NSA: fiskus nie tak łatwo wymiga się od interpretacji.
Przegląd prasy – 17 lipca 2015 r.

NSA: fiskus nie tak łatwo wymiga się od interpretacji

NSA: fiskus nie tak łatwo wymiga się od wydania interpretacji

„Rzeczpospolita” informuje o wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie indywidualnych interpretacji podatkowych. Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, któremu organy podatkowe odmówiono wydania interpretacji argumentując to tym, że pytanie dotyczyło prawa pracy, a nie prawa podatkowego. NSA stwierdził jednak, że skoro sprawa, o którą pytał przedsiębiorca, miała skutki podatkowe, to organy podatkowe nie mogły odmówić wydania interpretacji.

Nie jest to pierwszy wyrok w tego typu sprawie, w którym Naczelny Sąd Administracyjny zawarł tę samą konkluzję. Wygląda jednak na to, że urzędnicy, którzy chcą oszczędzić sobie trudu wydawania interpretacji, nie przyjmują tego do wiadomości. Dobrze jednak, że w tej sprawie sędziowie NSA są konsekwentni i przypominają fiskusowi, że jeśli wnioskodawca pyta w interpretacji o wydarzenie mające konsekwencje podatkowe, organy podatkowe nie mogą migać się od wydania interpretacji.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat przeczytasz w artykule Alicji Biernat i Agaty Nieżychowskiej Interpretacje podatkowe: organ podatkowy zajmie się prawem pracy (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Rzeczpospolita”

MF: sfinansowany przez pracodawcę nocleg pracownika mobilnego nie jest jego przychodem

„Dziennik Gazeta Prawna” pisze, że minister finansów wydał interpretację w sprawie noclegów pracowników mobilnych. Minister stwierdził w niej, że tacy pracownicy, którym pracodawca sfinansuje nocleg, nie osiągają z tego tytułu przychodu podlegającego opodatkowaniu. Kilka dni później interpretację o tej samej tezie wydał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.

To kolejne korzystne dla pracowników mobilnych interpretacje podatkowe w tego typu sprawach. Jednak po raz pierwszy interpretację w tym zakresie wydał minister finansów. Można mieć więc nadzieję, że interpretacja wydana przez ministra jest najlepszym dowodem na to, że fiskus zmienił swoje stanowisko w tej sprawie. Szkoda tylko, że stało się tak dopiero po wyroku Trybunału Konstytucyjnego i interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich.

Więcej szczegółowych informacji o tej sprawie prezentuje Mariusz Szulc w artykule Pracownicy mobilni uzyskali glejt w sprawie PIT od noclegów (całość artykułu płatna).

Więcej czytaj w serwisie Gazetaprawna.pl

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Właściciel samochodu nie zapłaci kary za wykroczenia innych kierowców

„Gazeta Wyborcza” informuje, że posłowie wycofali się z propozycji prowadzenia zmian w ustawie – Prawo o ruchu drogowym, w wyniku których właściciel samochodu miałby płacić mandaty za zdjęcia z fotoradarów wykonane wtedy, gdy pojazdem kierowała inna osoba. Kilka dni temu inicjatywę tę zablokowała nadzwyczajna podkomisja sejmowa. Pomysł ten od początku nie podobał się przedsiębiorcom z branży leasingowej, branży wynajmu i branży transportowej.

Przedstawiciele wspomnianych branż mogą zatem odetchnąć z ulgą. Gdyby bowiem przepisy o takim kształcie weszły w życie, to właśnie właściciele firm leasingowych, transportowych i firm wynajmujących samochody ponieśliby największe konsekwencje finansowe wykroczeń popełnionych przez swoich klientów. Dlatego dobrze, że członkowie nadzwyczajnej podkomisji sejmowej odpowiednio wcześnie doszli do wniosku, że właściciele aut nie powinni odpowiadać za nie swoje przewinienia.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat i opinii ekspertów znajdziesz w artykule Artura Włodarskiego Kto będzie płacił za zdjęcie z fotoradaru - właściciel auta czy kierowca (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

17 lipca 2015     Wiadomości