Prawdziwie wolny rynek i moralność chrześcijańska.
Wywiad z Michałem Szymczukiem

Prawdziwie wolny rynek i moralność chrześcijańska

Rozmowa z Michałem Szymczukiem, właścicielem firmy AXHelpers

Maciej Bielak: Jak rozpoczęła się Pańska przygoda z biznesem?

Michał Szymczuk: To była przemyślana decyzja, podjąłem ją półtora roku przed odejściem z firmy, w której pracowałem na etacie jako programista analityk. Co prawda sam początek miał mieć inną skalę, ale w tamtym czasie liczyła się sama decyzja.

Jest Pan właścicielem firmy AXHelpers, która zajmuje się wdrażaniem systemów Microsoft Dynamics ERP. Dlaczego zdecydował się Pan właśnie na taką branżę?

To, że rozpocząłem działalność w takiej branży, jest konsekwencją moich zainteresowań jeszcze z czasów technikum. Co prawda w tamtym okresie interesowałem się tworzeniem jakiegokolwiek oprogramowania, ale na studiach ukierunkowałem się na systemy dla biznesu, co wpłynęło na moją decyzję o wyborze po studiach pracy, która rozwijałaby moje zdolności w tym kierunku. W miarę poznawania różnych firm i branż, podczas wdrożeń i wsparcia systemu Microsoft Dynamics u klientów, zdobywałem bardzo dużo wiedzy na temat funkcjonowania systemów Microsoft Dynamics oraz rożnych branż, w jakich system ten może z powodzeniem funkcjonować.

Jak wyglądały początki firmy?

Patrząc z perspektywy czasu, to początek był w miarę łatwy. Przez półtora roku zbierałem kapitał, aby móc rozpocząć działalność. Środki te pozwoliły mi na utrzymanie dwóch pierwszych osób i mnie samego przez pół roku, na wynajęcie małego lokalu, zakup wyposażenia do lokalu oraz zapewniły finansowanie spraw niezwiązanych ze wspieraniem i wdrażaniem systemów Microsoft Dynamics ERP. Sprawy typu założenie spółki, prowadzenie księgowości, doradztwo podatkowe powierzyłem osobom z zewnątrz, co pozwoliło zaoszczędzić czas i uniknąć błędów. Pomimo kosztów polecam to każdej początkującej firmie, która posiada kapitał.

Mógłby Pan wyjaśnić naszym czytelnikom, jakie są zalety korzystania z systemów ERP?

Mogę się wypowiadać tylko w odniesieniu do systemów Microsoft Dynamics, ponieważ na rynku istnieje bardzo duża liczba systemów, które w nazwie mają „ERP” i nic poza tym. Większość ludzi uważa system ERP za jakiegoś rodzaju duży program komputerowy, który się kupuje, instaluje i on sobie działa. To jest totalna bzdura. System ERP to organizm odzwierciedlający procesy w firmie. Podczas wdrożenia takiego systemu wszystkie procesy zachodzące w danej firmie są spisywane wspólnie z pracownikami tej firmy podczas fazy analizy (analiza bieżących procesów), następnie procesy te są mapowane na system ERP i wspólnie z klientem ustalane są procesy docelowe, jakie będą funkcjonowały w firmie.

Tak dopasowany system zarządzania przedsiębiorstwem jest w stanie usprawnić pracę całej firmy, pracownicy mają więcej czasu na prace kreatywne zamiast wklepywania danych. Kierownicy, dyrektorzy, prezesi, właściciele mają wszystkie dane w jednym miejscu dostępne online z każdego urządzenia. System można skonfigurować w taki sposób, aby można było generować raporty i zestawienia finansowe wielowymiarowe, np. zyskowność konkretnej półki sklepowej czy też marże lub koszty danego zasobu firmy. Sposoby wymiarowania danych zależą od inwencji twórczej klienta i – jak to mówią – sky is the limit. System może planować, budżetować, szacować, realizować i rozliczać każdy aspekt działalności danej firmy.

A dlaczego warto korzystać z rozwiązań Pańskiej firmy? Na czym polega przewaga konkurencyjna systemów Microsoft Dynamics ERP?

Firma AXHelpers istnieje na rynku ponad 3 lata, jednak doświadczenie zespołu AXHelpers w systemach Microsoft Dynamics sięga nawet 11 lat. Jako zespół wspieraliśmy dużych klientów w Polsce oraz wielkie korporacje zagraniczne. Koniecznie chcemy, aby nasza wiedza mogła być zastosowana na lokalnym rynku małych i średnich przedsiębiorstw i aby nasi klienci mogli konkurować nie tylko na rynku polskim, ale także w przyszłości na rynku światowym.

Systemy Microsoft Dynamics to światowa klasa systemów ERP oraz marka premium w swoim segmencie. Gwarantem jakości jest sam Microsoft. To ta firma wyznacza trendy na świecie w systemach ERP. Około 120 tysięcy firm na świecie używa systemów Microsoft Dynamics, około 5 tysięcy firm partnerskich wdraża te systemy. Nasi klienci nie muszą się martwić tym, że producent oprogramowania nagle zniknie ani tym, że firma wdrożeniowa zniknie. W Polsce jest kilkadziesiąt firm, które są partnerami Microsoft w zakresie Microsoft Dynamics.

Dodatkowym atutem Microsoft Dynamics jest zmiana sposobu licencjonowania. Dawniej na taki system niewiele firm mogło sobie pozwolić, teraz koszty licencji uzależnione są od liczby użytkowników systemu.

Kim są docelowi klienci Pana firmy?

Branża generalnie nie ma dla nas znaczenia, nasz zespół w przeszłości pracował z dziesiątkami dużych firm z różnych branż. Aktualnie skupiamy się na firmach od 3 do 250 użytkowników systemu (nie wszyscy pracownicy mają dostęp do systemu). Wdrożenie systemu musi mieć zawsze cel, sens i przynosić wymierne korzyści dla klienta.

Zmieniając wątek – jakimi wartościami kieruje się Pan w biznesie?

Dwiema. Prawdziwy wolny rynek, gdzie rządzi konsument, oraz moralność chrześcijańska.

Co uważa Pan za swój największy biznesowy sukces?

Zorganizowanie świetnego zespołu ludzi, którzy podzielają wizję firmy.

A co uznaje Pan za swoją największą porażkę w biznesie?

W naszej branży duża porażka oznacza zazwyczaj upadek firmy. Nie mamy takiej na koncie, aczkolwiek było kiedyś bardzo blisko.

Jakie ma Pan najbliższe plany biznesowe?

Powiększenie zespołu o 5–8 osób, wdrożenie wewnętrzne Microsoft Dynamics NAV, uzyskanie kompetencji Microsoft Azure Silver Partner, no i oczywiście ciągłe pozyskiwanie świadomych klientów.

I ostatnie pytanie – jakie są trzy najważniejsze porady, jakich mógłby Pan udzielić początkującym przedsiębiorcom?

Trzy? Proponuję dziesięć, ale odeślę szanownych czytelników do epickiego, moim zdaniem, wykładu Jesúsa Huerty de Soto, można go znaleźć na YouTub'ie pod hasłem „10 rad od Jesúsa Huerty de Soto”. Gorąco polecam ten dziesięciominutowy wykład, ciągle do niego wracam i jest on dla mnie ogromną inspiracją.

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

8 kwietnia 2016     Wywiady