Płaca minimalna zwiększy się do 2000 zł?.
Przegląd prasy – 15 czerwca 2016 r.

Płaca minimalna zwiększy się do 2000 zł?

Płaca minimalna zwiększy się do 2000 zł?

„Rzeczpospolita” informuje, że minimalne wynagrodzenie za pracę w przyszłym roku wzrośnie z 1850 zł do 2000 zł. Taką propozycję wzrostu płacy minimalnej złożył wczoraj rząd. To duże zaskoczenie, bo jeszcze kilkanaście dni temu rząd proponował wzrost minimalnego wynagrodzenia do 1920 zł (związki zawodowe domagały się wzrostu do 1970 zł, a organizacje pracodawców proponowały zwiększenie płacy minimalnej do 1900 zł).

Zwykle rząd ustalał propozycję wzrostu płacy minimalnej na zasadzie kompromisu między propozycjami pracodawców i związków zawodowych. Tym razem rządzący proponują podwyżkę większą od oczekiwań związkowców. Dla pracodawców zwiększenie płacy minimalnej oznacza jednak także wzrost pozapłacowych kosztów pracy, w tym preferencyjnych składek ZUS dla początkujących przedsiębiorców.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat przeczytasz w artykule Mateusza Rzemka Pensja minimalna wzrośnie do 2 tysięcy złotych (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Rzeczpospolita”

Rząd przyjął projekt podatku handlowego

„Gazeta Wyborcza” pisze, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy wprowadzającej podatek od handlu detalicznego. Przypomnijmy, że podatek ma mieć charakter progresywny, a mają go płacić sklepy, których miesięczne obroty wynoszą co najmniej 17 mln zł miesięcznie. Sklepy, które osiągają od 17 do 170 mln zł miesięcznie, zapłacą podatek handlowy według stawki 0,7%, a sklepy osiągające obroty powyżej 170 mln zł miesięcznie mają płacić podatek według stawki 1,4% od nadwyżki tej kwoty.

Przyjęcie tego projektu przez rząd nie jest specjalnie zaskakujące. Teraz projekt trafi do Sejmu i Senatu, które prawdopodobnie nie będą miały do niego większych zastrzeżeń. Może je mieć natomiast Komisja Europejska, która od początku prac nad projektem podatku handlowego sygnalizowała rządzącym, że przygotowywane przez nich przepisy mogą być sprzeczne z prawem Unii Europejskiej.

Więcej szczegółowych informacji o tej sprawie prezentują Piotr Miączyński i Leszek Kostrzewski w artykule Rząd przyjął projekt ustawy o podatku od handlu (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

Centralny rejestr VAT za 1,5 roku?

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że w ciągu 1,5 roku może powstać centralny rejestr VAT. Tak zapowiedział minister finansów Paweł Szałamacha. Resort finansów powołał specjalną spółkę Skarbu Państwa, która ma zająć się przygotowaniem takiego rejestru.

Centralny rejestr VAT w innych państwach europejskich przyczynił się do zmniejszenia luki wpływów z tego podatku do budżetu. Dlatego dobrze, że rząd zdecydował się na taki krok. Pamiętajmy jednak, że centralny rejestr VAT spełni swoją funkcję tylko wtedy, gdy będzie to sprawnie funkcjonujący system, co w przypadku systemów informatycznych polskiej administracji nie jest niestety regułą.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w artykule Szałamacha: W ciągu roku, półtora może powstać centralny rejestr faktur.

Więcej czytaj w serwisie Gazetaprawna.pl

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

15 czerwca 2016     Wiadomości