Sejm uchwalił reformę administracji podatkowej.
Przegląd prasy – 28 maja 2015 r.

Sejm uchwalił reformę administracji podatkowej

Sejm uchwalił reformę administracji podatkowej

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że Sejm uchwalił ustawę o administracji podatkowej. Ustawa ta wprowadza m.in. instytucję asystenta podatnika, który ma pomagać przedsiębiorcom przez pierwszych 18 miesięcy działalności, centra obsługi podatnika oraz jednolite Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, które ma specjalizować się w indywidualnych interpretacjach podatkowych. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Wydaje się zatem niemal pewne, że wspomniane zmiany wejdą w życie. Rząd uważa, że nowa ustawa sprawi, że polepszy się jakość obsługi przedsiębiorców i podatników przez administrację podatkową. Miejmy nadzieję że na zapowiedziach się nie skończy, bo doświadczenie pokazuje, że samymi przepisami nie da zmienić podejścia urzędników do przedsiębiorców i podatników.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat przeczytasz w artykule Urzędy mają lepiej służyć podatnikom. Sejm uchwalił ustawę o administracji podatkowej.

Więcej czytaj w serwisie Gazetaprawna.pl

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Kłopotliwa sytuacja pracowników mobilnych

„Puls Biznesu” zwraca uwagę na kłopotliwą sytuację prawną pracowników mobilnych w Polsce. Chodzi tu o pracowników, których miejscem pracy jest np. terytorium kilku województw lub całego kraju (czyli m.in. handlowców). Kłopot polega na tym, że fiskus – wbrew stanowisku sądów i Trybunału Konstytucyjnego – uważa, że tacy pracownicy nie są w delegacji, więc dodatkowe świadczenia pracodawców na rzecz takich pracowników (np. zwrot kosztów noclegów) są ich przychodem, który trzeba opodatkować.

Nie jest to pierwszy przypadek, w którym organy podatkowe ignorują orzecznictwo sądów i Trybunału Konstytucyjnego. Warto jednak zwrócić uwagę na pewną niekonsekwencję. Z jednej strony sfinansowanie przez pracodawcę noclegu pracownikom mobilnym organy podatkowe uznają bowiem za przychód pracowników, ale z drugiej strony takie samo świadczenie dla pracowników, którzy w umowie jako miejsce pracy mają wpisane konkretne miejsce, według fiskusa nie jest już przychodem i nie podlega opodatkowaniu.

Więcej szczegółowych informacji o tej sprawie i opinii ekspertów prezentuje Iwona Jackowska w artykule Mobilni pracownicy w pułapce (treść płatna).

Zobacz artykuł

Źródło: „Puls Biznesu”

Jak odliczyć 50% VAT od paliwa do auta służbowego przed 1 lipca 2015 r.?

Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w „Rzeczpospolitej”. Gazeta przedstawia sposób na to, żeby przedsiębiorcy mogli odliczyć 50% VAT od paliwa do samochodu służbowego jeszcze przed 1 lipca br., czyli przed datą wejścia w życie przepisów pozwalających na taki krok. Jak to zrobić? Otóż według rozmówców gazety przedsiębiorcy mogą umówić się ze stacją benzynową np. na miesięczne rozliczenie zakupów paliwa za okres od 1 czerwca do 1 lipca, z płatnością na koniec tego okresu.

Jak widać, restrykcyjne prawo bardzo skutecznie uwalnia pokłady kreatywności tkwiące w przedsiębiorcach. Warto jednak podkreślić w tym miejscu jedną rzecz: gazeta przytacza rozwiązanie zaproponowane przez ekspertów podatkowych. Nie wiadomo jednak, jak te pomysły potraktują urzędnicy.

Więcej szczegółowych informacji i opinii ekspertów na ten temat znajdziesz w artykule Przemysława Wojtasika Jest sposób na szybszy odpis VAT od paliwa (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Rzeczpospolita”

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

28 maja 2015     Wiadomości