Dziś Dzień Wolności Podatkowej.
Przegląd prasy – 11 czerwca 2015 r.

Dziś Dzień Wolności Podatkowej

Dziś Dzień Wolności Podatkowej

Portal Bankier.pl informuje, że według obliczeń Centrum im. Adama Smitha dziś wypada Dzień Wolności Podatkowej. Jest to symboliczny dzień, w którym przeciętny Polak przestaje pracować na spłatę podatków nałożonych na niego przez państwo, a zaczyna zarabiać na siebie. 11 czerwca to jak dotąd najwcześniejszy termin, w którym wypada Dzień Wolności Podatkowej.

Tę informację można interpretować dwojako. Z jednej strony dobrze, że Dzień Wolności Podatkowej wypada coraz wcześniej. Jednak z drugiej strony z obliczeń Centrum im. Adama Smitha wynika, że typowy Kowalski w dalszym ciągu przez ponad pół roku musi pracować na spłatę zobowiązań wobec państwa, co nie wystawia najlepszego świadectwa twórcom obecnego systemu podatkowego w Polsce.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w artykule Od dziś pracujemy na siebie, nie podatki.

Zobacz artykuł

Źródło: Bankier.pl

Od przyszłego roku preferencyjne składki ZUS w górę

Portal Pox.pl pisze, że od przyszłego roku wzrosną preferencyjne składki ZUS, jakie płacą przedsiębiorcy przez pierwsze dwa lata swojej działalności. Ma to związek ze wzrostem płacy minimalnej, która w przyszłym roku najprawdopodobniej zwiększy się o 5,7%. O tyle samo wzrosną składki ZUS dla początkujących przedsiębiorców, ponieważ podstawę wymiaru tych składek stanowi 30% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Ten przykład doskonale ilustruje słabość polskich przepisów o płacy minimalnej. W myśl obecnie obowiązującego prawa preferencyjne składki ZUS są bowiem uzależnione od płacy minimalnej, więc wzrost płacy minimalnej oznacza automatycznie wzrost składek. Ofiarami takiego rozwiązania są oczywiście początkujący przedsiębiorcy.

Więcej szczegółowych informacji o tej sprawie znajdziesz w artykule Wzrosną składki ZUS dla małych firm. Będzie podwyżka o 5,7%.

Zobacz artykuł

Źródło: Pox.pl

Fiskus zmienia zdanie w sprawie noclegów dla pracowników mobilnych?

Na koniec dobra informacja z „Pulsu Biznesu”. Jak informuje gazeta, Ministerstwo Finansów zmienia zdanie w sprawie noclegów dla pracowników mobilnych. W odpowiedzi na list Rzecznika Praw Obywatelskich wiceminister finansów Jarosław Neneman napisał, że jego zdaniem opłacenie przez pracodawcę noclegu pracownikowi mobilnemu nie stanowi przychodu dla pracownika. Wcześniej organy podatkowe (wbrew wyrokom Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego) wydawały w tego typu sprawach zupełnie inne interpretacje.

Zmiana stanowiska Ministerstwa Finansów w tej sprawie jest dobrą informacją zarówno dla pracowników mobilnych, jak i dla ich pracodawców. Szkoda tylko, że urzędnicy resortu finansów dojrzewali do tej zmiany blisko rok, bo Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie przychodów z nieodpłatnych świadczeń w lipcu ubiegłego roku. Czyżby argumenty RPO przekonały urzędników bardziej niż wyroki sądów i trybunałów?

Więcej szczegółowych informacji na ten temat i opinii ekspertów prezentuje Iwona Jackowska w artykule Fiskus łaskawszy dla mobilnych (treść płatna).

Zobacz artykuł

Źródło: „Puls Biznesu”

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

11 czerwca 2015     Wiadomości