Wolę uczyć się na sukcesach.
Wywiad z Wojciechem Radomskim

Wolę uczyć się na sukcesach

Rozmowa z Wojciechem Radomskim, prezesem firmy MyWhizzy.com

Maciej Bielak: Jak rozpoczęła się Pańska przygoda z biznesem?

Wojciech Radomski: Moja przygoda z biznesem rozpoczęła się od zainteresowań związanych z informatyką i nowymi technologiami, kiedy byłem jeszcze studentem informatyki na Politechnice Poznańskiej. Widziałem w tych dziedzinach olbrzymi potencjał. Już wtedy, w 2007 roku założyłem jednoosobową działalność gospodarczą, którą po kilku latach przy pomocy moich obecnych wspólników Pawła Elbanowskiego i Marcina Szajka przekształciliśmy w spółkę. Tak powstała Programa.pl, która w tej chwili liczy około dwudziestu pracowników i dalej się rozrasta, jednocześnie świetnie funkcjonując na rynku IT.

W roku 2011 stałem się również współzałożycielem i CTO spółki iTraff Technology. Naszym celem było opracowanie innowacyjnej technologii Recognize.im – nowoczesnego rozwiązania do rozpoznawaniu obrazu. Doceniono to, przyznano nam wiele nagród i wyróżnień, zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych. Byliśmy m. in. finalistami plebiscytu „Polacy z werwą 2014” w kategorii „Innowacje w biznesie”. W tej chwili technologia Recognize.im jest wykorzystywana przez renomowane firmy na całym świecie, takie jak Coca-Cola czy Electronic Arts.

Jest Pan współzałożycielem i prezesem firmy MyWhizzy.com, która pracuje nad e-stetoskopem. Jak narodził się pomysł na ten niecodzienny produkt?

Produkt jest bardziej codzienny niż się Panu wydaje! Zaczynając jednak od początku, zawsze interesowałem się zastosowaniem informatyki w medycynie. Wydawało mi się to niezwykle potrzebne. Chciałem rozwijać się w tym kierunku i robić rzeczy ważne i wartościowe dla ludzi. Ograniczenia związane z usługowym charakterem Programa.pl wywołały we mnie potrzebę zbudowania marki, która będzie posiadała produkt globalny, produkt który zmieni świat, pomoże lepiej żyć społeczeństwu. Dlatego umieściłem ogłoszenie na jednym z portali społecznościowych o treści: „Masz coś wspólnego z medycyną, chcesz zmieniać świat, ale brakuje Ci zaplecza inżynierów IT? Stwórzmy razem niesamowity projekt! Zgłoś się do nas.”

Co zaskakujące, na ogłoszenie odpowiedzieli nie lekarze, a fizycy specjalizujący się w akustyce: dr Honorata Hafke Dys (biofizyk), dr Jędrzej Kociński (fizyk) i dr Michał Gałuszka (fizyk). Ta trójka z kolei to pracownicy Instytutu Akustyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Co, jak się okazało, kluczowe Jędrzej i Honorata są również rodzicami. Właśnie posiadanie dzieci i ciągłe przesiadywanie w przychodniach lekarskich, rozmowy z innymi rodzicami, częste pobyty w szpitalu pulmonologicznym, wizyty u alergologów zaowocowały zrodzeniem się u nich pierwszej myśli dotyczącej idei i wizji usługi, która teraz stanowi podstawę działalności firmy MyWhizzy.com. Razem ze wspólnikami z Programa.pl dołożyliśmy naszą wiedzę IT i doświadczenie biznesowe, realizując w ten sposób projekt, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Dlaczego rozpocząłem swoją odpowiedź od zdania, że to tak naprawdę to bardzo codzienny produkt? Ponieważ każdy rodzic wie, jak często u dzieci pojawiają się różnego rodzaju zapalenia dróg oddechowych i jak często trzeba z nimi jeździć do lekarza, głównie po to, żeby je właśnie osłuchać. Chcemy dać ludziom właśnie taki codzienny produkt, który umożliwi im osłuchanie dziecka i siebie we własnym domu, bez konieczności tradycyjnej wizyty lekarskiej.

Celem naszego projektu jest stworzenie inteligentnego, elektronicznego stetoskopu z wbudowaną funkcją pomiaru temperatury, który pomoże ludziom w analizie stanu ich zdrowia oraz kontroli przebiegu choroby. Urządzenie będzie współpracowało ze smartfonem i tak jak Pan stwierdził będzie przeznaczone do użytku domowego. Chcemy dać ludziom proste narzędzie pomiarowe do rejestracji i autoanalizy dźwięków osłuchowych.

