Prokuratura i sądy przeciwne projektowi MS w sprawie przejmowania majątku firm.
Przegląd prasy – 8 czerwca 2016 r.

Prokuratura i sądy przeciwne projektowi MS w sprawie przejmowania majątku firm

Prokuratura i sądy przeciwne projektowi MS w sprawie przejmowania majątku firm

„Gazeta Wyborcza” informuje, że prokuratura i sądy zgłosiły szereg krytycznych uwag do projektu Ministerstwa Sprawiedliwości, który pozwala organom państwowym czasowo przejmować majątek firm, których pracownicy dopuścili się przestępstw podatkowych. Prokuraturze i sądom nie podoba się m.in. przepis, który zakłada, że majątek firmy można przejąć, jeśli jej właściciel „przewidywał albo mógł przewidzieć”, że jego pracownik wykorzysta majątek firmy w celu popełnienia przestępstwa. Sędziowie i prokuratorzy skrytykowali też możliwość konfiskowania majątków firm, gdy oskarżony umrze albo gdy w trakcie procesu przedawni się karalność przestępstwa.

Trudno dziwić się krytycznym opiniom sędziów i prokuratorów. Wspomniany projekt w praktyce oznacza bowiem, że przedsiębiorcy będą mogli odpowiadać majątkiem swoich firm za przestępstwa, których nie popełnili. Niektóre ze sformułowań użytych w projekcie są też wyjątkowo nieprecyzyjne, co rodzi duże niebezpieczeństwo nadużyć.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat przeczytasz w artykule Ewy Siedleckiej Nacjonalizacja a la PiS (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

Sąd: parkowanie auta przed domem pracownika nie przekreśla możliwości odliczenia 100% VAT

„Rzeczpospolita” pisze, że parkowanie służbowego samochodu przed domem pracownika nie przekreśla szans na odliczenie 100% VAT od kosztów eksploatacji auta oraz kosztów paliwa. Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. Wcześniej organy podatkowe wielokrotnie twierdziły, że parkowanie samochodu służbowego przed domem pracownika pozbawia możliwości odliczenia pełnego VAT, ponieważ pracownik mógłby wykorzystać auto do swoich prywatnych celów.

Orzeczenie wrocławskiego sądu jest bardzo dobrą wiadomością dla przedsiębiorców. Wspomniany wyrok powinien też być ostrzeżeniem dla urzędników skarbowych, którzy wbrew przepisom i zdrowemu rozsądkowi wydawali niekorzystne dla przedsiębiorców interpretacje podatkowe w podobnych sprawach. Miejmy nadzieję, że orzeczenie wrocławskiego WSA zmieni nieco podejście fiskusa do właścicieli samochodów służbowych.

Więcej szczegółowych informacji o tej sprawie i opinii ekspertów prezentuje Monika Pogroszewska w artykule Firma odliczy 100 proc. VAT od paliwa do samochodu, który pracownik zaparkował w miejscu zamieszkania (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Rzeczpospolita”

Prowadzisz jazdy testowe? Musisz prowadzić ewidencję

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że firma, która kupuje samochody wykorzystywane do jazd testowych musi prowadzić ich ewidencję. Wynika to z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Jeśli firma nie będzie prowadzić ewidencji takich pojazdów, nie będzie mogła odliczyć 100% VAT od zakupów i eksploatacji aut, a jedynie 50%.

Wyrok łódzkiego sądu może wydawać się nieco zaskakujący. Jazdy testowe mają bowiem przede wszystkim demonstrować klientom możliwości pojazdów, a zatem mają służyć przede wszystkim klientom firmy, a nie jej właścicielowi czy pracownikom. Z wyroku sądu jasno wynika jednak, że warto prowadzić ewidencję samochodów używanych do jazd próbnych, bo możliwość odliczenia pełnego VAT od samochodów raczej jest tego warta.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w artykule Mariusza Szulca Do odliczenia tylko 50 proc. VAT od aut testowych (całość artykułu płatna).

Więcej czytaj w serwisie Gazetaprawna.pl

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

8 czerwca 2016     Wiadomości