Rząd i przedsiębiorcy stworzą Białą Księgę Innowacyjności.
Przegląd prasy – 11 kwietnia 2016 r.

Rząd i przedsiębiorcy stworzą Białą Księgę Innowacyjności

Rząd i przedsiębiorcy stworzą Białą Księgę Innowacyjności

„Puls Biznesu” informuje, że rząd zamierza stworzyć Białą Księgę Innowacyjności. Będą w niej wskazane bariery przeszkadzające w rozwoju innowacyjności w Polsce. Co ciekawe, w jej tworzeniu mogą wziąć udział sami przedsiębiorcy – do 15 kwietnia każdy może dopisywać swoje uwagi do księgi w internecie.

Dobrze, że rządzący zwrócili otworzyli się na głos przedsiębiorców w tej sprawie. Pytanie tylko, czy później zechcą wysłuchać uwag, które zgłoszą im ludzie biznesu. Niestety, praktyka pokazuje, że politycy przy tworzeniu prawa rzadko kierują się opiniami przedsiębiorców.

Więcej szczegółowych informacji i opinii ekspertów przeczytasz w artykule Sylwestra Sacharczuka Biała księga wskaże przeszkody (treść płatna).

Zobacz artykuł

Źródło: „Puls Biznesu”

Rząd nie zdąży z reformą zamówień publicznych

„Rzeczpospolita” pisze, że rząd nie zdąży na czas znowelizować ustawy Prawo zamówień publicznych. Termin realizacji mija bowiem 18 kwietnia br. Jest to o tyle istotne, że do nowelizacji zobowiązują Polskę normy Unii Europejskiej.

Termin na nowelizację Prawa zamówień publicznych był znany od wielu miesięcy. Mimo tego rządzący nie zdołali uchwalić na czas odpowiedniego prawa, za co Polsce mogą grozić kary finansowe. Można jednak przypuszczać, że przedsiębiorcy będą musieli dostosować się do nowego prawa w ciągu kilku-kilkunastu dni.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w artykule UZP: Sejm nie zdąży uchwalić Pzp do 18 kwietnia, ale UE nas nie ukarze (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Rzeczpospolita”

Jedna trzecia przedsiębiorców nie wie o Jednolitym Pliku Kontrolnym

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że jedna trzecia przedsiębiorców nie wie o Jednolitym Pliku Kontrolnym, czyli formacie, w którym będą przesyłane dane do elektronicznej kontroli skarbowej. Tak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Sage i PwC. Ponadto blisko połowa przedsiębiorców twierdzi, że na wprowadzenie JPK jest za mało czasu, bo pierwsze firmy mają wprowadzić JPK już 1 lipca br.

Wspomniana ankieta nie wystawia najlepszego świadectwa Ministerstwu Finansów. Wygląda bowiem na to, że konieczność wprowadzenia jednolitego pliku kontrolnego może zaskoczyć wielu przedsiębiorców. Niestety, w przypadku kontroli skarbowej takie tłumaczenie raczej nie przekona urzędników.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat przeczytasz w artykule Ankieta: Jedna trzecia firm nie słyszała o Jednolitym Pliku Kontrolnym.

Więcej czytaj w serwisie Gazetaprawna.pl

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

11 kwietnia 2016     Wiadomości