Podatnicy zapłacą za opieszałość fiskusa?.
Przegląd prasy – 19 stycznia 2016 r.

Podatnicy zapłacą za opieszałość fiskusa?

Podatnicy zapłacą za opieszałość fiskusa?

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że 1 stycznia br. weszła w życie nowelizacja Ordynacji podatkowej dotycząca odsetek podatkowych. Wynika z niej, że jeśli urzędnik zwleka z wydaniem decyzji dłużej niż 3 miesiące od rozpoczęcia postępowania, to odsetki od zaległości podatkowych i tak są naliczane. Odsetki będą rosły także wtedy, gdy urząd wyda decyzję błędną, a sprawa trafi do ponownego rozpatrzenia.

Trudno przejść obojętnie wobec tej kuriozalnej nowelizacji. Wychodzi bowiem na to, że za opieszałość i błędy urzędników skarbowych będą karani... przedsiębiorcy i podatnicy, którzy będą musieli płacić wysokie odsetki. Czyżby nowy przepis miał zachęcać urzędników skarbowych do wydawania błędnych decyzji i rozpatrywania spraw w żółwim tempie?

Więcej szczegółowych informacji i opinii ekspertów na ten temat przeczytasz w artykule Agnieszki Pokojskiej Zmiany w ordynacji podatkowej: Fiskus znów może zwlekać z decyzją, a podatnik musi płacić odsetki.

Więcej czytaj w serwisie Gazetaprawna.pl

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

NSA:fiskus nie może z automatu kwestionować optymalizacji podatkowej

„Rzeczpospolita” pisze, że Naczelny Sąd Administracyjny wydał ważny wyrok w sprawie optymalizacji podatkowych. Z wyroku wynika bowiem, że obecnie organy podatkowe mają możliwość kwestionowania optymalizacji tylko wtedy, gdy dokonano czynności pozornych. Oznacza to, że w obecnym stanie prawnym urzędnicy nie mogą automatycznie kwestionować każdej optymalizacji podatkowej.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego jest bardzo korzystny dla przedsiębiorców. Ich radość może jednak nieco zmącić fakt, że rząd zamierza wprowadzić tzw. klauzulę obejścia prawa, która pozwoliłaby fiskusowi kwestionować każde działania optymalizacyjne, które według urzędników służyły wyłącznie korzyściom podatkowym. Gdyby takie przepisy weszły w życie, wspomniany wyrok sądu w praktyce mógłby okazać się bezużyteczny.

Więcej szczegółowych informacji o tej sprawie prezentuje Aleksandra Tarka w artykule Fiskus nie może kwestionować skutków optymalizacji (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Rzeczpospolita”

RPO pisze do ministra w sprawie rejestracji firm pod fałszywymi adresami

„Puls Biznesu” informuje, że Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar chce zająć się podmiotami rejestrującymi działalność pod fałszywymi adresami. Minister napisał w tej sprawie list do ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. Domaga się w nim wyjaśnień, czy ochrona osób, pod których adresami oszuści zarejestrowali swoją działalność, jest właściwa.

Sprawa rzeczywiście jest poważna, bo właściciele lokali, w których zarejestrowali swoje „firmy”, nierzadko mają później problemy z fiskusem. Dlatego dobrze, że RPO zwrócił uwagę ministra Morawieckiego na ten problem. I to chyba jedyny plus jego listu, ponieważ rzecznik Bodnar nie przedstawił konkretnej propozycji zmian prawa w tej materii.

Więcej szczegółowych informacji i opinii ekspertów na ten temat znajdziesz w artykule Marcela Zatońskiego RPO bierze na cel fałszywe rejestracje (treść płatna).

Zobacz artykuł

Źródło: „Puls Biznesu”

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

19 stycznia 2016     Wiadomości