Zamieszanie wokół przepisów o korekcie kosztów. Ministerstwo Gospodarki uspokaja.
Przegląd prasy – 23 września 2015 r.

Zamieszanie wokół przepisów o korekcie kosztów. Ministerstwo Gospodarki uspokaja

Zamieszanie wokół przepisów o korekcie kosztów. Ministerstwo Gospodarki uspokaja

„Rzeczpospolita” informuje, że nowe przepisy pozwalające przedsiębiorcom na bieżącą korektę kosztów w sytuacji, gdy pierwotna faktura została wystawiona prawidłowo, a do korekty doszło z powodu zdarzeń, które nastąpiły po wystawieniu faktury, będą dotyczyć także korekt zawartych po 1 stycznia 2016 r. Wczoraj przytaczaliśmy informację z tej samej gazety, z której wynikało, że z przepisu przejściowego do ustawy wynika, że nowe regulacje obejmą tylko korekty sprzed 1 stycznia 2016 r. Ministerstwo Gospodarki wydało jednak komunikat, w którym uspokaja że ustawa będzie dotyczyć także korekt dokonanych w 2016 r., ale w ustawie nie zostało to wyartykułowane, ponieważ zdaniem resortu gospodarki było to... zbędne.

Wygląda więc na to, że autorzy wspomnianych nowelizacji wyszli z założenia, że niepotrzebne jest dokładne określenie, kiedy nowe uregulowania wejdą w życie. W efekcie powstał absurdalny przepis przejściowy, który może sugerować, że nowe regulacje dotyczące korekty kosztów będą dotyczyć wyłącznie korekt dokonanych przed dniem wejścia w życie tych przepisów. Nie wiadomo też, czy tłumaczenia Ministerstwa Gospodarki przyjmą urzędnicy skarbowi.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat przeczytasz w artykule Przemysława Wojtasika Firmy będą mogły robić bieżące korekty (dostęp ograniczony).

Zobacz artykuł

Źródło: „Rzeczpospolita”

Będą kary za ignorowanie wezwań przez kontrahentów kontrolowanego przedsiębiorcy

„Puls Biznesu” pisze, że parlament uchwalił przepisy, na podstawie których kontrahenci kontrolowanych przedsiębiorców nie będą mogli ignorować wezwań wysyłanych do nich przez organy podatkowe (np. żądania okazania określonych dokumentów). Przedsiębiorcom, którzy nie będą chcieli w trakcie czynności sprawdzających pokazać żądanych dokumentów, będą groziły kary porządkowe. Nowe przepisy nie będą też określały czasu, jaki organy podatkowe będą miały na przeprowadzenie tzw. kontroli krzyżowych.

Wspomniane przepisy dają więcej swobody urzędnikom, a na przedsiębiorców nakładają nowe obowiązki i kary za ich niewykonanie. Krótko mówiąc: ułatwienia dla urzędników, utrudnienia dla przedsiębiorców. Nie jest to niestety pierwsza polska regulacja prawna, która przyniesie podobne skutki.

Więcej szczegółowych informacji o tej sprawie prezentuje Iwona Jackowska w artykule Papiery albo kara (treść płatna).

Zobacz artykuł

Źródło: „Puls Biznesu”

Sądy: parkowanie służbowego auta przed domem nie przekreśla szans na pełny odpis VAT. A fiskus dalej swoje...

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał kolejny korzystny wyrok w sprawie VAT od samochodów służbowych. Sąd rozpatrywał sprawę spółki, której pracownicy jeździli do kontrahentów po całej Polsce. Organy podatkowe odmówiły spółce pełnego zwrotu VAT od rat leasingowych i kosztów eksploatacji, ponieważ pracownicy firmy parkowali auta firmowe przed swoimi domami. WSA nie zgodził się jednak z tym stanowiskiem i stwierdził, że parkowanie samochodu pod domem nie przekreśla możliwości pełnego odpisu VAT, jeśli – tak jak było w tym przypadku – auto firmowe wykorzystywany jest do celów służbowych.

Taki wyrok raczej nie powinien dziwić, bo jest to już któryś z rzędu korzystny dla przedsiębiorców wyrok w tego typu sprawach. Dziwić może natomiast to, że organy podatkowe wciąż wydają interpretacje jawnie sprzeczne z wyrokami sądów. Ludzie powinni wyciągać wnioski z własnych błędów, ale niektórym urzędnikom skarbówki najwyraźniej przychodzi to z dużym trudem.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w artykule Łukasza Zalewskiego Jazda do firmy też z pełnym odliczeniem VAT.

Więcej czytaj w serwisie Gazetaprawna.pl

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

23 września 2015     Wiadomości