KE krytyczna wobec przepisów o płacy minimalnej w Niemczech i Francji?.
Przegląd prasy – 9 czerwca 2016 r.

KE krytyczna wobec przepisów o płacy minimalnej w Niemczech i Francji?

KE krytyczna wobec przepisów o płacy minimalnej w Niemczech i Francji?

„Gazeta Wyborcza” informuje, że Komisja Europejska może wydać krytyczną opinię w sprawie przepisów o płacy minimalnej w Niemczech i Francji. Przypomnijmy, że według krajowych regulacji obowiązujących w tych państwach kierowcy firm transportowych, którzy przejeżdżają przez Niemcy i Francję muszą mieć zapewnioną pensję na poziomie minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w tych państwach, a także spełnić szereg obowiązków biurokratycznych. Według informacji gazety KE uzna te przepisy za sprzeczne z prawem unijnym.

Wczoraj w mediach można było przeczytać informacje o tym, że przeciwko regulacjom o płacy minimalnej w Niemczech i Francji zaprotestowało 11 państw członkowskich Unii Europejskiej (w tym Polska). Teraz okazuje się, że krytyczna wobec tych przepisów może być także Komisja Europejska. Byłaby to dobra informacja dla polskich firm transportowych, bo niemieckie i francuskie przepisy o płacy minimalnej są dla nich ewidentnie niekorzystne.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat przeczytasz w artykule KE zaostrza kurs wobec Niemiec i Francji w sprawie płacy minimalnej autorstwa PAP, mk (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

E-zwolnienia kuleją

„Rzeczpospolita” pisze, że system elektronicznych zwolnień lekarskich nie działa tak, jak powinien. Lekarze skarżą się na to, że wystawianie e-zwolnień trwa bardzo długo, a system często się zawiesza. W takich sytuacjach medycy muszą wystawiać pacjentom zwolnienia papierowe.

To już kolejny sygnał świadczący o tym, że system e-zwolnień kuleje. Nie jest to niestety pierwsza nieudana próba cyfryzacji administracji publicznej. Sprawa jest jednak poważna, bo już niedługo elektroniczne zwolnienia lekarskie mają stać się obowiązkowe.

Więcej szczegółowych informacji o tej sprawie i opinii ekspertów prezentuje Mateusz Rzemek w artykule System e-zwolnień lekarskich nie działa, lekarze wolą papier (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Rzeczpospolita”

Polskie przepisy o konfiskacie majątków przestępcom ostrzejsze niż wymogi unijne

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że eksperci podatkowi krytycznie oceniają projekt przepisów pozwalającym urzędnikom czasowo konfiskować majątki firm, w których popełniono przestępstwa podatkowe. Ministerstwo Sprawiedliwości – autor projektu – twierdzi, że wspomniana zmiana wynika z konieczności dostosowania polskiego Kodeksu karnego do prawa Unii Europejskiej. Cytowani przez gazetę eksperci zwracają jednak uwagę, że projektowane polskie przepisy są dużo bardziej rygorystyczne niż normy unijne w tej sprawie.

Wspomniany projekt jest skrajnie niekorzystny dla przedsiębiorców. Jego autorzy prawdopodobnie chcieli wprowadzić nowe przepisy zasłaniając się wymogami Unii Europejskiej. Okazuje się jednak, że polscy urzędnicy i politycy wykazali się nadgorliwością, a zatem to oni będą ponosić wyłączną odpowiedzialność za ewentualne negatywne konsekwencje nowych przepisów, o ile oczywiście zostaną one uchwalone.

Więcej szczegółowych informacji i opinii ekspertów na ten temat znajdziesz w artykule Mariusza Szulca i Agnieszki Pokojskiej Nieostrożny przedsiębiorca może ponieść konsekwencje za oszusta.

Więcej czytaj w serwisie Gazetaprawna.pl

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

9 czerwca 2016     Wiadomości