Pełne odsetki tylko po wyroku unijnego trybunału.
Przegląd prasy – 25 listopada 2015 r.

Pełne odsetki tylko po wyroku unijnego trybunału

Pełne odsetki tylko po wyroku unijnego trybunału

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że Naczelny Sąd Administracyjny wydał ważny wyrok dla wszystkich podatników walczących o zwrot odsetek za naruszenie prawa unijnego przez organy podatkowe. Okazuje się bowiem, że gdy stwierdzenie naruszenia prawa UE stwierdzi sąd krajowy, podatnik dostanie odsetki tylko od dnia złożenia wniosku o zwrot nadpłaty podatku. Natomiast pełne odsetki, czyli odsetki liczone od dnia zapłaty podatku, podatnik otrzyma dopiero wtedy, gdy naruszenie stwierdzi Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Wspomniane orzeczenie nie dotyczy wszystkich podatków. Nie zmienia to jednak faktu, że ten przepis polskiego prawa podatkowego trudno jest racjonalnie wytłumaczyć. Niestety, nie jest to pierwszy przepis, który można określić jako pułapkę na podatników zastawioną przez twórców prawa podatkowego.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat przeczytasz w artykule Patrycji Dudek Fiskus odda wszystkie odsetki tylko po wyroku unijnego trybunału.

Więcej czytaj w serwisie Gazetaprawna.pl

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Nowa ulga jednak nie pozwoli na podwójny odpis?

„Rzeczpospolita” pisze, że projektowane przez partia rządzącą nowelizacja ustawy o CIT, wbrew pierwotnym zapowiedziom, może jednak nie pozwolić przedsiębiorcom inwestującym w nowe technologie na podwójny opis podatkowy. Cytowani przez gazetę eksperci zwracają bowiem uwagę na to, że z projektu nowelizacji wynika, że nie będzie można zaliczać do kosztów wydatków, które zostały już odliczone. Przy takich zapisach nie byłoby mowy o podwójnym odpisie

Nie sposób ocenić, czy jest to celowa zagrywka autorów projektu, czy też zwykłe niedopatrzenie. Jednak niezależnie od tego, gdyby nowelizacja we wspomnianej wersji weszłaby w życie, przedsiębiorcy mogliby co najwyżej pomarzyć o podwójnym odpisie podatkowym. Dlatego, jeśli rządzący rzeczywiście chcą wprowadzić podwójny odpis, powinni jak najszybciej zmienić tę ustawę.

Więcej szczegółowych informacji o tej sprawie i opinii ekspertów prezentuje Przemysław Wojtasik w artykule Nowa ulga inwestycyjna według PiS: dobra dla firm, ale z błędem (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Rzeczpospolita”

Biurokracja w Polsce ma się dobrze

Blog Biurokracja.Blox.pl informuje, że Polska zajęła 29. miejsce w rankingu Legatum Prosperity Index 2015, badającym poziom dobrobytu na podstawie porównania oficjalnych danych ekonomicznych i odczuć mieszkańców badanych państw. Autorzy opracowania oceniają, że pod względem ekonomicznych Polska zajmuje 34. miejsce. Zdecydowanie najgorzej Polska wypada pod względem jakości stanowionego prawa i jakości rządzenia.

Nie pierwszy raz okazuje się zatem, że okazuje rozwój społeczno-ekonomiczny w Polsce w dużej mierze jest tłumiony przez fatalne przepisy i kiepską jakość administracji różnych szczebli. Można więc powiedzieć, że biurokracja w Polsce ma się dobrze. Dobrze, że w kolejnym rankingu zwrócono na to uwagę, bo im więcej takich analiz, tym większa jest szansa na to, że informacje te w końcu dotrą do kluczowych decydentów politycznych naszego państwa.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w artykule Artura Kiełbasińskiego Polska pnie się w kolejnym rankingu. Nisko oceniany (tradycyjnie) sposób rządzenia.

Zobacz artykuł

Źródło: Biurokracja.Blox.pl

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

25 listopada 2015     Wiadomości