Dwa uderzenia antybiurokratyczne.
Przegląd prasy – 1 kwietnia 2016 r.

Dwa uderzenia antybiurokratyczne

Dwa uderzenia antybiurokratyczne

„Gazeta Wyborcza” informuje, że wicepremier minister rozwoju Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie dwóch „dużych uderzeń antybiurokratycznych”. Pod tym pojęciem minister Morawiecki rozumie pakiet reform mających ograniczyć obowiązki administracyjne przedsiębiorców. Pierwszy pakiet reform minister ma zaprezentować przed wakacjami, a drugi – w drugiej połowie roku.

Trzeba przyznać, że retoryka ministra rozwoju jest efektowna. Na razie niewiele z niej jednak wynika, bo póki co nie sposób ocenić, jak górnolotne deklaracje premiera Morawieckiego przełożą się na praktykę. Czas pokaże, czy wspomniane propozycje okażą się potężnym ciosem w biurokrację, czy niewypałem.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat przeczytasz w artykule Morawiecki zapowiada "dwa duże uderzenia antybiurokratyczne" autorstwa tm, pap (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

Skarbówka zmienia zdanie w sprawie opodatkowania udziałowców

„Rzeczpospolita” pisze, że organy podatkowe zmieniły zdanie w sprawie opodatkowania osób obejmujących udziały w spółkach kapitałowych za gotówkę. Dotąd urzędnicy stali na stanowisku, że takie osoby nie powinny płacić z tego tytułu podatku. Teraz uznali jednak, że jeśli wartość udziałów okaże się wyższa niż nominalna, to udziałowcy powinni zapłacić podatek.

Fiskus zmienił zatem obowiązującą przez lata linię interpretacyjną, mimo że prawo w tym zakresie się nie zmieniło. Nie jest to oczywiście pierwszy tego typu przypadek. Obawiamy się, że niestety także nie ostatni.

Więcej szczegółowych informacji o tej sprawie i opinii ekspertów prezentuje Przemysław Wojtasik w artykule Skarbówka: objęcie udziałów za gotówkę z przychodem (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Rzeczpospolita”

ZUS podważa wysokość wynagrodzeń

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który kontroluje m.in. prawidłowość składek odprowadzanych przez przedsiębiorców, kwestionuje wysokość wynagrodzeń pracowników, od których odprowadzane są składki. Pracodawcy protestują przeciwko tej praktyce. Sprawą wkrótce ma zająć się Trybunał Konstytucyjny.

Urzędnicy ZUS najwyraźniej uznali, że to oni najlepiej wiedzą, jakie pensje powinni płacić przedsiębiorcy swoim pracownikom. Od dawna było wiadomo, że urzędnicy lubią ingerować w sprawy przedsiębiorców, ale trudno było przypuścić, że aż do tego stopnia. Miejmy nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny osłabi nieco zakusy urzędników.

Więcej szczegółowych informacji i opinii ekspertów na ten temat znajdziesz w artykule Bożeny Wiktorowskiej ZUS kwestionuje pensje pracowników. Sprawą zajmie się TK.

Więcej czytaj w serwisie Gazetaprawna.pl

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

1 kwietnia 2016     Wiadomości