Dostałeś odszkodowanie za błąd fiskusa? Zapłacisz podatek od odsetek.
Przegląd prasy – 16 grudnia 2015 r.

Dostałeś odszkodowanie za błąd fiskusa? Zapłacisz podatek od odsetek

Dostałeś odszkodowanie za błąd fiskusa? Zapłacisz podatek od odsetek

„Rzeczpospolita” informuje, że podatnik, który otrzymał odszkodowanie za błąd organów państwa wraz z odsetkami, zapłaci podatek od odsetek. Przekonał się o tym podatnik, który dostał takie odszkodowanie z odsetkami, od których organy podatkowe kazały mu zapłacić podatek. Podatnik nie zgodził się z taką interpretacją, ale sąd administracyjny orzekł, że z podatku zwolniona jest tylko kwota odszkodowania, ale kwota odsetek – już nie.

Mamy zatem do czynienia z kuriozalnym stanem prawnym. Okazuje się bowiem, że odszkodowanie za błąd organów państwa jest traktowane jako słuszne zadośćuczynienie, ale odsetki (wypłacone przecież zgodnie z prawem za ten sam błąd), w świetle prawa uważa się za zysk przedsiębiorcy. Wychodzi więc na to, że państwo tak czy siak zarabia na własnych błędach.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat przeczytasz w artykule Mateusza Maja Odsetki za zwłokę w wypłacie odszkodowania są obciążone PIT (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Rzeczpospolita”

Wyrok unijnego trybunału ws. VAT może być pułapką dla przedsiębiorców?

„Puls Biznesu” pisze, że niedawny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczący VAT może okazać się niekorzystny dla przedsiębiorców. Chodzi o wyrok, w którym unijny trybunał uznał, że organy podatkowe nie mogą odmawiać zwrotu VAT firmom, które nie mogły wiedzieć, że ich kontrahenci są oszustami podatkowymi. Wyrok ten może jednak nic nie znaczyć, jeżeli polscy urzędnicy skarbowi będą twierdzić, że przedsiębiorcy musieli o tym wiedzieć.

Teoretycznie wyrok TSUE powinien jednak cieszyć przedsiębiorców, bo jest on znacznie bardziej racjonalne niż stanowisko polskiego fiskusa. Może się jednak okazać, że orzeczenie to stanie się pewnego rodzaju pułapką dla podatników, jeśli urzędnicy skarbowi powołując się na ten wyrok będą twierdzić, że przedsiębiorca musiał wiedzieć, że jego kontrahent jest przestępcą. Nie jest to wcale takie nieprawdopodobne, bo w przeszłości urzędnicy wielokrotnie odmawiali zwrotu VAT przedsiębiorcom tylko dlatego, że ich zdaniem nie dochowali oni „należytej staranności w doborze kontrahenta”.

Więcej szczegółowych informacji o tej sprawie i opinii ekspertów prezentuje Iwona Jackowska w artykule Od okazji do utraty praw (treść płatna).

Zobacz artykuł

Źródło: „Puls Biznesu”

Różnice zdań między sędziami mogą być korzystne dla podatników

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że w sprawach dotyczących przedsiębiorców sędziowie Naczelnego Sądu Administracyjnego stosunkowo często zgłaszają zdania odrębne do ogłoszonych wyroków. Okazuje się jednak, że może to być korzystne dla przedsiębiorców. Gazeta zwraca bowiem uwagę na to, że zdanie odrębne trzeba uzasadnić, a takie uzasadnienie może być potem użyte jako argument w analogicznych sprawach przed innymi sądami.

Przepisy podatkowe w Polsce są zatem na tyle nieprecyzyjne, że z ich oceną mają problem nawet sędziowie NSA. Dobrze przynajmniej, że z tej niejednomyślności sędziów wynikają jakieś korzyści dla przedsiębiorców. Znacznie lepiej byłoby jednak, gdyby polskie prawo podatkowe było na tyle jasne, żeby nikt nie miał kłopotów z jego stosowaniem, a przedsiębiorcy nie musieli tracić czasu na spory sądowe z fiskusem.

Więcej szczegółowych informacji i opinii ekspertów na ten temat znajdziesz w artykule Katarzyny Jędrzejewskiej Trzech sędziów, dwa stanowiska? Na tym polega orzecznictwo w Polsce.

Więcej czytaj w serwisie Gazetaprawna.pl

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

16 grudnia 2015     Wiadomości