Łatwiej będzie walczyć z bezczynnością urzędników?.
Przegląd prasy – 17 sierpnia 2015 r.

Łatwiej będzie walczyć z bezczynnością urzędników?

Łatwiej będzie walczyć z bezczynnością urzędników?

Portal Wnp.pl informuje, że 15 sierpnia br. weszła w życie nowelizacja Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Od tego dnia sąd administracyjny może stwierdzić bezczynność organu albo przewlekłość postępowania nawet wtedy, gdy w trakcie postępowania urząd wyda decyzję w danej sprawie. Sąd może nakazać urzędom zmianę zaskarżonej decyzji (dziś sąd może nakazać jedynie ponowne rozpatrzenie sprawy).

Autorzy tej nowelizacji mają nadzieję, że dzięki tym zmianom przedsiębiorcom i podatnikom łatwiej będzie walczyć z bezczynnością urzędników i przewlekłością postępowań. Miejmy nadzieję, że tak będzie, ale trzeba sobie zdawać sobie sprawę, że stanie się to możliwe tylko wtedy, gdy wraz ze zmianą prawa zmieni się także sposób działania urzędników. A w Polsce wciąż łatwiej jest zmienić ustawę niż niektóre urzędnicze nawyki.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat przeczytasz w artykule Będą odszkodowania za przewlekłe postępowania urzędów.

Zobacz artykuł

Źródło: Wnp.pl

Fiskus nienależnie pobierał podatek od dłużników oddających dług w formie rzeczowej?

„Rzeczpospolita” pisze, że organy podatkowe od lat domagają się od dłużników, którzy zwracają dług w formie rzeczowej (np. oddając samochód czy nieruchomość) zapłaty podatku. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że przepis nakazujący płacić podatek w takiej sytuacji obowiązuje dopiero od 15 stycznia br. Problem w tym, że urzędy skarbowe pobierały i wciąż chcą pobierać taki podatek w sprawach dotyczących zdarzeń sprzed tego dnia. Dzieje się tak pomimo tego, że sądy administracyjne wielokrotnie uchylały takie decyzje.

Urzędnicy skarbowi wielokrotnie pokazywali, że zaakceptowanie niekorzystnych dla nich wyroków sądów jest bardzo trudne. Na szczęście sądy na ogół nie przejmowały się tępym uporem urzędników, i uchylały decyzje niesłusznie nakładające podatek na przedsiębiorców i podatników. Szkoda tylko, że urzędnikom ulegli parlamentarzyści, którzy uchwalili niekorzystny dla przedsiębiorców i podatników przepis obowiązujący od stycznia br.

Więcej szczegółowych informacji o tej sprawie prezentuje Mateusz Maj w artykule Gdy dłużnik spłacił dług oddając nieruchomość, powinien zapłacić podatek (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Rzeczpospolita”

E-zwolnienia (nie)obowiązkowe

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że w przepisach o elektronicznych zwolnieniach lekarskich, które mają obowiązywać od 1 stycznia 2016 r., znajduje się kuriozalna luka prawna, która pozwoli nadużywać zwolnień lekarskich. Przepisy nakazują bowiem firmom zatrudniającym więcej niż 5 osób założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, na które ma trafiać informacja o wystawieniu e-zwolnienia lekarskiego. Ustawodawca nie przewidział jednak żadnych sankcji za niezałożenie takiego konta...

Wprowadzenie elektronicznych zwolnień lekarskich miało na celu m.in. ograniczenie ilości fałszywych zwolnień. Teraz okazuje się jednak, że w związku z uruchomieniem e-zwolnień firmy wprawdzie będą musiały otworzyć konto na PUE, ale jeśli tego nie zrobią, to... nic się nie stanie. Jeśli to absurdalne niedopatrzenie nie zostanie szybko naprawione, e-zwolnienia niemal na pewno nie spełnią swojego podstawowego celu.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w artykule Bożeny Wiktorowskiej E-zwolnienia: Luka w ustawie pozwoli nadużywać chorobowego.

Więcej czytaj w serwisie Gazetaprawna.pl

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

17 sierpnia 2015     Wiadomości