Fiskus skoncentruje się na dużych graczach?.
Przegląd prasy – 16 czerwca 2016 r.

Fiskus skoncentruje się na dużych graczach?

Fiskus skoncentruje się na dużych graczach?

„Rzeczpospolita” informuje, że organy podatkowe zamierzają skupić się na kontrolowaniu firm w tych obszarach, w których najczęściej dochodzi do wyłudzeń VAT. Tak wynika z pisma ministra finansów Pawła Szałamachy. Z pisma wynika, że organy podatkowe mają interesować się m.in. firmami o rocznej sprzedaży na poziomie 5 mln zł oraz podmiotami zarejestrowanymi w wirtualnych biurach.

Pomysł większej koncentracji kontroli skarbowych sam w sobie zasługuje na uwagę. Problem w tym, że podobne zapowiedzi słyszeliśmy wielokrotnie, ale na zapowiedziach się kończyło, bo w praktyce bowiem urzędników rozliczano ze skuteczności kontroli, a zatem zdecydowana większość kontroli musiała kończyć się domiarem lub karą dla kontrolowanego przedsiębiorcy lub podatnika. Trudno uwierzyć, że tym razem będzie inaczej.

Więcej szczegółowych informacji i opinii ekspertów na ten temat przeczytasz w artykule Przemysława Wojtasika Firmy z dużymi obrotami i wirtualnymi biurami na celowniku fiskusa (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Rzeczpospolita”

Fiskus nie może naliczać odsetek, jeśli przeciąga postępowanie

„Dziennik Gazeta Prawna” pisze, że organy podatkowe nie mogą naliczać przedsiębiorcy lub podatnikowi odsetek, jeżeli przeciągają postępowanie kontrolne lub postępowanie podatkowe ponad ustawowe terminy. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, który rozpatrywał sprawę podatnika, któremu urzędnicy naliczyli odsetki, choć przez 7 miesięcy nic w tej sprawie nie robili (podczas gdy postępowanie kontrolne może trwać maksymalnie 6 miesięcy). Sąd jasno wskazał, że jeśli przedłużenie postępowania nie wynika z winy podatnika lub obiektywnych okoliczności, to wtedy urząd nie może naliczać odsetek.

Gdyby urzędnicy mogli naliczać odsetki niezależnie od tego, ile trwa postępowanie kontrolne lub podatkowe, to w ich interesie byłoby przeciąganie postępowań w nieskończoność. Na szczęście jednak urzędników skarbowych obowiązują ustawowe terminy, o czym najwyraźniej urzędnicy zapomnieli. Dobrze, że Naczelny Sąd Administracyjny im o tym przypomniał.

Więcej szczegółowych informacji o tej sprawie prezentuje Patrycja Dudek w artykule NSA: Urząd nie może przez siedem miesięcy analizować dowodów i przez ten czas naliczać podatnikowi odsetki za zwłokę (całość artykułu płatna).

Więcej czytaj w serwisie Gazetaprawna.pl

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

RPO o niesprawiedliwych przepisach o płacy minimalnej

„Puls Biznesu” informuje, że Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar zwrócił uwagę na to, że przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę są niesprawiedliwe. Jego zdaniem regulacje dotyczące płacy minimalnej dyskryminują osoby o dłuższym stażu pracy. RPO powiadomił o tym problemie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietę Rafalską.

Wczoraj rząd zaszokował wszystkich podwyżką płacy minimalnej do 2 tys. zł, która spowodowałaby m.in. znaczny wzrost składek ZUS dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą. Teraz Rzecznik Praw Obywatelskich zauważył, że obecne przepisy o płacy minimalnej dyskryminują dużą grupę pracowników. Powinien być to sygnał do zmian obecnych regulacji o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w artykule Iwony Jackowskiej Płacowa dyskryminacja dłuższego stażu (treść płatna).

Zobacz artykuł

Źródło: „Puls Biznesu”

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

16 czerwca 2016     Wiadomości