Jest nowa wersja podatku handlowego.
Przegląd prasy – 24 maja 2016 r.

Jest nowa wersja podatku handlowego

Jest nowa wersja podatku handlowego

„Gazeta Wyborcza” informuje, że rząd opracował nową wersję projektu podatku od handlu detalicznego. Ma to być podatek progresywny – zwolnieni z niego mają być właściciele sklepów, które osiągają miesięczne przychody do 17 mln zł, handlowcy osiągający miesięczne przychody od 17 do 170 mln zł na miesiąc mają płacić podatek według stawki 0,8%, a pozostałych właścicieli sklepów ma obowiązywać stawka 1,4%. Najnowszy projekt nie zawiera oddzielnych stawek dla przychodów osiąganych w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy, a także nie zakłada opodatkowania sprzedawców internetowych.

Zaproponowane przez rząd stawki są dość wysokie, ale nowa wersja projektu jest nieco korzystniejsza dla właścicieli sklepów. Rząd zrezygnował bowiem z najbardziej kontrowersyjnych pomysłów zawartych w poprzednim projekcie, czyli m.in. z wprowadzenia wyższych stawek dla handlu osiąganego w weekendy i dni wolne. Problem w tym, że wprowadzając podatek progresywny rządzący ryzykują spór z Komisją Europejską.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat przeczytasz w artykule Piotra Miączyńskiego i Leszka Kostrzewskiego Podatek handlowy. Ministerstwo Finansów idzie na starcie z Brukselą (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

VAT: nowa broń w rękach fiskusa

„Rzeczpospolita” pisze, że organy podatkowe będą mogły łatwo zakwestionować niemal każde rozliczenie VAT. Tak wynika z niedawnej nowelizacji Ordynacji podatkowej. Gazeta zwraca uwagę na to, że o ile klauzula obejścia prawa w zakresie podatku dochodowego będzie mogła być stosowana wtedy, gdy przedsiębiorca odniesie korzyści wynoszące co najmniej 100 tys. zł, o tyle przepisy dotyczące VAT nie zawierają takiego ograniczenia.

Przyznawanie nowych uprawnień urzędnikom skarbowym często uzasadnia się chęcią walki z przestępcami podatkowymi. Jednak uchwalenie przepisu pozwalający urzędnikom kwestionować nawet rozliczenia VAT dotyczące transakcji opiewających na minimalne kwoty raczej trudno uzasadnić zwalczaniem wyłudzeń VAT. Jest zatem bardzo duże prawdopodobieństwo, że wspomniana nowelizacja będzie kolejną zmianą, która zamiast uderzyć w przestępców, skomplikuje życie przedsiębiorcom i podatnikom.

Więcej szczegółowych informacji o tej sprawie i opinii ekspertów prezentuje Przemysław Wojtasik w artykule Fiskus łatwiej zakwestionuje rozliczenia w VAT dzięki klauzuli obejścia prawa (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Rzeczpospolita”

Minister finansów może przywrócić interpretację niekorzystną dla podatnika

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że minister finansów może przywrócić niekorzystną dla podatnika interpretację, którą wcześniej nakazały uchylić sądy. Przekonała się o tym firma, która otrzymała niekorzystną dla siebie interpretację indywidualną, ale wskutek wyroków sądów administracyjnych I i II stopnia została ona uchylona. Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w podobnej sprawie minister finansów przywrócił jednak uchyloną wcześniej interpretację, a Naczelny Sąd Administracyjny uznał takie działanie za zgodne z prawem.

Okazuje się zatem, że w świetle polskiego prawa minister finansów ni stąd, ni zowąd może przywrócić interpretację indywidualną uchyloną wcześniej przez sądy. Jak na ironię, legalność takiego działania potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny, który wcześniej nakazał uchylenie wspomnianej interpretacji. Ciężko racjonalnie uzasadnić taki stan prawny.

Więcej szczegółowych informacji i opinii ekspertów na ten temat znajdziesz w artykule Mariusza Szulca i Agnieszki Pokojskiej Podatnik nigdy nie może być pewien, że wygrał z fiskusem. Minister może przywrócić niekorzystną wykładnię.

Więcej czytaj w serwisie Gazetaprawna.pl

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

24 maja 2016     Wiadomości