Od 2015 r. podatek za auto służbowe.
Przegląd prasy – 27 października 2014 r.

Od 2015 r. podatek za auto służbowe

Od 2015 r. podatek za auto służbowe

Od 1 stycznia 2015 r. firma będzie doliczać pracownikowi do pensji przychód za wykorzystanie służbowego samochodu do celów prywatnych. Wysokość podatku będzie zależeć od pojemności silnika wykorzystywanego samochodu – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zmiany w tej sprawie są efektem nowelizacji ustawy o PIT i ustawy o działalności gospodarczej, które przegłosował Sejm. Zgodnie z nowym prawem jeśli pracownik będzie używał do celów prywatnych samochodu służbowego o pojemności silnika do 1,6 l, będzie musiał płacić PIT wysokości 45 zł miesięcznie (520 zł rocznie), a jeśli będzie używał pojazdu o większej pojemności silnika – zapłaci 72 zł podatku miesięcznie (864 zł rocznie). W przypadku korzystania z firmowego auta do przejazdów prywatnych przez część miesiąca,wartość świadczenia będzie obliczana za każdy dzień wykorzystania samochodu i będzie wynosić odpowiednio 8,33 zł i 13,33 zł za dzień.

Eksperci uważają, że pozytywny jest sam fakt, że zasady rozliczania pracowników za korzystanie z aut służbowych do celów prywatnych w ogóle zostaną uregulowane prawnie. Jednak ich zdaniem nowe przepisy mają pewne wady. Doradca podatkowy Małgorzata Samborska zauważa, że niepotrzebnie wprowadzono zasadę pozwalającą zmniejszyć kwotę podatku, gdy danego dnia samochód nie był wykorzystywany przez pracownika do jazd prywatnych. „Ten przepis wywoła wiele problemów interpretacyjnych i sporów” – twierdzi Samborska. Dodaje ona również, że ustawodawca nie doprecyzował zasad rozliczania wydatków na paliwo przy wykorzystaniu firmowych aut do prywatnych celów pracowników. Ponadto według Samborskiej kwota podatku powinna być uzależniona nie od pojemności silnika, tylko od wartości wykorzystywanego samochodu.

Więcej na ten temat pisze Agnieszka Pokojska w artykule Fiskus pobierze podatek od służbowych samochodów (całość artykułu płatna).

Zobacz artykuł

Ekspert: trzeba stworzyć nowy kodeks podatkowy

Trzeba stworzyć nowy kodeks podatkowy, dostosowany do dzisiejszych realiów gospodarczych i podatkowych – mówi ekspert podatkowy Mariusz Marecki w rozmowie z dziennikarzem „Rzeczpospolitej”.

Marecki, doradca podatkowy PwC, postuluje wprowadzenie nowego kodeksu podatkowego. Marecki uważa bowiem, że „dostosować procedury do dzisiejszych realiów, zarówno gospodarczych, jak i tych z podatkowego prawa materialnego”. Doradca PwC uważa też, że trzeba ujednolicić prawo podatkowe, ponieważ liczne nowelizacje sprawiły, że ustawy stały się nieczytelne.

Co konkretnie można zmienić w prawie podatkowym? Marecki proponuje uprościć niektóre przepisy (np. o nadpłatach podatku) oraz uprościć lub wyeliminować niektóre ustawowe definicje. „Nie od dziś zastanawiam się, jaki ma sens istnienie odrębnie zdefiniowanych pojęć »zobowiązania podatkowego« i »obowiązku podatkowego« (…) Jeśli (…) przyszły kodeks miałby być prostszy, to takie dwa trudne do odróżnienia pojęcia należałoby zastąpić czym innym. Niech fascynują się nimi naukowcy, a nie przedsiębiorcy” – mówi Marecki.

Doradca PwC postuluje także wprowadzenie jednoznacznego określenia terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Jego zdaniem pozytywnie wpłynęłoby to na bezpieczeństwo prowadzenia działalności gospodarczej.

Całą rozmowę Mareckiego z Pawłem Rochowiczem zatytułowaną Przejrzyste reguły zwiększą pewność w biznesie przeczytasz na stronach internetowych gazety (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Mali i średni przedsiębiorcy wolą faktury na papierze

79% małych i średnich przedsiębiorców wystawia tylko papierowe faktury. Tak wynika z badań objętych objętych patronatem Business Centre Club – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Badania przeprowadzone przez Millward Brown wykazują, że 73% badanych przedsiębiorców z sektora MSP otrzymuje e-faktury, ale aż 79% respondentów wystawia jedynie papierowe faktury. Dlaczego mali i przedsiębiorcy stosunkowo rzadko posługują się e-fakturami? 50% przedsiębiorców twierdzi, że do wprowadzenia elektronicznych dokumentów zniechęcają ich urzędy skarbowe, niemal tyle samo respondentów obawia się o bezpieczeństwo e-faktur, natomiast aż 60% badanych jako powód posługiwania się papierowymi fakturami podaje... przywiązanie do papieru (w badaniu można było wskazać po kilka odpowiedzi, więc odpowiedzi nie sumowały się do 100%). Przedsiębiorcy zwracają też uwagę, że zasady posługiwania się elektronicznymi dokumentami w Polsce nie jest dostatecznie nagłośnione.

Więcej o tej sprawie przeczytasz w artykule Sylwii Wedziuk MSP wolą papierowe faktury (treść płatna).

Zobacz artykuł

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

27 października 2014     Wiadomości