Fiskus chce kontrolować każdą sprzedaż.
Przegląd prasy – 4 maja 2016 r.

Fiskus chce kontrolować każdą sprzedaż

Fiskus chce kontrolować każdą sprzedaż

„Puls Biznesu” informuje, że Ministerstwo Finansów chce, żeby przedsiębiorcy rejestrowali on-line każdą sprzedaż. Wymagałoby to od właścicieli firm kupna nowych kas fiskalnych. Według wiceministra finansów Leszka Skiby wspomniana zmiana miałaby pomóc fiskusowi zwalczać szarą strefę.

Wypowiedź wiceministra finansów jednoznacznie wskazuje, że opisywana nowelizacja miałaby być wprowadzona przede wszystkim w interesie fiskusa, a nie właścicieli firm. Trudno bowiem znaleźć korzyści, jakie mogliby z niej odnieść przedsiębiorcy. Pewne jest natomiast, że musieliby oni ponieść koszty związane z zakupem nowych kas fiskalnych.

Więcej szczegółowych informacji i opinii ekspertów na ten temat przeczytasz w artykule Bartka Godusławskiego Fiskus na zakupach z Kowalskim (treść płatna).

Zobacz artykuł

Źródło: „Puls Biznesu”

Firmy nie stosują e-zwolnień

„Gazeta Wyborcza” pisze, że przedsiębiorcy niezbyt chętnie stosują elektroniczne zwolnienia lekarskie. Do prowadzonej przez ZUS bazy e-zwolnień zapisała się tylko połowa firm, i to pomimo tego, że firmy mają taki obowiązek. Eksperci uważają, że niski odsetek firm korzystających z e-zwolnień może wynikać z tego, że za niedotrzymanie tego obowiązku nie grożą żadne konsekwencje.

Eksperci jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów ostrzegali, że brak jakichkolwiek sankcji za nieprzystąpienie do bazy elektronicznych zwolnień lekarskich raczej nie zachęci przedsiębiorców do korzystania z tej formy zwolnień. Dane przytoczone przez gazetę potwierdzają ich obawy. Nie powinno to dziwić, skoro w praktyce przepisy nakładają na przedsiębiorców obowiązek, który mogą oni spełnić, ale nie muszą.

Więcej szczegółowych informacji o tej sprawie i opinii ekspertów prezentują Leszek Kostrzewski i Piotr Miączyński w artykule Pustki w bazie symulantów. Połowy firm nie ma w systemie e-zwolnienia (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

Premier: rząd szykuje „ambitną i odważną” reformę podatkową

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że rząd pracuje nad reformą systemu podatkowego. Według premier Beaty Szydło nowelizacje mają uszczelnić system podatkowy. Szefowa rządu określiła projektowaną reformę jako „odważną, nowoczesną i bardzo ambitną”.

Wypowiedź premier Szydło jest pełna efektownych zwrotów. Problem w tym, że ze słów szefowej rządu niewiele wynika. Z wypowiedzi premier Szydło ciężko bowiem wywnioskować, w jakim kierunku zmierzają działania rządzących.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w artykule Szydło: Rząd pracuje nad kompleksową, "ambitną i bardzo odważną" zmianą systemu podatkowego.

Więcej czytaj w serwisie Gazetaprawna.pl

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

4 maja 2016     Wiadomości