Rząd za obniżką CIT dla małych firm.
Przegląd prasy – 22 czerwca 2016 r.

Rząd za obniżką CIT dla małych firm

Rząd za obniżką CIT dla małych firm

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o CIT, która obniża podatek od osób prawnych dla najmniejszych firm z 19% do 15%. Obniżka ma dotyczyć podmiotów, które osiągają roczne przychody poniżej 1,2 mln euro. Wkrótce wspomniana nowelizacja trafi do Sejmu.

Każda propozycja obniżki podatników zasługuje na pochwałę. Problem w tym, że liczba firm, które będą mogły skorzystać z tej obniżki nie jest zbyt duża. Dla przedsiębiorców dużo lepiej byłoby, gdyby wraz ze zmniejszeniem CIT obniżono także PIT.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat przeczytasz w artykule Agnieszki Pokojskiej Od przyszłego roku fiskus zabierze małym spółkom 15 proc. dochodu zamiast 19-stu (całość artykułu płatna).

Więcej czytaj w serwisie Gazetaprawna.pl

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Każda kropla paliwa do prywatnych przejazdów służbowym autem w kasie fiskalnej?

„Rzeczpospolita” pisze, że paliwo zużywane przez pracowników do prywatnych przejazdów samochodem służbowym powinno być ewidencjonowane w kasie fiskalnej. Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. Wcześniej takie samo zdanie w tej sprawie prezentowały organy podatkowe.

Takie stanowisko sądu i fiskusa jest kuriozalne. Czy sędziowie i urzędnicy w ogóle zastanawiali się, w jaki sposób przedsiębiorcy mają rejestrować paliwo zużyte przez pracowników do ich prywatnych celów? Do tego, że urzędnicy skarbowi prezentują stanowiska oderwane od rzeczywistości, już zdążyliśmy przywyknąć, ale odrealnienie sędziów wrocławskiego sądu jest bardziej niepokojące.

Więcej szczegółowych informacji o tej sprawie i opinii ekspertów prezentuje Przemysław Wojtasik w artykule VAT od paliwa: Kasa fiskalna w każdym służbowym samochodzie (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Rzeczpospolita”

Kluby parlamentarne popierają minimalną stawkę godzinową

„Gazeta Wyborcza” informuje, że kluby parlamentarne poparły projekt przepisów wprowadzających minimalną stawkę za godzinę pracy. Przepisy mają dotyczyć samozatrudnionych oraz osób zatrudnionych na umowę-zlecenie. Stawka ma wynosić 12 zł za godzinę pracy.

Politycy uważają, że wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej poprawi płace samozatrudnionych i osób pracujących na umowie-zleceniu. Zapominają oni jednak, że przy obecnym stanie prawnym wzrost płacy minimalnej oznacza niewielki wzrost pensji pracowników, a duży wzrost kosztów pracy (nie tylko kosztów płacowych) dla pracodawcy. Może się zatem okazać, że wprowadzenie nowych przepisów przyniesie skutki odwrotne do zamierzonych.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w artykule Kluby parlamentarne za stawką 12 zł za godzinę pracy (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

22 czerwca 2016     Wiadomości