Przedsiębiorcy będą informować urząd o sposobach rozliczania VAT.
Przegląd prasy – 3 listopada 2015 r.

Przedsiębiorcy będą informować urząd o sposobach rozliczania VAT

Przedsiębiorcy będą informować urząd o sposobach rozliczania VAT?

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że politycy zapowiadają wprowadzenie nowego rozwiązania prawnego, tzw. zasady rozliczania podatku. Mechanizm ma polegać na tym, że przedsiębiorcy złoży do urzędu zawiadomienie, w którym wyjaśni stosowany w jego firmie sposób rozliczania VAT. Urząd skarbowy będzie miał 3 miesiące na złożenie zastrzeżeń do otrzymanego zawiadomienia, a jeśli tego nie zrobi, to zasada rozliczania przyjęta przez przedsiębiorcę ma być uznana za poprawną.

Wspomniane rozwiązanie ma być formą wypełnienia pustki po indywidualnych interpretacjach podatkowych w zakresie VAT, które mają być zlikwidowane. Sam pomysł stworzenia zasady rozliczania podatku wart jest rozważenia. W praktyce może on sprawić jednak przedsiębiorcom sporo problemów, jeśli – czego nie można wykluczyć – urzędnicy skarbowi będą masowo kwestionować zawiadomienia składane przez przedsiębiorców i nakładać na nich większy podatek.

Więcej szczegółowych informacji i opinii ekspertów na ten temat przeczytasz w artykule Mariusza Szulca i Łukasza Zalewskiego Fiskus skończy z tłumaczeniem obywatelom, o co chodzi w VAT.

Więcej czytaj w serwisie Gazetaprawna.pl

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Podatki: mniejsze odsetki za zaległości podatkowe przez pół roku

„Rzeczpospolita” pisze, że od 1 stycznia 2016 r. zmienią się zasady dotyczące płatności odsetek za zaległości podatkowe. Od Nowego Roku przedsiębiorcy i podatnicy, którzy dostrzegą błąd w deklaracji i złożą korektę, będą płacić 50% stawki odsetek za zaległości (obecnie jest to 75% stawki odsetek). Przepis ten będzie jednak działał tylko wtedy, jeśli podatnik złoży korektę w ciągu 6 miesięcy od terminu złożenia pierwotnej deklaracji.

Opisywana reforma jest więc połowicznym sukcesem przedsiębiorców i podatników. Z jednej strony dobrze, że zmaleje wysokość odsetek, jakie będą musiały płacić osoby składający korektę deklaracji. Trudno jednak uznać tę reformę za całkowicie korzystną dla tych ostatnich, bo z niezrozumiałych powodów „promocja” będzie obowiązywała tylko przez pół roku.

Więcej szczegółowych informacji o tej sprawie i opinii ekspertów prezentuje Monika Pogroszewska w artykule Odsetki od zaległości podatkowych maleją. Tylko na pół roku (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Rzeczpospolita”

Oszuści podatkowi zmieniają branże

„Gazeta Wyborcza” informuje, że wprowadzenie odwróconego VAT na elektronikę zmniejszyło skalę wyłudzeń VAT przez oszustów działających w tych branżach. Nie oznacza to jednak, że wyłudzacze zaprzestali tego procederu. Z informacji gazety wynika bowiem, że oszuści przerzucili się na inne artykuły, m.in. jajka z niespodzianką i rajstopy.

Informacje gazety potwierdzają, że odwrócony VAT jest dość skutecznym instrumentem w walce z oszustami podatkowymi, a rezygnacja z tego mechanizmu zapewne byłaby błędem. Natomiast przedsiębiorcy handlujący jajkami z niespodzianką czy rajstopami powinni mieć się na baczności. Oszuści często wplątują bowiem w swoją działalność Bogu ducha winne firmy, które później mają z tego powodu problemy z urzędem skarbowym.

Więcej szczegółowych informacji i opinii ekspertów na ten temat znajdziesz w artykule Piotra Skwirowskiego Fiskus zamknął lukę w elektronice, ale oszuści przerzucili się na jajka z niespodzianką (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

3 listopada 2015     Wiadomości