Polska gospodarka przyspiesza, handel zagraniczny hamuje.
Przegląd prasy – 2 czerwca 2014

Polska gospodarka przyspiesza, handel zagraniczny hamuje

GUS: Polska gospodarka przyspiesza, handel zagraniczny hamuje

W 2015 r. wzrost PKB w Polsce może sięgnąć nawet 5% – informuje „Puls Biznesu”.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że wzrost gospodarczy w Polsce przyspiesza – w pierwszym kwartale 2014 r. PKB wzrosło o 3,4% (w poprzednim kwartale wzrost wyniósł 2,7%). Głównym motorem napędowym polskiej gospodarki są inwestycje – w ciągu pierwszych 3 miesięcy 2014 r. stopa inwestycji wzrosła o 10,7%. Duże znaczenie dla ożywienia gospodarczego ma także konsumpcja, która w 2014 r. zwiększyła się o 2,6%. W oparciu o te dane analitycy przytaczani przez gazetę prognozują, że w przyszłym roku PKB może wzrosnąć nawet o 5%.

Niektórzy eksperci studzą jednak te nastroje, ponieważ czynnikiem hamującym pobudzenie gospodarcze może być zastój w handlu zagranicznym. Piotr Bielski z BZ WBK twierdzi, że spowolnienie w Chinach oraz przewidywana przez niego recesja w Rosji osłabią popyt międzynarodowy, dlatego wzrost polskiego PKB w 2015 r. utrzyma się na poziomie 3-4%.

Więcej na ten temat pisze Jacek Kowalczyk w artykule Polska gospodarka ma ambicje na piątkę (treść płatna).

Zobacz artykuł

Aleksandrowicz: Płaca minimalna wpływa na poziom zatrudnienia i bezrobocia, ale nie tylko ona

Kolejny głos w sprawie podwyżki płacy minimalnej. Piotr Aleksandrowicz z „Rzeczpospolitej” zwraca uwagę na to, że wysoka płaca minimalna ogranicza przyrost zatrudnienia, zwiększa szarą strefę i negatywnie wpływa na jakość kadr. Zauważa jednak, że od 10 lat – mimo wzrostu płacy minimalnej – poziom bezrobocia w Polsce nie rośnie. Te obserwacje prowadzą dziennikarza do następującego wniosku:

„Płaca minimalna jest tylko jednym z czynników wpływających na poziom zatrudnienia i bezrobocia. Niewątpliwie zbyt wysoka, czy zbyt szybko podnoszona, w oderwaniu od produktywności, niesie z sobą liczne efekty negatywne. Ale dla całokształtu rozwoju gospodarczego, co najmniej równie szkodliwe są biurokracja i etatyzm, ograniczenie swobody gospodarczej i wysokie podatki, złe prawo i niesprawne sądy”.

Całą opinię Aleksandrowicza przeczytasz w felietonie Minimum płacy, maksimum emocji.

Zobacz artykuł

Jedlak: Kodeks podatkowy jest potrzebny, jeśli Ministerstwo Finansów nie zamierza mydlić oczu

Niedawno na naszym portalu informowaliśmy o planach Ministerstwa Finansów, które w ciągu kilku lat zamierza opracować nowy Kodeks podatkowy. Dziś na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” pomysł ocenia dziennikarz tej gazety Krzysztof Jedlak.

Autor uważa, że pomysł ma rację bytu pod warunkiem, że ureguluje szerszy zakres spraw niż obecnie obowiązująca ordynacja podatkowa i zlikwiduje sprzeczności pomiędzy ustawami. Jedlak przestrzega też, że nadmierny pośpiech w pracach nad kodeksem mógłby osłabić jego wartość merytoryczną.

„Kodeks podatkowy zapewne nie powstanie rychło. Ale powstać powinien i jeśli Ministerstwo Finansów zamierza nie tyle mydlić oczy – że chce ucywilizować nasze regulacje fiskalne – ile rzeczywiście przystąpić do ciężkiej pracy, to jest to dobry pomysł” – konkluduje dziennikarz.

Więcej na ten temat przeczytasz w komentarzu zatytułowanym Jedlak: Kodeks potrzebny, ale dobry.

Zobacz artykuł

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

2 czerwca 2014     Wiadomości