MF za obniżką CIT dla małych firm do 15%.
Przegląd prasy – 3 czerwca 2016 r.

MF za obniżką CIT dla małych firm do 15%

MF za obniżką CIT do 15% dla małych firm

„Puls Biznesu” informuje, że Komitet Stały Rady Ministrów wkrótce zajmie się projektem autorstwa Ministerstwa Finansów, który zakłada obniżkę CIT dla małych spółek (osiągających roczne przychody do 1,2 mln EUR) z 19% do 15%. Gazeta zauważa jednak, że resort finansów nie uwzględnił większości krytycznych uwag przedsiębiorców i rządowych prawników. Ministerstwo nie zgodziło się m.in. na równoczesną obniżkę PIT.

Absolutnie nie jesteśmy przeciwni obniżkom podatkowym. Co więcej, zachęcamy polityków do jak najczęstszego obniżania obciążeń podatkowych dla przedsiębiorców. Trudno jednak nie zgodzić się z krytycznymi opiniami przedsiębiorców i prawników na temat wspomnianego projektu, bo rozwiązanie proponowane przez resort finansów rzeczywiście byłoby prezentem dla bardzo małej grupy przedsiębiorców.

Więcej szczegółowych informacji i opinii ekspertów na ten temat przeczytasz w artykule Jarosława Królaka MF obstaje przy 15-procentowym CIT (całość artykułu płatna).

Zobacz artykuł

Źródło: „Puls Biznesu”

Po wyroku TSUE przedsiębiorcy mogą odzyskać nadpłaconą akcyzę za olej opałowy

„Rzeczpospolita” pisze, że według Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przepisy nakazujące sprzedawcom oleju opałowego comiesięczne składanie do urzędu oświadczeń nabywców oleju o jego przeznaczeniu były zbyt restrykcyjne. Zakwestionowane przez TSUE przepisy obowiązywały w Polsce do 2014 r., a sprzedawcy, którzy nie dopełnili tego obowiązku, musieli płacić wyższą stawkę akcyzy. Zdaniem ekspertów przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w takiej sytuacji, będą mogli walczyć o zwrot nadpłaconej akcyzy.

Po raz kolejny potwierdziło się, że polscy urzędnicy skarbowi zapominają o tym, że nadmierny fiskalizm na dłuższą metę może być nieopłacalny dla budżetu państwa. Dobrze, że unijny trybunał przypomniał o tym naszym urzędnikom. Najbardziej zadowoleni z wyroku trybunału mogą być przedsiębiorcy, którzy będą mogli ubiegać się o zwrot nadpłaty akcyzy.

Więcej szczegółowych informacji o tej sprawie i opinii ekspertów prezentuje Przemysław Wojtasik w artykule Szansa na odzyskanie akcyzy za olej opałowy po wyroku TSUE (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Rzeczpospolita”

Podatek handlowy jest bezcelowy?

„Dziennik Gazeta Prawna” pisze, że według ekspertów wprowadzenie podatku od handlu detalicznego może być nieopłacalne. Według cytowanego przez gazetę specjalisty wspomniany podatek w formie zaprezentowanej przez Ministerstwo Finansów przyniesie państwu jedynie 600 mln zł. Tymczasem resortu finansów początkowo szacował wpływy z podatku handlowego na 2-3 mld zł.

Jeśli szacunki przytaczane przez gazetę się potwierdzą, to wprowadzenie nowego podatku rzeczywiście nie będzie miało wielkiego sensu. 600 mln zł wpływów to niewiele w stosunku do kosztów wprowadzenia i poboru nowego podatku. W takiej sytuacji urzędnicy powinni zastanowić się, czy wprowadzanie podatku handlowego w ogóle jest opłacalne z punktu widzenia finansów państwa.

Więcej szczegółowych informacji i opinii ekspertów na ten temat znajdziesz w artykule Ekspert: W obecnej wersji podatek handlowy nie ma sensu. Większość sklepów nie będzie płacić.

Więcej czytaj w serwisie Gazetaprawna.pl

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

3 czerwca 2016     Wiadomości