Kwota wolna od podatku będzie wzrastać co roku?.
Przegląd prasy – 28 kwietnia 2016 r.

Kwota wolna od podatku będzie wzrastać co roku?

Kwota wolna od podatku będzie wzrastać co roku?

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że wysokość kwoty wolnej od podatku może rosnąć co roku o 1000 zł. Taki wariant zakłada przyjęty przez rząd Wieloletni Plan Finansowy Państwa. Plan zawiera także propozycję zwiększenia limitu podmiotowego zwolnienia z VAT ze 150 tys. do 200 tys. zł, ale na to musi zgodzić się Komisja Europejska.

Obecny prezydent i partia rządząca w kampanii wyborczej obiecywali niemal natychmiastowe podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Widać jednak, że rządzący usiłują rozłożyć w czasie tę korzystną dla podatników zmianę. Powinni oni jednak pamiętać, że Trybunał Konstytucyjny uznał, że obecna wysokość kwoty wolnej od podatku jest niezgodna z Konstytucją RP.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat przeczytasz w artykule Łukasza Zalewskiego Kwota wolna może rosnąć co roku o 1000 zł (całość artykułu płatna).

Więcej czytaj w serwisie Gazetaprawna.pl

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Urzędnicy karzą przedsiębiorców za oszustwa ich kontrahentów

„Rzeczpospolita” pisze, że urzędnicy skarbowi obarczają przedsiębiorców odpowiedzialnością za oszustwa dokonywane przez ich kontrahentów. Przekonała się o tym firma, której urzędnicy kazali zapłacić ponad 4 mln zł VAT za rzekomy fikcyjny obrót telefonami. Przyczyną było podejrzenie o oszustwa dostawcy kontrahenta wspomnianej firmy, z którym sama firma nie miała do czynienia.

Urzędnicy karzą zatem przedsiębiorców za przewinienia, których nie popełnili. Trudno zrozumieć, dlaczego to Bogu ducha winni przedsiębiorcy mają odpowiadać za przestępstwo swoich kontrahentów, jeśli nie mają możliwości sprawdzenia wszystkich poprzednich uczestników transakcji. Urzędnikom łatwiej jest jednak ukarać kontrahentów oszustów niż rzeczywistych przestępców.

Więcej szczegółowych informacji o tej sprawie i opinii ekspertów prezentuje Monika Pogroszewska w artykule Przedsiębiorcy płacą VAT za dostawców swojego kontrahenta (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Rzeczpospolita”

Przedsiębiorcy obawiają się JPK

„Puls Biznesu” informuje, że przedsiębiorcy obawiają się tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego. Obawy przedsiębiorców wzbudza m.in. niebezpieczeństwo wycieku danych przekazywanych organom podatkowym w trakcie elektronicznej kontroli podatkowej. Przedsiębiorców niepokoją też wysokie koszty wprowadzenia JPK.

Jednolity Plik Kontrolny umożliwi urzędnikom skarbowym kontrolowanie firm w formie elektronicznej. Takie rozwiązanie mogłoby być korzystne zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla fiskusa. Właściciele firm mają jednak obawy, że na Jednolitym Pliku Kontrolnym bardziej skorzystają urzędnicy niż przedsiębiorcy.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w artykule Iwony Jackowskiej Kosztowne e-kontrole (treść płatna).

Zobacz artykuł

Źródło: „Puls Biznesu”

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

28 kwietnia 2016     Wiadomości