Płaca minimalna w Niemczech: nowe obowiązki dla polskich przewoźników.
Przegląd prasy – 28 kwietnia 2015 r.

Płaca minimalna w Niemczech: nowe obowiązki dla polskich przewoźników

Płaca minimalna w Niemczech: nowe obowiązki dla polskich przewoźników

„Gazeta Wyborcza” wraca do tematu płacy minimalnej w Niemczech. Gazeta informuje, że wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę w Niemczech wywoła nowe obowiązki biurokratyczne po stronie właścicieli firm przewozowych. Polscy przewoźnicy, których kierowcy będą poruszać się po niemieckich drogach, będą musieli składać do niemieckiego urzędu celnego m.in. listy kierowców i zaświadczenie o płaceniu wymaganej stawki minimalnej (8,5 euro za godzinę), a także gromadzić przetłumaczone na język niemiecki umowy o prace. Związek Pracodawców Transport i Logistyka napisał w tej sprawie list do kanclerz Angeli Merkel, w którym wyraził sprzeciw wobec tych regulacji. Problem płacy minimalnej w Niemczech miał być też przedmiotem niedawnych rozmów niemieckiej kanclerz z premier Ewą Kopacz.

Przypomnijmy, że obecnie stosowanie tych przepisów wobec polskich przewoźników jest zawieszone. Nie oznacza to jednak, że problem negatywnego wpływu niemieckich przepisów o płacy minimalnej na polską branżę transportową został rozwiązany. Dlatego przedstawiciele rządu powinni walczyć o anulowanie tych regulacji nie tylko w rozmowach z władzami Niemiec, ale też z przedstawicielami Komisji Europejskiej, która ma wypowiedzieć się na temat zgodności tych przepisów (oraz ich interpretacji stosowanej przez niemieckie władze) z prawem Unii Europejskiej.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat przeczytasz w artykule Bartosza Sendrowicza Co z niemiecką płacą minimalną dla polskich kierowców? Branża atakuje kanclerz Merkel (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

Fiskus: można wrócić do zwolnienia z VAT w środku roku

„Rzeczpospolita” pisze, że minister finansów wydał korzystną dla przedsiębiorców interpretację ogólną w sprawie powrotu do zwolnienia z VAT. Z interpretacji tej wynika, że jeśli przedsiębiorca, który zrezygnował ze zwolnienia z tego podatku lub stracił takie prawo, chce z powrotem z niego skorzystać, musi odczekać rok od końca roku, w którym podjął decyzję o rezygnacji ze zwolnienia lub utracił prawo, a następnie może wrócić do zwolnienia z VAT w dowolnym dniu. Jest to ważna interpretacja, bo dotychczas organy podatkowe – wbrew wyrokom Naczelnego Sądu Administracyjnego – twierdziły, że przedsiębiorcy mogą wrócić do zwolnienia z VAT tylko na początku roku kalendarzowego.

To niewątpliwie dobra wiadomość dla przedsiębiorców, którym łatwiej będzie powrócić do zwolnienia z VAT. Na marginesie warto jednak zauważyć, że jest to kolejna sprawa, w której fiskus stosował niekorzystną dla podatników interpretację prawa, która nie ma żadnego pokrycia w obowiązujących przepisach. Na szczęście tym razem skarbówka posłuchała NSA i zarzuciła stosowanie tej niezrozumiałej interpretacji.

Więcej szczegółowych informacji o tej sprawie i opinii ekspertów prezentuje Przemysław Wojtasik w artykule Rezygnacja z VAT w trakcie roku (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Rzeczpospolita”

Coraz więcej skarg na fiskusa w sądach administracyjnych

Na koniec interesujące dane z „Dziennika Gazety Prawnej”. Wynika z nich, że Polacy coraz częściej składają skargi na decyzje organów podatkowych do sądów administracyjnych. W 2014 r. do sądów trafiło 102 tys. skarg na fiskusa, a więc o 3,5 tys. więcej niż w 2013 r. Zdecydowana większość z nich dotyczyła spraw podatkowych (głównie VAT, akcyzy i PIT). Na korzyść podatników sądy rozpatrzyły ok. 20% z tych skarg (jest to wynik odrobinę słabszy niż w 2013 r.).

Liczba skarg na fiskusa rośnie zatem z roku na rok. Można z tego wyciągnąć trzy wnioski. Po pierwsze, organy podatkowe podejmują coraz więcej wątpliwych decyzji. Po drugie, przedsiębiorcy i podatnicy mają coraz więcej determinacji, żeby walczyć z wątpliwymi decyzjami skarbówki w sądzie. Po trzecie, przedsiębiorcy i podatnicy dochodzący swoich racji przed sądem muszą uzbroić się w cierpliwość, bo sądy administracyjne są coraz bardziej przeładowane.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w artykule Łukasza Zalewskiego Coraz więcej sporów z fiskusem, coraz dłużej trzeba czekać na wyrok (całość artykułu płatna).

Więcej czytaj w serwisie Gazetaprawna.pl

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

28 kwietnia 2015     Wiadomości