Rząd zaakceptował projekt podatku handlowego.
Przegląd prasy – 6 czerwca 2016 r.

Rząd zaakceptował projekt podatku handlowego

Rząd zaakceptował projekt podatku handlowego

„Gazeta Wyborcza” informuje, że Komitet Stały Rady Ministrów zaakceptował projekt podatku od handlu detalicznego. Tak wynika z wypowiedzi szefa komitetu, ministra Henryka Kowalczyka. Przypomnijmy, że w myśl projektu podatek handlowy ma objąć właścicieli sklepów, których obroty wynoszą przynajmniej 17 mln zł miesięcznie: sklepikarze o obrotach do 170 mln zł miesięcznie zapłacą podatek według stawki 0,8%, a pozostali – według stawki 1,4%.

W praktyce oznacza to, że projekt podatku handlowego niemal na pewno zostanie przyjęty przez rząd, bo Rada Ministrów bardzo rzadko odrzuca projekty zaakceptowane przez KSRM. Pytanie tylko, czy wspomniany projekt równie gładko przełknie Komisja Europejska. Urzędnicy KE już od kilku tygodni zapowiadają bowiem, że podatek od handlu w wersji progresywnej może naruszać prawo Unii Europejskiej.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat przeczytasz w artykule Podatek handlowy coraz bliżej. Kowalczyk: Komitet Stały RM zaakceptował jego projekt autorstwa aleksa, pm, les, pap (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

Centralizacja skarbówki receptą na jej usprawnienie?

„Rzeczpospolita” pisze, że Ministerstwo Finansów ogłosiło plany reformy administracji skarbowej. Główna zmiana ma polegać na centralizacji organów podatkowych i celnych. W miejsce urzędów skarbowych, urzędów celnych i urzędów kontroli skarbowej ma powstać jednolita Krajowa Administracja Skarbowa.

Resort finansów nie ogłosiło zatem nic nowego, bo o podobnych planach słyszeliśmy już kilka miesięcy temu. Urzędnicy twierdzą, że nowy urząd usprawni prace administracji podatkowej. Aby ten cel zostać osiągnięty, konieczna jest jednak sprawna praca urzędników, a nie tylko zmiana nazwy urzędów.

Więcej szczegółowych informacji o tej sprawie prezentuje Mateusz Maj w artykule Rewolucja administracji skarbowej: mniej urzędów o podobnych kompetencjach (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Rzeczpospolita”

Zwrot VAT może trwać w nieskończoność

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że przedsiębiorcy w Polsce mogą oczekiwać na zwrot VAT nawet latami. Wszystko przez to, że przepisy nie precyzują, o ile maksymalnie urzędnicy mogą wydłużyć procedurę weryfikacji zasadności zwrotu. Co gorsza, w takiej sytuacji przedsiębiorcy nie mogą nawet poskarżyć się do sądu na opieszałość urzędników.

Po raz kolejny okazuje się zatem, że w starciu z fiskusem przedsiębiorcy bardzo często są na straconej pozycji. Przepisy pozwalają bowiem urzędnikom przedłużać procedurę zwrotu VAT praktycznie w nieskończoność. Zapewne w niejednym przypadku procedura zwrotu tego podatku trwała dłużej niż żywot firmy występującej o zwrot.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w artykule Grzegorza Barana Na zwrot VAT można czekać latami (całość artykułu płatna).

Więcej czytaj w serwisie Gazetaprawna.pl

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

6 czerwca 2016     Wiadomości