KE negatywnie oceni przepisy o płacy minimalnej w Niemczech?.
Przegląd prasy – 11 maja 2015 r.

KE negatywnie oceni przepisy o płacy minimalnej w Niemczech?

KE negatywnie oceni przepisy o płacy minimalnej w Niemczech?

Portal RMF 24 informuje, że Komisja Europejska przygotowuje projekt stanowiska, w którym krytycznie oceni niemieckie przepisy o płacy minimalnej, obowiązujące od 1 stycznia 2015 r. Jak ustaliła dziennikarka radia, Komisja Europejska wkrótce ma wezwać Berlin do usunięcia uchybień unijnego prawa. Oficjalna decyzja w tej sprawie ma zapaść jeszcze w maju.

Przypomnijmy, że zgodnie z niemiecką wykładnią tych przepisów kierowcy zagranicznych firm przewozowych będą mogli poruszać się po terytorium tego państwa tylko wtedy, gdy będą zarabiać przynajmniej tyle, ile wynosi minimalne wynagrodzenie za płacę w Niemczech (nawet jeśli Niemcy są dla nich krajem przewozowym). Uchylenie tych przepisów byłoby zatem niewątpliwie korzystne dla polskich przewoźników. Do pełnego sukcesu jest jednak daleko, bo KE wciąż jeszcze nie wydała tej oficjalnego stanowiska w tej sprawie, a poza tym wciąż nie wiadomo, co z polskimi przewoźnikami świadczącymi usługi na terenie Niemiec. Miejmy jednak nadzieję, że te informacje okażą się prawdziwe, a stanowisko KE będzie pierwszym krokiem do uchylenia tych niekorzystnych dla polskich przedsiębiorców przepisów.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w artykule KE przygotowuje wszczęcie procedury o naruszenie unijnego prawa przeciwko Niemcom autorstwa „abs”.

Zobacz artykuł

Źródło: RMF 24

Będzie można sprzedawać alkohol przez internet?

„Gazeta Wyborcza” pisze, że Ministerstwo Gospodarki zamierza zmienić prawo w zakresie sprzedaży alkoholu. Resort gospodarki planuje bowiem zalegalizować sprzedaż napojów alkoholowych przez internet. Na razie nie wiadomo, kiedy powstanie projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i skutków przeciwdziałania alkoholizmowi, ponieważ ministerstwo – jak twierdzi jego rzecznik – jest na etapie analizy społecznych i gospodarczych skutków takiej nowelizacji.

Taka zmiana wbrew pozorom nie byłaby niczym rewolucyjnym. Byłoby to tylko usankcjonowanie stanu istniejącego od wielu lat, bo mimo zakazów administracyjnych bez problemu można kupić alkohol w sieci. Czyżby Ministerstwo Gospodarki zaczęło dostrzegać, że można zwalczać alkoholizm innymi metodami niż nakładanie biurokratycznych ograniczeń na jego sprzedawców?

Więcej szczegółowych informacji o tej sprawie prezentują Piotr Miączyński i Leszek Kostrzewski w artykule Alkohol popłynie w internecie (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

Więcej konsultacji społecznych da lepszą jakość prawa?

„Puls Biznesu” informuje, że Rada Ministrów uchwaliło wytyczne dotyczące przeprowadzania konsultacji społecznych projektów aktów prawnych. Według rozmówców gazety oznacza to możliwość zwiększenia roli konsultacji społecznych w procesie legislacyjnym. Eksperci mają nadzieję, że dzięki temu zwiększy się jakość tworzonego prawa dotyczącego biznesu.

Gdyby rzeczywiście okazało się, że przedsiębiorcy będą mieli większy wgląd w przepisy, które mają ich dotyczyć, to nie pozostanie nic innego, jak tylko przyklasnąć temu pomysłowi. Jednak czy wytyczne rzeczywiście sprawią, że powstanie lepsze prawo? Można mieć co do tego wątpliwości, bo żadne, nawet najlepsze wytyczne nie zmuszą autorów aktów prawnych i posłów do wysłuchania głosów ekspertów.

Więcej szczegółowych informacji i opinii ekspertów na ten temat znajdziesz w artykule Iwony Jackowskiej Większa rola konsultacji społecznych.

Zobacz artykuł

Źródło: „Puls Biznesu”

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

11 maja 2015     Wiadomości