Firmy rzadziej walczą ze skarbówką.
Przegląd prasy – 14 czerwca 2016 r.

Firmy rzadziej walczą ze skarbówką

Firmy rzadziej walczą ze skarbówką

„Puls Biznesu” informuje, że firmy coraz rzadziej walczą o odszkodowania za błędne decyzje organów podatkowych. W ubiegłym roku przedsiębiorcy złożyli do sądu tylko pięć wniosków przeciwko organom podatkowym. Eksperci sądzą, że może to wynikać z polepszenia jakości decyzji wydawanych przez urzędników skarbowych lub zniechęcenia rezultatami dotychczasowych sporów sądowych o odszkodowanie pomiędzy firmami a organami podatkowymi.

Urzędnicy uznają zapewne, że spadek liczby firm wytaczających sprawy fiskusowi to efekt doskonałych decyzji wydawanych przez skarbówkę. Przedsiębiorcom prawdopodobnie trudno jednak będzie przyjąć takie tłumaczenie. W mediach co jakiś czas można bowiem przeczytać informacje o firmach poszkodowanych kuriozalnymi decyzjami fiskusa.

Więcej szczegółowych informacji i opinii ekspertów na ten temat przeczytasz w artykule Jarosława Królaka Ucichły sądowe bitwy z fiskusem (całość artykułu płatna).

Zobacz artykuł

Źródło: „Puls Biznesu”

Fiskus znów chce podatku od noclegów służbowych

„Dziennik Gazeta Prawna” pisze, że organy podatkowe domagają się, by budowlańcy, którym pracodawca finansuje noclegi służbowe poza miejscem zamieszkania płacili z tego tytułu podatek od nieodpłatnych świadczeń. Minister finansów zmienił bowiem wcześniejszą interpretację indywidualną, która była korzystna dla przedsiębiorców i podatników. Co ciekawe, minister wyciągnął taki wniosek z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r., z którego jasno wynika, że... świadczenie nie jest przychodem, jeżeli jest świadczone w interesie pracodawcy, a nie pracownika.

Urzędnicy wielokrotnie udowadniali, że do wyroków sądów i trybunałów podchodzą bardzo kreatywnie, czyli skupiają się na tych elementach orzeczeń, które są dla nich korzystne, a pozostałe ignorują. Nie inaczej było w tym przypadku. Na szczęście sądy nie zawsze dają się nabrać na pokrętne tłumaczenia urzędników.

Więcej szczegółowych informacji o tej sprawie i opinii ekspertów prezentuje Mariusz Szulc w artykule Fiskus znów żąda PIT od noclegu.

Więcej czytaj w serwisie Gazetaprawna.pl

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Uwaga na fałszywe zawiadomienia o kontrolach

„Rzeczpospolita” informuje, że Państwowa Inspekcja Pracy ostrzega przed fałszywymi powiadomieniami o rzekomych kontrolach PIP, które oszuści rozsyłają przedsiębiorcom e-mailem lub SMS-em. Pracownicy PIP przypominają, że kontrolerzy tej instytucji mogą zapowiedzieć się tylko telefonicznie. Ponadto rzekomi kontrolerzy oferują też możliwość odbycia płatnych „kursów” mających gwarantować spokój w przypadku kontroli.

Przed chwilą wspomnieliśmy o kreatywności urzędników skarbowych. Okazuje się jednak, że kreatywni pozostają także naciągacze, którzy szukają coraz to nowych sposobów na wyłudzenie pieniędzy od przedsiębiorców. Właściciele firm powinni zatem cały czas mieć się na baczności.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w artykule Anny Abramowskiej Kontrola w firmie z legitymacją i upoważnieniem nie przez e-mail (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Rzeczpospolita”

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

14 czerwca 2016     Wiadomości