Branża chce odwróconego VAT na procesory i twarde dyski.
Przegląd prasy – 16 maja 2016 r.

Branża chce odwróconego VAT na procesory i twarde dyski

Branża chce odwróconego VAT na procesory i twarde dyski

Portal Bankier.pl informuje, że branża elektroniczna domaga się wprowadzenia odwróconego VAT na kolejne artykuły elektroniczne. Tym razem chodzi o procesory i dyski twarde. Przedstawiciele branży twierdzą, że tymi produktami coraz częściej handlują przestępcy podatkowi, a wprowadzenie odwróconego VAT utrudniłoby działalność oszustom.

Postulat branży elektronicznej nie jest pozbawiony podstaw. Badania wykazały bowiem, że wprowadzenie odwróconego VAT (polegającego na tym, że obowiązek naliczenia VAT ma kupujący, a nie sprzedający) na inne artykuły elektroniczne, m.in. laptopy czy tablety, spowodowało zmniejszenie ilości tzw. karuzeli podatkowych w tej branży. Dobrze by było, gdyby propozycji przedsiębiorców z branży elektronicznej posłuchali politycy.

Więcej szczegółowych informacji i opinii ekspertów na ten temat przeczytasz w artykule Branża elektroniczna prosi MF o odwrotny VAT na twarde dyski i procesory autorstwa mmu/.

Zobacz artykuł

Źródło: Bankier.pl

Jednolity Plik Kontrolny wejdzie w życie wcześniej?

„Dziennik Gazeta Prawna” pisze, że przepisy o Jednolitym Pliku Kontrolnym (JPK) wejdą w życie wcześniej niż pierwotnie zakładano. Małe i średnie przedsiębiorstwa będą musiały go bowiem stosować od początku 2017 r., a mikroprzedsiębiorcy – od 1 stycznia 2018 r. Pierwotnie wszystkie wymienione rodzaje przedsiębiorstw miały przekazywać organom podatkowym dane w elektronicznym formacie JPK od 1 lipca 2018 r., ale w piątek Sejm zmienił przepisy w tej sprawie.

Jednolity Plik Kontrolny ma spowodować, że urzędy podatkowe będą mogły prowadzić kontrole skarbowe w formie elektronicznej, co znacznie ułatwiłoby życie przedsiębiorcom. Wdrożenie nowych systemów informatycznych w firmach wymaga jednak czasu, a Sejm znacznie skrócił im czas na przygotowanie się do nowych wymogów. Nie jest to kolejna tego typu zagrywka polityków w stosunku do przedsiębiorców.

Więcej szczegółowych informacji o tej sprawie i opinii ekspertów prezentują Mariusz Szulc i Agnieszka Pokojska w artykule Jednolity plik kontrolny: Nowe obowiązki dla przedsiębiorców na ostatnią chwilę.

Więcej czytaj w serwisie Gazetaprawna.pl

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Ceny transferowe: ustawa odsyła przedsiębiorców do uchylonego przepisu

„Rzeczpospolita” pisze, że ubiegłoroczne nowelizacje przepisów o dokumentacji cen transferowych spowodowały duże zamieszanie. Wszystko wynika stąd, że uchylony został jeden z przepisów, ale pozostawiono w mocy regulacje odsyłające do uchylonego przepisu. W efekcie przedsiębiorcy dokumentujący ceny transferowe są zdezorientowani.

Powyższy przykład to kolejny dowód na to, że przepisy podatkowe i zdrowa logika nie zawsze idą ze sobą w parze. Winni takiej sytuacji są oczywiście twórcy wspomnianych nowelizacji oraz politycy, którzy je uchwalali. Ofiarami takiej sytuacji staną się jednak przedsiębiorcy, którzy muszą wybrnąć z tego galimatiasu i znaleźć jakiś sposób na dokumentację cen transferowych.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat przeczytasz w artykule Agnieszki Wasilewskiej W dokumentowaniu cen transferowych zapanował chaos (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Rzeczpospolita”

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

16 maja 2016     Wiadomości