Resort rozwoju krytycznie o projekcie minimalnej stawki godzinowej.
Przegląd prasy – 18 marca 2016 r.

Resort rozwoju krytycznie o projekcie minimalnej stawki godzinowej

Resort rozwoju krytycznie o projekcie minimalnej stawki godzinowej

„Puls Biznesu” informuje, że Ministerstwo Rozwoju skrytykowało pomysł wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej dla osób zatrudnionych na umowę-zlecenie. Chodzi o projekt autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który zakłada, że takie osoby powinny zarabiać co najmniej 12 zł na godzinę. Resort rozwoju uważa jednak, że taki przepis tylko niepotrzebnie powiększy koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Niedawno krytyczne uwagi do projektu skierowała Państwowa Inspekcja Pracy. Tym razem o pomyśle forsowanym przez minister pracy Elżbietę Rafalską krytycznie wypowiedzieli się jej koledzy z rządu. Resort pracy z dnia na dzień zyskuje zatem nowe argumenty przemawiające za tym, że wspomniana propozycja chyba jednak nie jest najlepsza.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat przeczytasz w artykule Jarosława Królaka Resort rozwoju krytykuje projekt 12 zł/h (treść płatna).

Zobacz artykuł

Źródło: „Puls Biznesu”

Fiskus przeciąga postępowanie, a podatnik płaci odsetki

„Rzeczpospolita” pisze, że organy podatkowe każą płacić przedsiębiorcom i podatnikom odsetki za całość postępowania podatkowego nawet wtedy, gdy postępowanie przedłuża się z winy urzędu. Autorzy artykułu zauważają, że takie postępowanie jest niezgodnie z prawem. Niestety dla przedsiębiorców i podatników fiskusa wspierają sądy.

Wygląda więc na to, że nawet jeśli fiskus nie dotrzymuje urzędowych terminów, to przedsiębiorcy i podatnicy muszą płacić odsetki. Inaczej mówiąc – przedsiębiorcy i podatnicy płacą za błędy urzędników. Trudno racjonalnie uzasadnić taki stan rzeczy.

Więcej szczegółowych informacji o tej sprawie prezentują Łukasz Kupiec i Dariusz Malinowski w artykule Naliczenie odsetek w postępowaniu podatkowym: wyjątek stał się regułą (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Rzeczpospolita”

NSA: piwa słodzone bez wyższej akcyzy

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że organy podatkowe niezgodnie z prawem pobierał wyższą akcyzę od piw słodzonych niż od piw tradycyjnych. Tak wynika z niedawnych wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego. Oznacza to, że przedstawiciele z branży piwowarskiej mogą ubiegać się o odszkodowanie.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego niewątpliwie jest pozytywny dla producentów piwa. Zadowoleni mogą być też urzędnicy, bo to nie oni zapłacą odszkodowanie piwowarom. Za błędy urzędników zapłacą bowiem przedsiębiorcy i podatnicy.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w artykule Łukasza Zalewskiego Fiskus przegrał. Nie ma wyższej akcyzy od piwa smakowego.

Więcej czytaj w serwisie Gazetaprawna.pl

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

18 marca 2016     Wiadomości