Kłamstwa w CV – czego dotyczą i jak je wykryć?

Każda firma prowadząca rekrutację musi się liczyć z tym, że CV ich kandydatów może zawierać nieprawdziwe informacje. Czego mogą dotyczyć kłamstwa w CV? Co może grozić firmie, która przegapi kłamstwa w CV kandydatów? Jak wykryć te kłamstwa? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule.

Kłamstwa w CV – czego dotyczą i jak je wykryć?

Dlaczego kandydaci kłamią w CV?

Z opracowanego przez IBBC Group raportu Kłamstwa w CV na polskim rynku pracy wynika, że z kłamstwami w CV spotkało się aż 81% ankietowanych. Problem jest więc powszechny i warto zastanowić się, z czego on wynika. Najbardziej oczywistym powodem kłamania w CV jest chęć zwiększenia swoich szans na zdobycie pracy. Ludzie często są w stanie zrobić bardzo dużo, żeby zdobyć wymarzoną pracę, a podawanie nieprawdziwych informacji w CV jest niestety jedną z najczęściej używanych sposobów walki o pracę.

Kłamstwa w CV mogą wynikać także z bardziej niecnych pobudek. Zdarza się bowiem, że kandydaci podają w aplikacjach nieprawdziwe informacje po to, żeby ukryć informacje o współpracy z konkurencją. Kamil Pastuszka z IBBC Group w wywiadzie dla Coraz Lepszej Firmy wspomina, że w trakcie audytu w jednej z firm okazało się, że oficjalnie pracował dla jednej firmy, ale w tym samym czasie nieoficjalnie działał na rzecz konkurencji swojego pracodawcy. Z pozoru niewinne kłamstwa w życiorysie mogą być zatem oznaką szpiegostwa gospodarczego.

Jakie kłamstwa można znaleźć w CV?

Firma, która chce wykryć kłamstwa podawane przez kandydatów w aplikacjach, musi wiedzieć, gdzie ich szukać. Raport przygotowany przez IBBC Group wymienia następujące rodzaje fałszywych informacji, jakie pojawiają się w CV:

 • kłamstwa dotyczące dodatkowych umiejętności: prawa jazdy, znajomości języków obcych, umiejętności posługiwania się określonym oprogramowaniem itp.; z takimi kłamstwami zetknęło się 85,12% przedsiębiorców;
 • fałszywe informacje na temat daty zatrudnienia; miało z tym do czynienia 58,7% badanych;
 • kłamstwa odnośnie do zakresu wykonywanych obowiązków; w ten sposób zostało okłamanych 53,7% ankietowanych;
 • fałszywe informacje dotyczące zajmowanych wcześniej stanowisk; takich kłamstw doświadczyło 28,9% badanych;
 • kłamstwa dotyczące wykształcenia; spotkało się z tym 23,1% ankietowanych.

Kto najczęściej kłamie w CV?

Raport wskazuje, że fałszywe informacje w CV zdecydowanie najczęściej umieszczają pracownicy działu sprzedaży – taką odpowiedź dało 60% respondentów. Drugie miejsce w zestawieniu największych kłamczuchów zajmują pracownicy produkcyjni (wskazało ich 30% badanych), a podium tego niechlubnego rankingu zamykają pracownicy administracyjni (taką odpowiedź dało 29,1% badanych), którzy według IBBC Group często zawyżają swoje kompetencje. Stosunkowo najmniej zagrożonymi działami są HR, dział informatyczny, marketing i PR, co zdaniem autorów raportu może wynikać z wysokiego prestiżu tych działów lub z tego, że w tych działach najłatwiej jest wykryć niekompetencję pracowników.

Co grozi firmie, która zbagatelizuje kłamstwa w CV?