Tutaj pozwolę sobie na drobną dygresję i odniosę się do słowa amator, którego Pan użył. Proszę zauważyć, że jeszcze kilkanaście lat temu pomiar ciśnienia tętniczego krwi wymagał pójścia do specjalistycznego gabinetu. Obecnie ciśnieniomierz jest obecny niemal w każdym domu i nikt już nie ma z tym problemu. Co więcej, większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że w tym przypadku także analizowany jest sygnał, a różnego typu algorytmy, mają na celu jak najdokładniej wyznaczyć ciśnienie. Trzeba też podkreślić, że lekarze uznają te pomiary za wiarygodne i sami zalecają ich wykonywanie w celu kontroli stanu układu krwionośnego. Podobnie diabetycy jeszcze kilka lat temu musieli często zjawiać się w gabinetach diagnostycznych w celu badania zawartości cukru we krwi. Dziś niemal każdy z nich ma przy sobie elektroniczne urządzenie (glukometr), które w kilka chwil przeanalizuje jego krew, a na podstawie wyniku osoba taka podejmie odpowiednie kroki (zastosuje leki lub uda się niezwłocznie do lekarza).

Nasze urządzenie będzie działało analogicznie, tylko rejestracji, pomiarom i analizie poddane zostaną dźwięki pochodzące z układu oddechowego. Za pomocą MyWhizzy każdy będzie mógł w prosty sposób samodzielnie osłuchać siebie i dziecko. To, co kiedyś było możliwe tylko w gabinecie lekarskim teraz każdy będzie mógł mieć w swoim domu. Zarejestrowane dźwięki zostaną poddane analizie i użytkownik uzyska informacje o pojawieniu się dźwięków nieprawidłowych. Jednocześnie na każdym etapie będzie możliwość przesłania dźwięków do lekarza i zdalna konsultacja. Podkreślam, że urządzenie nie będzie wykrywało określonych chorób, a jedynie konkretne objawy takie jak trzeszczenia, rzężenia czy świsty. Dodatkowo urządzenie będzie posiadało wbudowany termometr co ułatwi opiekę i umożliwi wykonywanie obydwu pomiarów jednocześnie.

Do urządzenia dołączona zostanie aplikacja oferująca szereg dodatkowych funkcji. Za jej pomocą zapisywane będą dodatkowe objawy choroby zebrane za pomocą inteligentnego wywiadu medycznego. Aplikacja zadba również o rejestrowanie innych istotnych faktów na temat pacjenta takich jak zażyte leki czy uczulenia, pozwalając w ten sposób na stworzenie szczegółowej historii choroby. W przypadku decyzji pacjenta o konsultacji lekarskiej tak zebrane informacje będą stanowiły cenną dla lekarza historię choroby. Również podczas samego procesu leczenia MyWhizzy będzie użyteczny, pozwoli na domową kontrolę osłuchową „na życzenie” i tym samym zdecydowanie zwiększy poczucie bezpieczeństwa całej rodziny.

Do kogo MyWhizzy.com adresuje swój produkt? Kto jest Waszą grupą docelową?

Urządzenie będzie tak naprawdę przydatne każdemu człowiekowi. Chyba nie ma osoby, która kiedyś się nie przeziębiła, czy nie mała problemów z chorobami układu oddechowego. Chcielibyśmy, żeby MyWhizzy było docelowo urządzeniem, które będzie pełniło w domu funkcję analogiczną do termometru. W tej chwili jednak skupiamy się głównie na rodzinach z małymi dziećmi. Dzieci, szczególnie te najmłodsze bardzo często chorują, przeziębiają się, kaszlą i kichają. Nawet doświadczony rodzic często nie wie, czy kaszelek to objaw lekkiego przeziębienia, czy to kaszel alergiczny, czy może problem jest poważniejszy i pojawiło się zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc. Z rozmów z lekarzami wiemy, że zwłaszcza niedoświadczeni rodzice denerwują się i czasami nawet codziennie przychodzą osłuchiwać dziecko zwłaszcza jeśli dodatkowo pojawia się u dziecka problem alergii i zagrożenia w przyszłości astmą. Dlatego urządzenie pomagające rodzicom w prawidłowej kontroli infekcji ich dzieci wydaje się właściwie niezbędne. Lekarze również widzą w nim pomoc, bowiem przy zdalnej konsultacji z rodzicem otrzymają nie tylko subiektywny opis stanu zdrowia dziecka, ale obiektywny wynik pomiaru i możliwość „osłuchania na odległość”.

Nie ukrywam, że w tej chwili myślimy o sprzedaży naszego urządzenia na rynku amerykańskim, gdzie zaufanie do nowoczesnych technologii jest największe, a rynek telemedycyny rozwija się teraz niezwykle szybko. Jak mówiłem naszą główną grupą docelową są rodziny z dziećmi, ale widzimy duże możliwości zastosowania urządzenia również w grupie osób chorujących na przewlekłe choroby układu oddechowego. Na astmę w tej chwili choruje nawet 28% społeczeństwa. U małych dzieci stwierdzenie astmy jest bardzo trudne, a badania spirometryczne nieobiektywne. Główną wskazówką dla lekarza, mówiącą o predyspozycji do rozwinięcia się choroby astmatycznej w przyszłości są rejestrowane podczas osłuchiwania dziecka świsty, powstające przy zwężeniu światła oskrzeli (obturacji). MyWhizzy będzie wyposażony w specjalny, osobny moduł dotyczący detekcji świstów pojawiających się w układzie oddechowym. Pozwoli na długoterminową kontrolę leczenia i monitorowanie skuteczności zastosowanej terapii. Będzie doskonałym narzędziem w rękach rodziców i lekarzy pozwalającym zoptymalizować dawki podawanych leków i długoterminowy monitoring choroby.

