Sąd: ryczałt na samochód służbowy zawiera cenę paliwa.
Przegląd prasy – 10 maja 2016 r.

Sąd: ryczałt na samochód służbowy zawiera cenę paliwa

Sąd: ryczałt na samochód służbowy zawiera cenę paliwa

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał ważny wyrok w sprawie ryczałtu za wykorzystywanie samochodu służbowego w celach prywatnych. Z orzeczenia sądu wynika, że ryczałt obejmuje także cenę paliwa. To już drugi korzystny dla przedsiębiorców i podatników wyrok sądu w tej sprawie.

Z orzeczenia sądu raczej nie będzie zadowolony fiskus, ponieważ organy podatkowe uważają, że przedsiębiorcy powinni oddzielnie rozliczać koszty benzyny zużytej do prywatnych przejazdów autem firmowym. Na szczęście dla przedsiębiorców i podatników sądy już dwa razy zaprezentowały bardziej rozsądne stanowisko. Na radość jest jednak za wcześnie, bo nie w tej sprawie nie wypowiedział się jeszcze Naczelny Sąd Administracyjny.

Więcej szczegółowych informacji i opinii ekspertów na ten temat przeczytasz w artykule Łukasza Zalewskiego PIT: Ryczałt obejmuje też tankowanie.

Więcej czytaj w serwisie Gazetaprawna.pl

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Fiskus ostrzega sprzedawców oleju rzepakowego

„Rzeczpospolita” pisze, że Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Rozwoju napisały publiczny list do sprzedawców oleju rzepakowego. Urzędnicy ostrzegają w nim przedsiębiorców handlujących tym produktem przed współpracą z kontrahentami wyłudzającymi VAT. W liście znalazła się też lista oznak wskazujących na to, że potencjalny kontrahent przedsiębiorców sprzedających olej rzepakowy może być oszustem.

Dobrze, że resorty finansów i rozwoju zwracają uwagę na oszustów działających w tej branży. List jest też sygnałem ostrzegawczym z jeszcze jednego powodu. Ostrzeżenie może bowiem sugerować bowiem, że urzędnicy skarbowi wkrótce mogą bardziej szczegółowo kontrolować przedsiębiorców handlujących olejem rzepakowym.

Więcej szczegółowych informacji o tej sprawie prezentuje Przemysław Wojtasik w artykule Skarbówka ostrzega firmy obracające olejem rzepakowym przed wyłudzającymi VAT (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Rzeczpospolita”

Minister cyfryzacji: ePUAP należałoby zaorać

„Gazeta Wyborcza” informuje, że w weekend po raz kolejny doszło do dużej awarii systemu ePUAP. Przez minioną sobotę i niedzielę przedsiębiorcy i podatnicy nie mogli załatwić żadnej sprawy za pośrednictwem tego systemu. Minister cyfryzacji Anna Streżyńska skomentowała to w następujący sposób: „gdyby nie środki z UE, system ePUAP należałoby zaorać”.

Trudno dziwić się irytacji minister Streżyńskiej, bo nie jest to pierwsza wpadka systemu ePUAP. System miał bowiem przyczynić się do popularyzacji e-administracji w Polsce, na czym mieli skorzystać zarówno przedsiębiorcy i podatnicy, jak i sami urzędnicy. Okazuje się jednak, że za miliardy złotych powstał twór, z którego nie da się sprawnie korzystać.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w artykule Aleksandry Przybysz i Macieja Bednarka Kolejna awaria ePUAP. Streżyńska: System do zaorania (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

10 maja 2016     Wiadomości