Badania IBBC Group pokazują, że zdecydowana większość kłamstw w CV wychodzi na jaw jeszcze w trakcie procesie rekrutacji. Jednocześnie przedsiębiorcy wciąż dość powszechnie zatrudniają nieuczciwych kandydatów do swoich firm, a 23% ankietowanych w ogóle nie widzi potrzeby sprawdzania aplikacji osób, które zamierzają zatrudnić. Jest to duży błąd, bo zatrudnienie oszusta może być opłakane w skutkach.

Najczęstszą konsekwencją niewykrycia lub zbagatelizowania kłamstw w CV dla firmy są straty finansowe. Oszacowanie strat z tego tytułu może być trudne – aż 59,5% ankietowanych nie potrafiło obliczyć skali strat, jakie poniosła ich firma w związku z zatrudnieniem osób, które skłamały w CV. Natomiast 25,5% badanych wskazało, że zatrudnienie osób, które skłamały w CV, kosztowało ich firmy do 50 000 zł, 10,74% respondentów straciło na zatrudnieniu oszustów pomiędzy 50 000 a 100 000 zł, a 4% ankietowanych oszacowało, że straty te kosztowały ich firmę od 100 000 zł do 500 000 zł. Przegapienie kłamstw w CV może zatem narazić przedsiębiorców na gigantyczne straty pieniężne.

Zatrudnienie oszustów może mieć też inne negatywne konsekwencje. Ich wartości nie da się wycenić, ale żadna szanująca się firma nie może sobie na nie pozwolić. Do najważniejszych pozafinansowych skutków przegapienia kłamstw w CV należą:

 • utrata prestiżu i reputacji firmy,
 • utrata klientów,
 • pogorszenie atmosfery w miejscu pracy,
 • nieuczciwa konkurencja między pracownikami firmy,
 • narażenie przedsiębiorstwa na szpiegostwo przemysłowe,
 • utrata strategicznych informacji o firmie.

Jak wykryć kłamstwa w CV?

Jak już wspomnieliśmy, zdecydowana większość, bo aż 95%, kłamstw w CV zostaje wykryta na etapie rekrutacji. Oznacza to, że najprostszym sposobem na wykrycie kłamstw w CV jest odpowiednie przeprowadzenie procesu rekrutacji. Oczywiście nie ma uniwersalnej recepty na analizę prawdziwości informacji podanych przez kandydatów oraz kompetencji potencjalnych pracowników, ale jest kilka metod, które w tym celu dość powszechnie stosują już rekruterzy na całym świecie. Są to m.in. rozmowa z poprzednimi pracodawcami kandydata, poproszenie go o wykonanie zadania na programie komputerowym, przeprowadzenie części rozmowy rekrutacyjnej w obcym języku itp.

Inną metodą może być zlecenie procesu weryfikacji kandydatów zewnętrznym firmom, które wykonają tzw. background screening, czyli prześwietlenie życiorysu i analizę kompetencji kandydata. Wśród polskich przedsiębiorców metoda ta nie jest szczególnie popularna, bo jest zdecydowanie droższa, ale tego typu firmy często mają więcej doświadczenia i możliwości sprawdzenia kandydata niż pracownicy odpowiedzialni za rekrutację. Jeśli jednak masz wątpliwości co do konkretnej osoby, to może powinieneś rozważyć współpracę z taką firmą. Może to być przydatne przede wszystkim wtedy, gdy rekrutacja dotyczy kluczowego stanowiska.

Jak widzisz, kłamstwa w CV mogą stanowić poważny problem dla firm, które w porę ich nie wykryją. Dlatego zachęcamy Cię, żebyś przed zatrudnieniem dokładnie sprawdził kompetencje osób, które zamierzasz przyjąć do swojego zespołu. Mamy nadzieję, że informacje z tego artykułu pomogą Ci podejmować właściwe decyzje personalne.

Polecana literatura:

Kłamstwa w CV na polskim rynku pracy [on-line], raport dostępny pod adresem http://www.ibbcgroup.com/uploads/Raport_Klamstwa_w_CV_na_polskim_rynku_pracy.pdf [dostęp dn. 9.11.2015 r.].

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

8 lutego 2016     Rekrutacja i budowa zespołu