Przepisy o kwocie wolnej od podatku niezgodne z konstytucją.
Przegląd prasy – 28 października 2015 r.

Przepisy o kwocie wolnej od podatku niezgodne z konstytucją

Przepisy o kwocie wolnej od podatku niezgodne z konstytucją

Portal Bankier.pl informuje, że Trybunał Konstytucyjny uznał niektóre przepisy o kwocie wolnej od podatku za niezgodne z Konstytucją RP. Chodzi o przepisy, z których wynika, że podatek dochodowy muszą płacić nawet osoby osiągające dochody poniżej tzw. progu ubóstwa. Przepisy zakwestionowane przez trybunał będą obowiązywać do 30 listopada 2016 r.

Jak widać, determinacja poprzedniej Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Ireny Lipowicz (bo to ona zainteresowała Trybunał Konstytucyjny tym problemem) opłaciła się. Wspomniany wyrok jest dobrą wiadomością dla wszystkich podatników. Nowy rząd chcąc, nie chcąc będzie musiał bowiem podnieść wysokość kwoty wolnej od podatku przynajmniej w takim stopniu, żeby powiązać ją z wysokością progu ubóstwa (obecnie wynosi on 6504 zł rocznie).

Więcej szczegółowych informacji na ten temat przeczytasz w artykule TK: kwota wolna od podatku niezgodna z konstytucją autorstwa mmu, son.

Zobacz artykuł

Źródło: Bankier.pl

Ranking państw przyjaznych dla biznesu – Polska awansowała

TVN24 Biznes i Świat informuje, że Polska zajmuje 25. miejsce w rankingu Doing Business 2016, czyli klasyfikacji państw najbardziej przyjaznych biznesowi, którą opracował Bank Światowy. To najlepsze miejsce Polski w dziejach tego rankingu (w tym roku ukazała się jego trzynasta edycja). Polska wyprzedziła m.in. Szwajcarię i Francję, ale przed naszym państwem znalazły się m.in. Litwa i Estonia.

W ostatnich latach pozycja Polski w tym rankingu systematycznie rośnie. To budujące, choć stosunkowo wysokie miejsce Polski nie oznacza, że warunki do prowadzenia firmy w naszym kraju są idealne. Niemal każdego dnia w mediach można bowiem spotkać informacje o barierach administracyjnych, jakie muszą pokonywać przedsiębiorcy w Polsce.

Więcej szczegółowych informacji o tej sprawie znajdziesz w artykule W Polsce lepszy klimat dla biznesu. Najlepsze w historii miejsce w rankingu Doing Business autorstwa tol.

Zobacz artykuł

Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Rząd przyjął projekt nowego Prawa zamówień publicznych

„Rzeczpospolita” informuje, że rząd przyjął projekt nowego Prawa zamówień publicznych. Projekt przewiduje uproszczenie procedur dotyczących przetargów publicznych m.in. poprzez możliwość doprecyzowania warunków zamówienia w drodze negocjacji czy redukcję obowiązków administracyjnych, które będzie trzeba spełnić podczas ubiegania się o udzielenie zamówienia. Projekt zakłada też wprowadzenie elektronicznej komunikacji między zamawiającym a wykonawcą.

Obecna ustawa o zamówieniach publicznych jest nowelizowana kilka lub kilkanaście razy w ciągu roku. Dla przejrzystości i jakości systemu przetargów publicznych byłoby dobrze, gdyby wprowadzono ustawę, która nie musiałaby być zmieniana co kilka tygodni. Miejmy nadzieję, że nowe Prawo zamówień publicznych spełni tę funkcję (zakładając oczywiście, że ustawa ta zostanie uchwalona).

Więcej szczegółowych informacji na ten temat przeczytasz w artykule Zamówienia publiczne po nowemu autorstwa J.K. (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Rzeczpospolita”

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

28 października 2015     Wiadomości