Minister Gowin obiecuje nowe ulgi podatkowe.
Przegląd prasy – 19 maja 2016 r.

Minister Gowin obiecuje nowe ulgi podatkowe

Minister Gowin obiecuje nowe ulgi podatkowe

„Gazeta Wyborcza” informuje, że minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zapowiedział zwiększenie ulg podatkowych dla innowacyjnych firm. Taką deklarację minister Gowin złożył podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Minister zapowiedział też dodatkowe ulgi dla start-upów.

Kampania wyborcza już dawno za nami, ale takie wydarzenia jak Europejski Kongres Gospodarczy skłaniają polityków do składania podobnych deklaracji. Wbrew pozorom nie są to nowe zapowiedzi, bo kilka tygodni temu z ust ministra Gowina słyszeliśmy podobne obietnice. Teraz pora na ich realizację.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat przeczytasz w artykule Ireneusza Sudaka EKG 2016. Gowin zapowiada nowe ulgi podatkowe i preferencje dla start-upów (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

Prawnicy Senatu: Sejm wprowadził przepisy o JPK z naruszeniem procedur

„Dziennik Gazeta Prawna” pisze, że według Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu Sejm przekroczył swoje uprawnienia. Prawnicy Senatu skrytykowali Sejm za tryb wprowadzenia przepisów nakazujących przedsiębiorcom comiesięczne przekazywanie organom podatkowym ewidencji VAT w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Ich zdaniem wspomniane przepisy zostały wprowadzone z pominięciem konsultacji społecznych i procedury trzykrotnego czytania, a także zawierają zbyt krótkie vacatio legis.

Kilka dni temu media informowały, że Sejm znacznie skrócił czas na to, żeby przedsiębiorcy mogli dostosować się do nowych wymogów, co było zachowaniem co najmniej nieeleganckim. Teraz okazuje się, że wspomniane przepisy mogły być wprowadzone z naruszeniem prawa. Dobrze, że senaccy prawnicy zwrócili na to uwagę.

Więcej szczegółowych informacji o tej sprawie prezentuje Mariusz Szulc w artykule Jednolity plik kontrolny: Sejm przekroczył swoje uprawnienia (całość artykułu płatna).

Więcej czytaj w serwisie Gazetaprawna.pl

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Przedsiębiorcy chętniej korzystają z mediacji

„Rzeczpospolita” informuje, że mediacje pomiędzy przedsiębiorcami stają się coraz popularniejsze. Z przytaczanych przez gazetę statystyk wynika, że w niektórych regionach ugodami kończy się 80% spraw, które zostały skierowane do mediacji. Eksperci zwracają jednak uwagę, że problemem jest brak zaufania przedsiębiorców do drugiej strony mediacji i do mediatorów.

Mediacje mogą przynieść przedsiębiorcom liczne korzyści. Najważniejszą z nich jest możliwość rozstrzygnięcia sporu bez postępowania sądowego, co przynosi wszystkim stronom oszczędność czasu i kosztów. Dlatego pozytywne jest to, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się rozwiązywać konflikty na drodze mediacji.

Więcej szczegółowych informacji i opinii ekspertów na ten temat znajdziesz w artykule Mediacje gospodarcze są popularniejsze, ale wciąż jest wiele barier autorstwa PAP, J.K. (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Rzeczpospolita”

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

19 maja 2016     Wiadomości