Podatek handlowy do zmiany.
Przegląd prasy – 30 maja 2016 r.

Podatek handlowy do zmiany

Podatek handlowy do zmiany

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że Komitet Stały Rady Ministrów nie przyjął rządowego projektu podatku od handlu detalicznego. Członkowie komitetu dopatrzyli się w nim wad natury „prawno-legislacyjnej”. Komitet skrytykował m.in. niektóre definicje zawarte w projekcie.

Poprzednia wersja projektu podatku od handlu była powszechnie krytykowana zarówno przez ekspertów, jak i przez przedsiębiorców. Tym razem uwagi do projektu zgłosili nawet członkowie rządu. Rządzący ewidentnie nie mają zatem szczęścia do tej inicjatywy.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat przeczytasz w artykule Mariusza Szulca Podatek od handlu znów do poprawki

Więcej czytaj w serwisie Gazetaprawna.pl

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Fiskus nie może żądać od lekarza danych pacjentów

„Rzeczpospolita” pisze, że organy podatkowe nie mogą żądać udostępnienia danych pacjentów od lekarza, który prowadzi własną praktykę medyczną. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. W sprawie, w której zapadł wyrok, organy podatkowe ukarały lekarza za odmowę udostępnienia takich danych, ale NSA uznał, że lekarz miał prawo do takiej odmowy, ponieważ dane pacjentów są objęte tajemnicą zawodową.

Urzędnicy skarbowi chcieliby wiedzieć wszystko o przedsiębiorcach i podatnikach. Fiskus nie może jednak żądać od przedsiębiorców ujawniania danych objętych tajemnicą zawodową. Dobrze, że Naczelny Sąd Administracyjny przypomniał o tym urzędnikom.

Więcej szczegółowych informacji o tej sprawie prezentuje Kacper Sołoniewicz w artykule Kontrola skarbowa u lekarza: dane pacjentów nie dla skarbówki (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Rzeczpospolita”

Posłowie chcą zmian w przepisach w obrocie tytoniem

„Gazeta Wyborcza” informuje, że grupa posłów domaga się zmiany przepisów o obrocie tytoniem. Chodzi o zniesienie obowiązku wnoszenia zabezpieczenia akcyzowego (wynoszącego od 2 do 30 mln zł) dla firm pośredniczących w obrocie tytoniem. Obrońcy obowiązujących przepisów obowiązują, że po ich wprowadzeniu zmalała szara strefa, a wpływy z akcyzy do budżetu państwa wzrosły.

Wprowadzenie opisywanych zmian mogłoby mieć dobre i złe skutki. Pozytywnym rezultatem zniesienia zabezpieczenia akcyzowego mógłby być wzrost liczby pośredników w handlu tytoniem. Likwidacja tego wymogu mogłaby jednak zwiększyć szarą strefę, na czym straciliby zarówno uczciwi przedsiębiorcy z branży tytoniowej, jak i budżet państwa.

Więcej szczegółowych informacji i opinii ekspertów na ten temat znajdziesz w artykule Piotra Skwirowskiego Walka o tytoń. Szara strefa kontratakuje (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

30 maja 2016     Wiadomości