Sąd przestrzega skarbówkę.
Przegląd prasy – 17 czerwca 2016 r.

Sąd przestrzega skarbówkę

Sąd przestrzega skarbówkę

„Puls Biznesu” informuje, że Sąd Apelacyjny we Wrocławiu przyznał przedsiębiorcy Markowi Kubali 153 tys. zł odszkodowania za niesłuszne aresztowanie i doprowadzenie jego firmy do upadku przez urzędników. Jednocześnie sąd określił działania organów podatkowych w tej sprawie jako karygodne i przestrzegł urzędników przed pochopnym stosowaniem nowych przepisów, które pozwolą im łatwiej konfiskować majątki firm, w których doszło do przestępstwa. Przedsiębiorca domaga się jednak 46 mln zł odszkodowania i zapowiada dalszą walkę z organami podatkowymi.

Wyrok wrocławskiego sądu jest bardzo cenny dla wszystkich przedsiębiorców. Pomijając szczegóły orzeczenia warto bowiem zwrócić uwagę na to, że sąd wprost stwierdził, że urzędnicy skarbowi przyczynili się do upadku firmy wspomnianego przedsiębiorcy. Dobrze też, że sąd ostrzegł urzędników, że nowe przepisy mogą być niebezpieczne dla przedsiębiorców.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat przeczytasz w artykule Jarosława Królaka Sąd ostrzega przed nowym prawem

Zobacz artykuł

Źródło: „Puls Biznesu”

Fiskus nie może obchodzić przedawnienia przy pomocy procedur cywilnych

„Rzeczpospolita” pisze, że organy podatkowe nie mogą sięgać po procedury cywilne w celu ominięcia przepisów Ordynacji podatkowej o przedawnieniu zobowiązań podatkowych. Tak wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Organy podatkowe coraz częściej sięgają po instytucje prawa cywilnego, ponieważ w myśl przepisów cywilnych zobowiązania podatkowe przedawniają się po 10 latach, a w myśl przepisów Ordynacji podatkowej – po 5 latach.

Jak widać, urzędnicy chętnie stosują dość prymitywne sztuczki w celu ominięcia przepisów o przedawnieniu zobowiązań podatkowych. Dobrze jednak, że sędziowie stołecznego sądu nie dali się nabrać na triki fiskusa. Miejmy nadzieję, że wyrok sądu osłabi nieco zapał urzędników do stosowania tego typu zagrywek w stosunku do przedsiębiorców i podatników.

Więcej szczegółowych informacji o tej sprawie i opinii ekspertów prezentuje Aleksandra Tarka w artykule Przedawnienie w postępowaniu podatkowym: sądy cywilne nie dla fiskusa (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Rzeczpospolita”

KE przeciwko przepisom o płacy minimalnej w Niemczech i Francji

„Gazeta Wyborcza” informuje, że Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko Francji za uchwalenie przepisów o płacy minimalnej dla kierowców. Upomnienia w tej samej sprawie mogą się spodziewać także Niemcy. Przypomnijmy, że kierowcy firm transportowych i przewozowych, którzy poruszają się po terytorium Francji i Niemiec muszą zarabiać przynajmniej tyle, ile wynosi płaca minimalna w tych państwach, a także spełnić szereg wymogów biurokratycznych.

Przeciwko wspomnianym regulacjom protestowali nie tylko polscy przewoźnicy, ale też rządy Polski i kilkunastu innych państw Unii Europejskiej. Jak widać, głośne protesty powoli zaczynają przynosić efekty. Miejmy nadzieję, że skłoni to władze Francji i Niemiec do zmiany tych ewidentnie niekorzystnych dla przewoźników z Europy Środkowo-Wschodniej przepisów o płacy minimalnej.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w artykule Płaca minimalna: KE upomina Francję i Niemcy. Dla Polaków to dobra wiadomość autorstwa aleksa, pap (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

17 czerwca 2016     Wiadomości