Sprzedawca elektroniki będzie mógł łatwiej zweryfikować kontrahenta.
Przegląd prasy – 30 czerwca 2015 r.

Sprzedawca elektroniki będzie mógł łatwiej zweryfikować kontrahenta

Sprzedawca elektroniki będzie mógł łatwiej zweryfikować kontrahenta

„Rzeczpospolita” informuje, że Ministerstwo Finansów utworzyło system pozwalający sprzedawcom elektroniki zweryfikować, czy ich klient jest podatnikiem VAT. System ten został wprowadzony, ponieważ od 1 lipca wchodzą w życie przepisy o odwróconym VAT m.in. na artykuły elektroniczne, a w myśl nowych przepisów sprzedawca elektroniki będzie musiał sam zapłacić należny podatek, jeśli nie zrobi tego jego klient. Eksperci uważają jednak, że to za mało, by sprzedawcy mogli uchronić się przed odpowiedzialnością za oszustwa popełnione przez nieuczciwych kontrahentów.

Na pewno utworzenie takiej bazy w jakimś stopniu pomoże przedsiębiorcom. Problem polega jednak na tym, że polski fiskus wyjątkowo chętnie wydaje decyzje niekorzystne dla przedsiębiorców, którzy padli ofiarami oszustów. Urzędnicy argumentują przy tym, że przedsiębiorcy nie sprawdzili rzetelności kontrahenta. Dlatego trudno się dziwić obawom ekspertów.

Więcej szczegółowych informacji i opinii ekspertów na ten temat przeczytasz w artykule Moniki Pogroszewskiej Sprzedawcy elektroniki zapłacą za oszustwa (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Rzeczpospolita”

Skarbówka zmienia zdanie w sprawie noclegów pracowników mobilnych

„Dziennik Gazeta Prawna” pisze, że urzędnicy fiskusa wydali korzystną interpretację w sprawie noclegu dla pracowników mobilnych. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał bowiem interpretację, z której wynika, że nocleg sfinansowany pracownikowi mobilnemu (np. przedstawicielowi handlowemu) przez pracodawcę nie jest przychodem takiego pracownika, więc nie podlega opodatkowaniu. Jest to o tyle istotne, że dotychczas organy podatkowe (wbrew orzeczeniom sądów i trybunałów) zajmowały w tej sprawie zupełnie inne stanowisko.

Niewątpliwie jest to dobra wiadomość dla przedsiębiorców i pracowników mobilnych. Wprawdzie z wypowiedzi urzędników Ministerstwa Finansów już wcześniej można było wywnioskować, że fiskus modyfikuje swoje stanowisko w tej sprawie, ale wspomniana interpretacja jest pierwszą realną oznaką tego, że organy podatkowe zmieniają linię orzeczniczą. Miejmy nadzieję, że będzie to trwała zmiana.

Więcej szczegółowych informacji o tej sprawie prezentuje Mariusz Szulc w artykule Handlowcy mogą już teraz spać spokojnie: Nocleg opłacony przez pracodawcę nie jest przychodem (całość artykułu płatna).

Więcej czytaj w serwisie Gazetaprawna.pl

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

VAT: urzędnicy wybiórczo stosują przepisy krajowe i unijne

„Gazeta Wyborcza” zwraca na problem stosowania przez urzędników organów podatkowych przepisów unijnych i krajowych w sprawach dotyczących VAT. Autorzy artykułu zauważają, że przy weryfikacji poprawności rozliczeń VAT urzędnicy chętnie odwołują się do unijnych regulacji, zapominając przy tym o przepisach krajowych. W efekcie urzędnicy weryfikujący rozliczenia stosują wobec przedsiębiorców metody niedozwolone przez prawo krajowe, co coraz częściej piętnują sądy.

Niedawno w mediach można było przeczytać informacje, że urzędnicy ignorują wytyczne unijnych organów dotyczące VAT. Okazuje się jednak, że czasami urzędnicy skarbówki postępują dokładnie odwrotnie – powołują się na prawo Unii Europejskiej bez zwracania uwagi na prawo krajowe. Wygląda więc na to, że w sprawach VAT urzędnicy, w zależności od własnych interesów (czy też potrzeb budżetu państwa), często powołują się albo na przepisy unijne, albo na przepisy krajowe.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w artykule Roberta Nogackiego i Kamila Mysłka Urzędniku! Trzymaj się przepisów o VAT! (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

30 czerwca 2015     Wiadomości