Na pomyśle rządu stracą przedsiębiorcy i budżet?.
Przegląd prasy – 5 maja 2016 r.

Na pomyśle rządu stracą przedsiębiorcy i budżet?

Na pomyśle rządu stracą przedsiębiorcy i budżet?

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że rząd chce wprowadzić zmiany dotyczące VAT. Projekt przygotowany przez rząd zakłada, że agencje celne będą solidarnie odpowiadać ze swoimi klientami za podatek niezapłacony przez importera. Eksperci alarmują, że jeśli wspomniane przepisy wejdą w życie, agencje celne przeniosą się do Niemiec, na czym straci polski budżet.

Nadmierne dociskanie śruby podatkowej przynosi skutki odwrotne do zamierzonych. Wspomniany projekt nowelizacji przepisów o VAT jest jednak kolejnym dowodem na to, że politycy nie pamiętają o tej regule. Czy naprawdę rządzącym zależy na tym, żeby polskie agencje celne i spedytorzy przenosili działalność do Niemiec?

Więcej szczegółowych informacji i opinii ekspertów na ten temat przeczytasz w artykule Mariusza Szulca Zmiany w VAT: Straci polski budżet, a zarobią Niemcy.

Więcej czytaj w serwisie Gazetaprawna.pl

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Odliczanie VAT od samochodów służbowych: sąd sądem, a skarbówka swoje

„Rzeczpospolita” pisze, że organy podatkowe twierdzą, że przedsiębiorcy nie mogą odliczać całości VAT od samochodów służbowych, jeśli pracownicy parkują firmowe auta pod swoimi domami. Urzędników nie przekonują nawet wyroki sądów administracyjnych, z których wynika zupełnie co innego. Organy podatkowe skarżą bowiem niekorzystne dla siebie wyroki w tego typu sprawach do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Sądy nie mają wątpliwości, że parkowanie samochodów służbowych pod domem pracowników nie pozbawia przedsiębiorców prawa do odliczenia 100% VAT od aut firmowych. Wydaje się jednak, że fiskus nie przyjmuje tych wyroków do wiadomości. Nie pierwszy raz urzędnicy zachowują się tak, jakby czuli się mądrzejsi od sądów i trybunałów.

Więcej szczegółowych informacji o tej sprawie prezentują Aleksandra Krajewska i Artur Tim w artykule Odliczenie VAT za garażowanie służbowego auta w domu pracownika (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Rzeczpospolita”

Minister nauki zniesie podwójne opodatkowanie SKA?

„Puls Biznesu” informuje, że minister nauki zamierza znieść podwójne opodatkowanie dla funduszy venture capital (w Polsce są to głównie spółki komandytowo-akcyjne). Obecnie w Polsce SKA podatek dochodowy płaci zarówno spółka jako całość, jak i wspólnicy. Przepis ten może zniechęcać zagranicznych inwestorów do lokowania kapitału w polskie start-upy.

Dobrze, że minister nauki myśli o tworzeniu korzystniejszych warunków dla innowacyjnych spółek. Szkoda tylko, że minister pomyślał o stosunkowo wąskiej grupie przedsiębiorców. Każda propozycja zmniejszenia obciążeń podatkowych jest godna uwagi, ale zdecydowanie lepiej by było, gdyby władze koncentrowały się na tworzeniu przepisów ułatwiających życie jak największej grupie przedsiębiorców.

Więcej szczegółowych informacji i opinii ekspertów na ten temat znajdziesz w artykule Jarosława Królaka Minister Gowin myśli o start-upach (treść płatna).

Zobacz artykuł

Źródło: „Puls Biznesu”

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

5 maja 2016     Wiadomości