UOKiK z nowymi uprawnieniami – prezydent podpisał nowelizację ustawy.
Przegląd prasy – 30 września 2015 r.

UOKiK z nowymi uprawnieniami – prezydent podpisał nowelizację ustawy

„Gazeta Wyborcza” informuje, że Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację Ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Nowela daje pracownikom Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nowe uprawnienia – będą oni mogli m.in. stosować metodę „tajemniczego klienta”, a prezes UOKiK będzie mógł wydawać wobec przedsiębiorców tzw. decyzje tymczasowe, które firmy będą musiały wykonać natychmiast. Nowe przepisy wejdą w życie w marcu 2016 r.

Zakres nowych kompetencji urzędników UOKiK od kilku miesięcy budzi niepokój przedsiębiorców, którzy obawiają się, że urzędnicy mogą wykorzystywać swoje uprawnienia przeciwko uczciwym przedsiębiorcom. Kontrowersyjna jest zwłaszcza możliwość wydawania przez prezesa UOKiK decyzji tymczasowych, które przedsiębiorcy będą musieli wykonać zanim jeszcze złożą odwołanie do sądu. Miejmy nadzieję, że pracownicy urzędu antymonopolowego będą rozsądnie korzystać z nowych uprawnień.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat przeczytasz w artykule Macieja Bednarka Za pół roku urzędnicy UOKiK będą mogli udawać klientów (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

Zmiany w akcyzie od przyszłego roku

„Dziennik Gazeta Prawna” pisze, że w Dzienniku Ustaw zostały ogłoszone zmiany w ustawie o akcyzie, które wejdą w życie 1 stycznia 2016 r. Nowelizacje przewidują m.in. ograniczenie obowiązków biurokratycznych dotyczących prowadzenia składów podatkowych. W niektórych sytuacjach przedsiębiorcy będą też mogli wybrać organ podatkowy do prowadzenia spraw akcyzowych.

Dobrze, że Ministerstwo Finansów, które jest autorem wspomnianych zmian, zdecydowało się ograniczyć biurokrację w zakresie podatku akcyzowego. Zmiany te pozytywnie oceniają również przedstawiciele branż objętych akcyzą, którzy uważają je za krok w dobrym kierunku. Przedsiębiorcy nie mieliby nic przeciwko, gdyby resort finansów częściej stawiał kroki w tę stronę.

Więcej szczegółowych informacji o tej sprawie prezentuje Mariusz Szulc w artykule Zmiany w akcyzie wreszcie ogłoszone (całość artykułu płatna).

Więcej czytaj w serwisie Gazetaprawna.pl

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Pełne odliczenie VAT od aut zastępczych możliwe bez ewidencji

„Rzeczpospolita” informuje, że przedsiębiorcy mogą odliczyć pełny VAT od zakupu samochodów firmowych przeznaczonych tylko na wynajem bez konieczności prowadzenia ewidencji pojazdów. Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, który rozpatrywał sprawę spółki prowadzącej zakład mechaniczny, która wynajmowała swoim klientom auta zastępcze na czas naprawy. Firma chciała odliczyć 100% VAT od zakupu samochodów zastępczych, ale organy podatkowe uważały, że wymagałoby to prowadzenia ewidencji samochodów. Innego zdania był jednak poznański sąd, który ocenił, że jeśli płatne najmowanie aut jest przedmiotem działalności firmy, to prowadzenie ewidencji nie jest konieczne.

Urzędnicy Ministerstwa Finansów od początku zapowiadali, że odliczenie pełnego VAT od samochodów służbowych nie będzie łatwe. Obserwując poczynania fiskusa można jednak odnieść wrażenie, że urzędnicy robią wszystko, żeby pokazać, że skorzystanie z odliczenia, które sami opracowali, jest praktycznie niemożliwe. Na szczęście sędziowie w tej sprawie zachowali zdrowy rozsądek.

Więcej szczegółowych informacji i opinii ekspertów na ten temat znajdziesz w artykule Aleksandry Tarki Zasady odliczania VAT od samochodów zastępczych (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Rzeczpospolita”

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

30 września 2015     Wiadomości