Prawnicy premiera o projekcie ordynacji podatkowej: poprawcie ją albo wyrzućcie do kosza.
Przegląd prasy – 29 października 2014 r.

Prawnicy premiera o projekcie ordynacji podatkowej: poprawcie ją albo wyrzućcie do kosza

Prawnicy premiera o projekcie ordynacji podatkowej: poprawcie ją albo wyrzućcie do kosza

Przybywa krytyków przygotowanego przez Ministerstwo Finansów projektu nowelizacji podatkowej. Tym razem negatywną opinię na temat projektu wyraziła Rada Legislacyjna przy kancelarii premiera, złożona z 15 profesorów i doktorów prawa – informuje „Puls Biznesu”.

Rada Legislacyjna skrytykowała głównie przepisy odnoszące się do tzw. klauzuli obejścia prawa. Przypomnijmy, że klauzula obejścia prawa ma polegać na tym, że jeśli urzędnicy uznają, że podatnik zastosował sztuczną (ale legalną) konstrukcję prawną po to, żeby zapłacić mniejszy podatek lub uniknąć jego zapłaty, będzie musiał zwrócić uzyskaną w ten sposób korzyść. Klauzula ma obowiązywać wtedy, gdy podatnicy osiągną dzięki zastosowaniu danej konstrukcji „znaczną korzyść podatkową”.

Eksperci krytykują przepisy dotyczące klauzuli za nieprecyzyjność i niedookreśloność przepisów. Zdaniem Rady Legislacyjnej narusza to konstytucyjną zasadę zaufania do obywatela do państwa i prawa. Rada użyła też argumentów ekonomicznych. „Jest naturalne, że każdy rozsądnie działający podmiot, kierujący się w swoich wyborach celami gospodarczymi, będzie dążył do zapłacenia jak najmniejszego podatku i zmniejszenia kosztów działalności” – stwierdziła Rada. Eksperci podzielili również obawy, że przepisy dotyczące klauzuli mogą dotknąć w szczególności mniejsze firmy. Rada ostrzegła rząd, że wprowadzenie klauzuli w życie może zatrzeć różnice między legalną optymalizacją a nielegalnym unikaniem płacenia podatków.

Rada przypomniała też, że po raz pierwszy resort finansów próbował wprowadzić w życie przepisy dotyczące klauzuli obejścia prawa w 2004 r. Wtedy plany rządu pokrzyżował Trybunał Konstytucyjny, który wymienił szereg warunków, które musiałby spełnić nowy projekt ustawy, żeby mógł być uznany za zgodny z Konstytucją RP. Według Rady Legislacyjnej obecny projekt ordynacji jedynie w minimalnym stopniu dostosowuje się do wytycznych TK.

Jak w takim razie eksperci z kancelarii premiera widzą przyszłość nowego projektu ordynacji? „Bez usunięcia wskazanych niedoskonałości projektowanej regulacji i bez usunięcia drobniejszych mankamentów opiniowanego dokumentu nie powinno się nadawać mu dalszego biegu w procedurze legislacyjnej” – stwierdza Rada Legislacyjna.

Więcej na ten temat pisze Jarosław Królak w artykule Prawnicy premiera miażdżą ordynację (treść płatna).

Zobacz artykuł

Polska na 32. państwem pod względem łatwości prowadzenia biznesu

Bank Światowy opracował raport Doing Business 2015, czyli ranking państw najbardziej sprzyjających biznesowi. Polska znalazła się na 32. miejscu – pisze portal Bankier.pl.

Jeszcze rok temu zajmowaliśmy 45. pozycję. Czy oznacza to, że zdaniem Banku Światowego w ciągu roku warunki prowadzenia prywatnej firmy w Polsce tak bardzo się poprawiły? Niekoniecznie. W tym roku Bank Światowy zmienił metodę opracowywania raportu. Gdyby w ubiegłym roku stosowana obecne kryteria, Polska zajęłaby 30. miejsce, a więc byłaby o 2 pozycje wyżej niż w tym roku. Wśród kryteriów wziętych pod uwagę przez Bank Światowy znalazły się m.in. łatwość zakładania firmy, pozyskiwania kredytów i inwestorów, płacenia podatków czy egzekwowania kontraktów biznesowych. Bank Światowy odnotował jednak pojedyncze ułatwienia dla przedsiębiorców, jakie nastąpiły w Polsce w przeciągu ostatniego roku (np. zniesienie konieczności rejestrowania działalności w Państwowym Inspektoracie Pracy czy łatwiejsze uzyskiwanie pozwoleń na budowę).

Pierwsze miejsce w rankingu państw najbardziej sprzyjających biznesowi zajął Singapur, a zaraz za nim uplasowały się Nowa Zelandia i Hongkong. Na szarym końcu znalazły się Erytrea, Libia i Republika Środkowoafrykańska.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Singapur najbardziej sprzyja biznesowi. Polska na 32. miejscu.

Zobacz artykuł

Nakłady na zagospodarowanie terenu wokół firmy zaliczysz do kosztów

Warto zadbać o otoczenie wokół siedziby firmy. A przynajmniej tak wynika z interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, który uznał, że wydatki przeznaczone na ten cel można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

O interpretację w tej sprawie wystąpiła spółka stawiająca nowy budynek administracyjny. Firma musiała też zagospodarować teren wokół siedziby (m.in. usunąć gruz i śmieci, dowieźć ziemię, nawodnić, zasiać trawę itp.). Spółka chciała wiedzieć, czy wydatki na zagospodarowanie terenu wokół nowego budynku może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Firma twierdziła, że tak, ponieważ jako właściciel posesji zobowiązana dbać o teren będący jej własnością, a koszty zagospodarowania terenu nie są wydatkami reprezentacyjnymi, tylko wydatkami mającymi zachęcić klientów do odwiedzania siedziby spółki i dokonywania w niej zakupów. Złożyła jednak wniosek o interpretację w tej sprawie.

Dyrektor łódzkiej izby uznał stanowisko firmy za prawidłowe. Według niego wydatki na zagospodarowanie terenów to koszty pośrednio związane z przychodami spółki, więc można je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Dyrektor izby uznał też, że wydatki te można rozliczać na bieżąco, bez konieczności rozliczania ich w czasie poprzez odpisy amortyzacyjne.

Więcej o tej sprawie przeczytasz w artykule Przemysława Wojtasika Trawka zwiększa obroty (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

29 października 2014     Wiadomości