Nasze urządzenie może też pomóc również ludziom w podeszłym wieku, u których głównym powodem umieralności wcale nie jest starość, jak się powszechnie sądzi, ale właśnie choroby płuc i oskrzeli, szczególnie wśród osób przewlekle leżących.

Na jakim etapie są prace nad e-stetoskopem?

Myślę, że po wakacjach nasze urządzenie będzie nadawało się już do pierwszych testów przez wybrane rodziny.

Zmieńmy wątek. Jakimi wartościami kieruje się Pan w biznesie?

Myślę, że takimi jak w życiu. Zawsze pozostaję w zgodzie ze sobą, to jest dla mnie priorytet. Fakt, że angażuję się w tej chwili w tak ambitny projekt też wiele o mnie mówi. Moją ambicją jest stworzenie usługi, która przyniesie rzeczywistą wartość społeczeństwu. Najwyższą ambicją biznesową jest możliwość oferowania usługi dla ludzi na całym świecie usługi, która wynika z ich własnych potrzeb, a nie jest sztucznie kreowana, jak to często teraz bywa. Jeśli nasz produkt spełni ich oczekiwania, o czym jestem przekonany, to będzie nasz sukces. Wierzę, że jeśli tylko nie stracimy z oczu celu, to również sukces mierzony klasycznymi parametrami ekonomicznymi będzie bardzo duży.

W biznesie ważni są dla mnie ludzie. Najważniejszy jest Klient i jego zadowolenie. Ludzie z którymi pracuję, stają się moimi partnerami. Staram się budować swój autorytet w oparciu o argumenty, a nie zajmowane stanowisko. Mam nadzieję, że moi pracownicy potwierdzą, że daleko mi do bezdusznego szefa!

Co uważa Pan za swój największy sukces w biznesie?

Myślę, że mój największy sukces biznesowy jest przede mną i że będzie on związany właśnie z MyWhizzy. Skupiam się na tu i teraz, nie staram się klasyfikować swoich osiągnięć, tylko z każdego doświadczenia wyciągać wnioski na przyszłość. W tej chwili bardzo ważne jest dla mnie to, że udało się zbudować świetny zespół. Mamy w swoich szeregach utalentowanych ludzi, zarówno od strony biznesowej, jak i informatycznej oraz naukowej. Tworzymy zgrany zespół, w którym każda osoba ma ogromne znaczenie i jest wartościowa dla rozwoju projektu i spółki. Nikogo nie musieliśmy przekonywać, wszyscy po zapoznaniu się z naszą ideą sami zapalili się do współpracy. Udało się pozyskać inwestora i od stycznia 2016 roku możemy działać na pełnych obrotach. Zakwalifikowaliśmy się również do półfinału prestiżowego programu organizowanego przy wsparciu najlepszej na świecie uczelni technicznej MIT (Massachusetts Institute of Technology) mamy nadzieję, że uda nam się pojechać do Bostonu i tam zaprezentować naszą wizję. Tak że mam duże przekonanie i wiarę w powodzenie projektu.

A za największą porażkę?

Wielu ludzi mówi, że uczą się na porażkach. Ja wolę uczyć się na sukcesach. Czasami mniejszych, czasami większych ale mimo wszystko wolę je od porażek!

W pewnym sensie ktoś może powiedzieć, że iTraff Technology jest porażką, ponieważ nie udało się zbudować globalnej firmy przynoszącej ogromne przychody. Dla mnie jednak tak nie było. W iTraff Technology odpowiedzialny byłem za technologię i razem z świetnym zespołem zbudowaliśmy technologię docenianą na całym świecie. Na tym kończyła się moja rola w projekcie tak więc uważam to zdecydowanie bardziej za sukces niż za porażkę. Jeśli przyjdzie Pan do mnie za 2 lata, a ja nie będę miał Panu nic ciekawego do powiedzenia o naszym stetoskopie, to najprawdopodobniej będzie to moja jedna z większych porażek. Takie myśli jednak nie przepływają przez moją głowę!

Jakie ma Pan najbliższe plany biznesowe?

Moja uwaga jest teraz w pełni skoncentrowana na projekcie MyWhizzy. W pierwszej kolejności planujemy ukończenie prototypowych rozwiązań, których działanie będziemy następnie weryfikować z doświadczonymi lekarzami i beta testerami. Już dzisiaj wiemy, że po zbudowaniu prototypu, będziemy potrzebowali kolejnych rund inwestycyjnych. Planujemy dystrybucję naszej usługi na terenie Stanów Zjednoczonych stąd w naszych planach jest pozyskanie zagranicznych inwestorów. Dzisiaj jednak koncentruję się na zbudowaniu jak najlepszej usługi, która pozwoli na szersze rozwijanie planów biznesowych.

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

15 kwietnia 2016     Wywiady