Szkolenie karą dla urzędnika.
Przegląd prasy – 31 marca 2016 r.

Szkolenie karą dla urzędnika

Szkolenie karą dla urzędnika

„Rzeczpospolita” informuje, że minister finansów ukarał urzędnika skarbowego... szkoleniem. Sprawa dotyczyła urzędnika, który kazał zapłacić podatek mężczyźnie naprawiającemu samochody sąsiadom i znajomym w zamian za jedzenie. Minister finansów nie dopatrzył się jednak w tym działaniu rażącego naruszenia prawa, ale wyciągnął wobec tego urzędnika konsekwencje w postaci wysłania go na szkolenie.

Urzędnik skarbowy postawił na nogi organy podatkowe i wymiar sprawiedliwości po to, żeby wyciągnąć parę groszy podatku od człowieka, który za drobne dary pomagał swoim sąsiadom i znajomym. Okazuje się jednak, że według ministra finansów dostateczną karą za tę absurdalną desperację urzędnika będzie odbycie szkolenia. Ciekawe, czy dla przedsiębiorców, którzy np. pomylą się w rozliczeniach, resort finansów również przewidział podobne „kary”...

Więcej szczegółowych informacji na ten temat przeczytasz w artykule Przemysława Wojtasika Za błędnie naliczony podatek urzędnik ukarany tylko szkoleniem (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Rzeczpospolita”

NSA: rygor natychmiastowej wykonalności nie zawsze wstrzymuje bieg przedawnienia

„Dziennik Gazeta Prawna” pisze, że Naczelny Sąd Administracyjny wydał ważny wyrok dotyczący biegu terminu przedawnienia. Wynika z niego, że nadanie nieostatecznej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności wstrzymuje bieg terminu przedawnienia tylko wtedy, gdy postanowienie w tej sprawie zostanie wysłane do pełnomocnika, a nie do podatnika. Jest to o tyle istotne, że dotąd organy podatkowe wysyłały takie postanowienia podatnikom i uznawały, że bieg terminu przedawnienia był wstrzymywany.

Urzędowe procedury i terminy obowiązują nie tylko przedsiębiorców i podatników, ale i urzędników. Najwyraźniej urzędnicy skarbowi zapomnieli jednak, że oni również są związani przepisami. Dlatego dobrze, że Naczelny Sąd Administracyjny im o tym przypomniał.

Więcej szczegółowych informacji o tej sprawie prezentuje Jakub Pawłowski w artykule Prawnik musi wiedzieć na bieżąco, podatnik niekoniecznie (całość artykułu płatna).

Więcej czytaj w serwisie Gazetaprawna.pl

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Polskie prawo najmniej stabilne w UE

„Gazeta Wyborcza” informuje, że organizacja Pracodawcy RP i firma doradcza Grant Thornton ogłosiły białą księgę ilustrującą poziom biurokracji w polskiej gospodarce. Z raportu Pracodawców RP i Grant Thornton wynika, że główne biurokratyczne przeszkody, z jakimi muszą borykać się przedsiębiorcy to nadprodukcja prawa, skomplikowane i niejasne przepisy oraz przewlekłość postępowań sądowych. Z białej księgi wynika też, że Polska ma najbardziej chwiejne prawo spośród wszystkich państw Unii Europejskiej.

Wreszcie powstał zatem jakiś ranking, w którym Polska wypada lepiej od jakiegokolwiek państwa Unii Europejskiej. A mówiąc poważnie, trudno już zliczyć, który już raz eksperci wskazują te same bolączki polskiego prawa podatkowego. Pytanie tylko, kiedy w końcu do tych samych wniosków dojdą politycy rządzący.

Więcej szczegółowych informacji i opinii ekspertów na ten temat znajdziesz w artykule Artura Kiełbasińśkiego Biznes kontra biurokracja. Tworzymy 56 razy więcej przepisów niż Szwecja (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

31 marca 2016     Wiadomości