RPO pisze do ministra w sprawie rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatników.
Przegląd prasy – 15 października 2015 r.

RPO pisze do ministra w sprawie rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatników

RPO pisze do ministra w sprawie rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatników

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar wysłał do ministra finansów Mateusza Szczurka pytanie dotyczące stosowania zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika. Rzecznik wyraził zaniepokojenie, że może dojść do sytuacji, w których urzędnicy skarbowi będą omijać tę zasadę, twierdząc, że nie mają oni żadnych wątpliwości co do treści przepisów. RPO spytał szefa resortu finansów, w jaki sposób zamierza przeciwdziałać takim sytuacjom.

Wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich podziela wielu ekspertów, którzy uważają, że praktyka urzędnicza może wypaczyć sens zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika. Dlatego bardzo dobrze, że rzecznik Bodnar postanowił spytać o tę sprawę ministra finansów. Jesteśmy bardzo ciekawi, jaka będzie odpowiedź ministra Szczurka.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat przeczytasz w artykule Agnieszki Pokojskiej RPO obawia się niewłaściwego stosowania klauzuli (całość artykułu płatna).

Więcej czytaj w serwisie Gazetaprawna.pl

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Niemiecki Urząd Celny: dodatki wliczają się do płacy minimalnej kierowców

„Gazeta Wyborcza” pisze, że niemiecki Urząd Celny ogłosił, że do płacy minimalnej kierowców wliczają się także dodatki do zasadniczej pensji kierowców. Jest to ważna wiadomość dla polskich przewoźników, ponieważ zawodowi kierowcy podróżujący po niemieckich drogach muszą zarabiać co najmniej 8,5 euro na godzinę. Dotyczy to także kierowców, dla których Niemcy są jedynie państwem tranzytowym.

To pierwsza od kilku miesięcy dobra wiadomość dla właścicieli firm przewozowych, których będą dotyczyć przepisy o niemieckiej płacy minimalnej. Orzeczenie niemieckiego Urzędu Celnego nie rozwiązuje jednak wszystkich problemów, jakie będą mieli polscy przewoźnicy w związku z wejściem w życie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu w Niemczech. Wciąż bowiem pozostają w mocy przepisy, które nakładają na właścicieli firm z branży transportowej szereg obowiązków biurokratycznych (m.in. konieczność posiadania przez kierowcę przetłumaczonej na język niemiecki dokumentacji potwierdzającej wysokość zarobków).

Więcej szczegółowych informacji o tej sprawie prezentuje Bartosz Sendrowicz w artykule Niemiecka stawka minimalna już nie straszy polskich przewoźników (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

Firma wysyłająca PIT-11 mailem nie musi mieć potwierdzenia odbioru

„Rzeczpospolita” informuje, że firma, która wysyła pracownikom PIT-11 (informacje o dochodach i pobranych zaliczkach) e-mailem, nie musi mieć potwierdzenia odbioru. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy, który rozpatrywał sprawę spółki, która przesyłała swoim pracownikom PIT-11 właśnie drogą elektroniczną. Organy podatkowe twierdziły jednak, że w takim przypadku firma musi uzyskać od pracowników potwierdzenie odbioru wiadomości. Bydgoski WSA skrytykował jednak takie podejście i przyznał rację firmie.

Opisywany przykład pokazuje, że urzędnicy skarbowi najwyraźniej nie dorośli jeszcze do realiów XXI wieku. Dobrze, że sędziowie bydgoskiego sądu zaprezentowali bardziej zdroworozsądkowe podejście. Ten przykład pokazuje również, że informatyzacja administracji podatkowej powinna iść w parze z próbą zmiany mentalności urzędników.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat przeczytasz w artykule Aleksandry Tarki Firma nie musi mieć potwierdzenia odbioru PIT-11 wysłanego pracownikowi e-mailem (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Rzeczpospolita”

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

15 października 2015     Wiadomości