Fiskus w końcu naprawia swoje błędy.
Przegląd prasy – 2 września 2015 r.

Fiskus w końcu naprawia swoje błędy

Fiskus w końcu naprawia swoje błędy

„Rzeczpospolita” informuje, że minister finansów masowo zmienia błędne indywidualne interpretacje podatkowe. Zmieniane przez ministra interpretacje dotyczą m.in. podatkowych konsekwencji udziału pracowników w imprezie integracyjnej i zaliczania do kosztów odszkodowań za źle wykonane usługi. Ministerstwo Finansów twierdzi, że urzędnicy analizują też interpretacje, na które zwracają im uwagę sami przedsiębiorcy i podatnicy.

Wygląda więc na to, że fiskus w końcu zaczyna naprawiać swoje błędy. Szkoda tylko, że urzędnicy uznali swoją omylność dopiero po kilku latach od wydania interpretacji, a nierzadko także po kilku lub kilkunastu wyrokach różnych sądów. Ale cóż: lepiej późno niż wcale.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat przeczytasz w artykule Przemysława Wojtasika Interpretacje: skarbówka po latach przyznaje się do błędów (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Rzeczpospolita”

Rząd rezygnuje z ograniczenia kapitału zakładowego spółek z o.o.

„Puls Biznesu” pisze, że rząd rezygnuje z ograniczenia kapitału zakładowego spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Chodzi o opracowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowelizacji Kodeksu spółek handlowych, który zakładał ograniczenie kapitału zakładowego w spółkach z o.o. z 5 tys. zł do 1 zł. Resort sprawiedliwości zawiesił jednak prace nad tym projektem, ponieważ, jak tłumaczy wiceminister Jerzy Kozdroń, nie ma szans na to, by parlament zdążył uchwalić tę nowelizację przed końcem kadencji.

Projekt obniżenia kapitału zakładowego spółek z o.o. spotkał się z pochlebnymi opiniami ze strony przedstawicieli organizacji przedsiębiorców. Wygląda jednak na to, że projekt ten przegra z kalendarzem wyborczym i wkrótce trafi na śmietnik. Słowa wiceministra sprawiedliwości pozwalają przypuszczać, że podobny los czeka także inne projekty ustaw ważnych dla przedsiębiorców.

Więcej szczegółowych informacji o tej sprawie prezentuje Jarosław Królak w artykule Nie będzie spółek za 1 zł (treść płatna).

Zobacz artykuł

Źródło: „Puls Biznesu”

Wzrasta akcyza, spada sprzedaż legalnych papierosów

„Gazeta Wyborcza” informuje, że w Polsce spada sprzedaż papierosów. Czy oznacza to, że coraz mniej Polaków pali? Niekoniecznie, bo równocześnie wzrasta sprzedaż papierosów pochodzących z szarej strefy – niemal co trzeci papieros na polskim rynku pochodzi z nielegalnego źródła. Eksperci nie mają wątpliwości, że przyczyną takiej sytuacji jest ciągły wzrost akcyzy na wyroby tytoniowe.

W ostatnich latach kolejne ekipy rządzące nie dostrzegały tego, że wzrost akcyzy powodował spadek wpływów z tego podatku do budżetu państwa. Na szczęście jednak w najbliższym czasie rząd nie planuje zwiększenia akcyzy. Czyżby i w tym przypadku rząd wreszcie zaczął uczyć się na własnych błędach? Miejmy nadzieję, że tak, choć z drugiej strony niedawno w mediach można było znaleźć informację, że rządzący zastanawiają się nad wprowadzeniem akcyzy na e-papierosy...

Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w artykule Piotra Skwirowskiego Polacy palą mniej papierosów. Przynajmniej tych legalnych (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

2 września 2015     Wiadomości