KE krytycznie o projekcie podatku handlowego?.
Przegląd prasy – 7 czerwca 2016 r.

KE krytycznie o projekcie podatku handlowego?

KE krytycznie o projekcie podatku handlowego?

„Rzeczpospolita” informuje, że Komisja Europejska przesłała rządowi negatywną opinię w sprawie projektu podatku od handlu detalicznego. Tak wynika z informacji przekazanych gazecie przez informatora z KE. Według gazety Komisja zarzuca wspomnianemu projektowi dyskryminowanie dużych sklepów.

Wprawdzie nie są to jeszcze oficjalne informacje, ale bardzo prawdopodobne jest, że Komisja Europejska rzeczywiście wydała krytyczną opinię w sprawie projektu podatku handlowego. Unijni urzędnicy już kilka tygodni temu sygnalizowali, że podatek handlowy w modelu progresywnym może być sprzeczny z prawem Unii Europejskiej. Ewentualna negatywna opinia KE na temat rządowego projektu nie będzie więc niczym zaskakującym.

Więcej szczegółowych informacji i opinii ekspertów na ten temat przeczytasz w artykule Piotra Mazurkiewicza Komisja Europejska wysłala uwagi do projektu podatku obrotowego (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Rzeczpospolita”

Rząd zlikwiduje podatek liniowy?

„Dziennik Gazeta Prawna” pisze, że rząd zastanawia się nad likwidacją podatku liniowego. Według informacji gazety zlikwidowanie tego podatku ma być zawarte w przepisach o tzw. jednolitym podatku (czyli daninie zawierającej zarówno podatek dochodowy, jak też składki ZUS i NFZ). Eksperci ostrzegają jednak, że choć takie rozwiązanie chwilowo może zwiększyć dochody budżetu państwa, to na dłuższą metę może okazać się niekorzystne dla finansów państwa.

Uchwalenie jednolitego podatku mogłoby znacznie ułatwić życie przedsiębiorcom i podatnikom. Jednoczesna likwidacja podatku liniowego byłaby jednak dla nich niekorzystna. Dobrze byłoby zatem, gdyby wprowadzenie jednolitego podatku nie szło w parze z likwidacją podatku liniowego.

Więcej szczegółowych informacji o tej sprawie prezentuje Grzegorz Osiecki w artykule Ryzykowna likwidacja podatku liniowego. Budżet zyska, ale ostatecznie to może się nie opłacać.

Więcej czytaj w serwisie Gazetaprawna.pl

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Państwa UE protestują przeciwko przepisom o płacy minimalnej w Niemczech i Francji

Portal Bankier.pl informuje, że 11 państw członkowskich Unii Europejskiej protestuje przeciwko przepisom o płacy minimalnej dla kierowców w Niemczech i we Francji. Według przedstawicieli tych krajów przepisy o płacy minimalnej w Niemczech i Francji dyskryminują firmy transportowe z państw Europy Środkowo-Wschodniej. Wśród wspomnianych krajów znalazła się m.in. Polska.

Kiedy kilka lat temu uchwalano niekorzystne dla polskich firm transportowych przepisy o płacy minimalnej w Niemczech, właściciele firm transportowych i przewozowych otrzymali wsparcie rządu. Nie inaczej stało się tym razem, a przeciwko tym niekorzystnym dla przedsiębiorców przepisom zaprotestowały także inne państwa członkowskie UE. Oby działania szerokiej koalicji przeciwko przepisom o płacy minimalnej w Niemczech i Francji przyniosły realne efekty.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w artykule 11 krajów UE razem przeciw płacy minimalnej w transporcie autorstwa stk, az, ap, woj.

Zobacz artykuł

Źródło: Bankier.pl

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

7 czerwca 2016     Wiadomości