiadomości