Nowa ordynacja w 2017 r..
Przegląd prasy – 30 marca 2016 r.

Nowa ordynacja w 2017 r.

Nowa ordynacja w 2017 r.

„Gazeta Wyborcza” informuje, że projekt nowej Ordynacji podatkowej będzie gotowy w październiku 2017 r. Tak zapowiedział prof. Leonard Etel, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego, która przygotowuje projekt nowej ordynacji. Projekt ma zawierać liczne ułatwienia dla podatników, ale też tzw. klauzulę obejścia prawa (czy też klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania).

Przypomnijmy, że klauzula obejścia prawa ma polegać na tym, że urzędnik będzie mógł zakwestionować dowolną zastosowaną przez przedsiębiorcę konstrukcję, jeśli uzna, że została ona zawarta wyłącznie w celu osiągnięcia korzyści podatkowych. Można mieć zatem obawy, że klauzula obejścia prawa przykryje wszystkie korzystne dla przedsiębiorców i podatników zmiany, które ma wprowadzać nowa ordynacja. O tym, czy obawy te okażą się słuszne, przekonamy się jednak prawdopodobnie najwcześniej za półtora roku.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat przeczytasz w artykule Projekt nowej ordynacji podatkowej - w październiku 2017 r. autorstwa ark, PAP (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

E-podatki wciąż kuleją

„Rzeczpospolita” pisze, że systemy do elektronicznego rozliczania podatków w dalszym ciągu są zawodne. Ostatnio przekonały się o tym m.in. grupy kapitałowe, które chciały rozliczyć CIT-8A. Problem w tym, że na stronach Ministerstwa Finansów nie ma stosownego formularza, a grupy muszą rozliczyć ten podatek do końca marca (a więc do jutra).

Problemy z funkcjonowaniem systemu do rozliczania podatków przez internet powtarzają się niemal co roku. Wychodzi więc na to, że resort finansów wciąż nie jest w stanie stworzyć systemu, który pozwoliłby przedsiębiorcom i podatnikom sprawnie rozliczać się z fiskusem. Oczywiście konsekwencje z tego tytułu ponoszą przede wszystkim przedsiębiorcy i podatnicy, ale tym urzędnicy Ministerstwa Finansów niespecjalnie się przejmują.

Więcej szczegółowych informacji o tej sprawie prezentuje Paweł Rochowicz w artykule Elektroniczny kontakt z fiskusem pełen usterek (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Rzeczpospolita”

Sejm musi uchwalić zmiany w zamówieniach publicznych do 18 kwietnia

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że Sejm wkrótce zajmie się nowelizacją ustawy Prawo zamówień publicznych. Posłowie nie będą mieli jednak zbyt dużo czasu na procedowanie nad wspomnianą nowelą. Zmiany muszą bowiem zostać uchwalone do 18 kwietnia br., bo do tego czasu Polska musi dostosować krajowe przepisy o zamówieniach publicznych do norm prawnych Unii Europejskiej.

Posłowie rozpoczną zatem prace nad nowelizacją trzy tygodnie przed terminem, który znany był od kilkunastu miesięcy. Przygotowywanie ważnej dla przedsiębiorców ustawy będzie więc odbywać się w iście sprinterskim tempie, co staje się już tradycją tego Sejmu. Taki pośpiech często odbija się jednak na jakości tworzonego prawa.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w artykule Sławomira Wikariaka W przetargach nadchodzą zmiany, jakich jeszcze nie było.

Więcej czytaj w serwisie Gazetaprawna.pl

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

30 marca 2016     Wiadomości