Wynagrodzenie niezależne od wyników - dlaczego warto je wprowadzić?

W poprzednim artykule przedstawiliśmy zalety i wady wynagradzania zależnego od jakości i wydajności pracy. Tekst skończyliśmy zachętą do stosowania alternatywnego systemu wynagrodzeń, opartego na stałej pensji pracowników bez zapowiedzianych premii. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak stosować system wynagrodzeń niezależny od wyników.

Wynagrodzenie niezależne od wyników - dlaczego warto je wprowadzić?

Wynagrodzenie niezależne od jakości i wydajności pracy – zalety

Najkrótsza odpowiedź na pytanie, dlaczego warto stosować system wynagrodzeń niezależny od wyników, brzmi: „Ponieważ eliminuje on największe zagrożenia, jakie niesie za sobą system wynagrodzeń zależny od jakości i wydajności pracy”. Największe zalety wynagrodzenia niezależnego od wyników są więc następujące:

  1. Ten system wynagrodzeń – wbrew pozorom – nie toleruje słabej jakości pracy i małej wydajności. Przy takiej polityce wynagradzania nie ma znaczenia, czy inny pracownik wykona swoje zadanie lepiej, czy gorzej od kolegi. Każdy pracownik jest rozliczany wyłącznie z własnej pracy, a nie z tego, jak wypada na tle innych pracowników.
  2. Wynagrodzenie niezależne od jakości i wydajności pracy promuje wiedzę i umiejętności pracowników. W takim systemie pensja zależy od tego, jakie zdolności i wiedzę pracownik jest w stanie dać firmie.
  3. Płaca niezależna od wyników wyklucza „wyścig po premię”. W tym systemie premia nie ma charakteru zapowiedzianego, dlatego pracownicy mogą skupić się na pracy, a nie na walce o gratyfikacje.
  4. Taki system wynagrodzeń nie niszczy relacji między pracownikami. Jest to konsekwencja punktu trzeciego – jeśli pracownicy nie spodziewają się premii, nie muszą współzawodniczyć między sobą.
  5. Wynagrodzenie niezależne od wyników zniechęca pracowników do oszukiwania. Skoro pracownik rozliczany jest wyłącznie z własnej pracy, to zależy mu na tym, żeby pracować jak najlepiej i jak najwydajniej. W tej sytuacji skupianie sił na oszukiwaniu firmy (np. fałszowaniu wyników) jest po prostu nieopłacalne.

Wynagrodzenie niezależne od jakości i wydajności pracy – o czym trzeba pamiętać

Wynagradzanie niezależne od wyników wymaga od szefa większej aktywności niż model opisywany w poprzednim artykule. Dlatego stosując ten system, musisz pamiętać o przestrzeganiu kilku uniwersalnych zasad.

  1. Nie pozwalaj sobie na fatalną jakość pracy. Wynagrodzenie niepowiązane z wynikami pracy absolutnie nie oznacza, że możesz pozwalać ludziom na słabą jakość pracy. Oczekuj od pracownika jakości pracy, ale jeśli nie spełnia Twoich wymogów, to np. wyślij go na szkolenie albo przenieś na inne stanowisko, ale w żadnym razie nie pozwalaj mu na słabszą pracę za słabszą pensję.
  2. Płać tyle, ile trzeba. Jeśli pracownik nie będzie dostawał wynagrodzenia pozwalającego na zapewnienie podstawowych potrzeb życiowych, możesz być pewien, że prędzej czy później jego motywacja wewnętrzna osłabnie.
  3. Płać nie więcej niż możesz. Wypłacanie pracownikom pensji przekraczających możliwości finansowe firmy może doprowadzić firmę do bankructwa.

A co z nagradzaniem za kreatywność?

Przekonującej odpowiedzi na to pytanie udziela Daniel H. Pink. Twierdzi on, że nagradzanie kreatywności jest jak najbardziej wskazane, przy czym nie może to być nagroda obiecana, czyli bodziec typu „jeśli..., to...”. Nagroda musi być nieoczekiwana, przyznawana już po wykonaniu zadania. W przeciwnym razie będzie to klasyczna marchewka. Nie należy więc stosować bodźców typu „jeśli..., to...”, ale bodźce typu „teraz, gdy...”. Wtedy pracownik poczuje się doceniony, a Ty unikniesz negatywnych konsekwencji marchewkija. Ale uwaga – premiami typu „teraz, gdy...” też nie można szafować bez końca, bo częste przyznawanie nagród może zrodzić w Twoich pracownikach postawy roszczeniowe i poczucie, że premie im się należą.

Kiedy nagrody typu „teraz, gdy...” będą skuteczniejsze?

  1. Gdy będą powiązane z korzyściami niematerialnymi, czyli np. wyrażeniem uznania. Nie bój się mówić swoim pracownikom: „Wykonaliście kawał dobrej roboty, dzięki Wam ten projekt jest wspaniały. Dziękuję i gratuluję!”. Doceniony pracownik ma większą motywację do dalszej pracy, a jest to wartość dużo większa niż jakakolwiek korzyść materialna – zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego pracownika.
  2. Gdy dostarczysz użytecznych informacji. Każdy lubi wiedzieć, na czym stoi, więc Twoi pracownicy z pewnością chętnie dowiedzą się, co sądzisz o ich pracy. Musisz jednak operować konkretami. Zamiast mówić: „Dzięki Wam ten projekt jest wspaniały”, powiedz: „W projekcie umieściliście świetny obrazek, czytelnikom bardzo się podoba”.

Podstawowa literatura:

Blikle A., Doktryna jakości, e-book dostępny na stronie internetowej www.moznainaczej.com.pl.
Pink D., Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację, Warszawa 2011.

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

8 maja 2014     Motywowanie pracowników