Kwota wolna bez zmian.
Przegląd prasy – 13 czerwca 2016 r.

Kwota wolna bez zmian

Kwota wolna od podatku bez zmian

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że w przyszłym roku kwota wolna od podatku pozostanie na niezmienionym poziomie. Tak powiedział w wywiadzie dla gazety szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Minister Kowalczyk dodał też, że trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego i utworzeniem tzw. jednolitego podatku.

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł było jedną ze sztandarowych obietnic wyborczych ówczesnego kandydata Prawa i Sprawiedliwości na Prezydenta RP. Politycy partii rządzącej szybko zapomnieli o tej obietnicy, co oczywiście nie jest niczym nadzwyczajnym. Dziwić może jednak to, że politycy zapominają o wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który niemal nakazał podwyższenie wysokości kwoty wolnej od podatku w taki sposób, żeby podatku dochodowego nie musiały płacić osoby uzyskujące dochody na poziomie minimum egzystencji.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat przeczytasz w wywiadzie Marka Chądzyńskiego i Grzegorza Osieckiego z Henrykiem Kowalczykiem Kowalczyk: W 2017 r. nie ruszymy kwoty wolnej (całość artykułu płatna).

Więcej czytaj w serwisie Gazetaprawna.pl

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Minister finansów wzywa urzędników do częstszych kontroli

„Gazeta Wyborcza” pisze, że minister finansów Paweł Szałamacha wezwał urzędników skarbowych do częstszego kontrolowania podatników. Tak wynika z pisma wysłanego przez ministra do szefów organów skarbowych. Szef resortu finansów we wspomnianym piśmie stwierdził również, że od liczby i skuteczności kontroli będzie zależało to, czy osoby zajmujące kierownicze stanowiska w organach podatkowych będą przyjęte do nowo tworzonej Krajowej Administracji Skarbowej.

W poprzednim rządzie wiceminister finansów w piśmie straszył utratą pracy urzędników, którzy nie będą zbyt gorliwie gnębić przedsiębiorców i podatników. Jak widać, teraz mamy do czynienia z podobną sytuacją. Co ciekawe, pismo ministra finansów przedostało się do mediów w tym samym tygodniu, w którym wicepremier minister rozwoju Mateusz Morawiecki ogłosił pakiet 100 zmian dla firm, w którym znalazł się postulat... ograniczenia kontroli podatkowych.

Więcej szczegółowych informacji o tej sprawie prezentuje Piotr Skwirowski w artykule Fiskus ma mocniej cisnąć podatników (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

Przedsiębiorcy nie chcą rzecznika prawa przedsiębiorców

„Puls Biznesu” informuje, że Polskie Stronnictwo Ludowe chce ustanowić urząd rzecznika praw przedsiębiorców. Taki pomysł nie podoba się jednak samym przedsiębiorcom. Przedstawiciele organizacji pracodawców twierdzą bowiem, że byłby to pusty gest pozbawiony realnego znaczenia.

Trudno dziwić się sceptycyzmowi przedsiębiorców. Politycy o mentalności urzędniczej najwyraźniej doszli bowiem do wniosku, że idealnym panaceum na wszystkie problemy przedsiębiorców będzie powołanie nowego urzędu. Otóż nie, drodzy politycy – lekarstwem na bolączki przedsiębiorców jest uproszczenie przepisów podatkowych i likwidacja szeregu absurdalnych barier administracyjnych, które stoją na drodze do rozwoju przedsiębiorczości.

Więcej szczegółowych informacji i opinii ekspertów na ten temat znajdziesz w artykule Jarosława Królaka Biznes nie chce obrońcy z urzędu przed urzędnikami (całość artykułu płatna).

Zobacz artykuł

Źródło: „Puls Biznesu”

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

13 czerwca 2016     Wiadomości